| RoxanaAndreea2300 a întrebat:

Buna tpu...Am o întrebare...nu mi-a mai venit menstruația de câteva luni bune cam 8 luni.Am slăbit 10 kg și m-am dus la medici și am vorbit despre aceasta problema. Am slăbit din cauza stresului și pentru ca am învățat mult, dar m-am masturbat de mai multe ori.

13 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Las mesaj privat.

| Violleta2022 a răspuns:

1. Lipsa menstruatiei este din cauza anorexiei si nu a stresului.
Daca vei avea grja sa mananci sanatos si sa iei in greutate, ciclul menstrual va reapare.
Este cunoscut ca, anorexia, bulimia si obezitatea duc la dereglari hormonale masive, care suspenda ciclul menstrual.

2. Stresul NU induce lipsa ciclului menstrual. Ciclul lipseste NUMAI din cauze hormonale, asa cum am explicat mai sus.

3. Daca esti credincioasa religios si mergi frecvent la biserica, spovedindu-te, atunci DA, este un pacat ca te-ai masturbat.
Daca nu esti credincioasa religios, nu are importanta, ca te poti autosatisface, cand ai chef, fara sa tin cont de ce zi este sau ce sarbatoare.

| corbulalbrosu a răspuns:

Autosatisfacerea, adica masturbarea reprezinta o activitate cat se poate de normala deoarece este considerata ca fiind benefica organismului uman indiferent de varsta avuta sau sexul acestuia, fiindca prin masturbare se inlatura stresul hormonal care apare de obicei in perioada varstei pubertine si adolescentine dar si la varste mult mai inaintate. Conform rezultatelor obtinute prin numeroase studii stiintifice si medicale care au fost prezentate in publicatii sau reviste de specialitate, a reiesit ca prin aceasta activitate de masturbare, organismul uman este pregatit in vederea atingerii starii finale, cea de orgasm. Acest lucru se realizeaza prin producerea si eliberare mai multor hormoni cum ar fi : endorfina, dopamina si oxitocina, adica acei asa numiti hormoni ai dragostei, ai fericirii sau bunei dispozitii (de care preotii in mod absolut sigur nici nu au auzit in viata lor laughing ) Producerea acestor hormoni ''buni'' duce la scaderea hormonului ''rau'' denumit cortizon, care este responsabil de starile de irascibilitate, anxietate si/sau de stres care pot sa apara zilnic. Despre alte beneficii care se produc la nivelul psihicului si mintalului fiecarui individ, poti afla accesand si lecturand materiale stiintifice si medicale existente pe internet (nu le gasesti in biblie). Iar convingerile potrivit careia practicarea masturbarii are efecte dintre cele mai nefaste fiindca produce toate nenorocirile posibile dar si imposibile, sau ideile ca ar reprezenta un ''pacat de moarte'' exista doar in mintea bolnava a persoanele neinstriuite si lipsite de cele mai simple cunostinte medicale. Te poti masturba atat cat doresti fiindca nu te vei dezvirgina asa cium afirma absolut gresit/eronat foarte multa lume needucata si/sau tributara conceptiilor moralei cre(s)tine propovaduite de biblie si popii inculti. Multa sanatate!

| Jay1 a răspuns:

Nu e păcat! Tot o vizita la ginecolog trebuie. Baftă

| Violleta2022 a răspuns (pentru Jay1):

Vizita la ginecolog nu ajuta in cazul fetei, fiind o problema endocrina si psihologica.

| Jay1 a răspuns (pentru Violleta2022):

Vizita la ginecolog – un eveniment periodic obișnuit în viața oricărei femei care are grijă de sănătatea sa.
Consultul include urmatoarele aspecte:
Posibile probleme legate de ciclul menstrual – daca acestea exista, trebuie sa anuntati medicul ginecolog in timpul consultului. In categoria simptomelor care semnaleaza existenta unor dereglari sau afectiuni intra: crampele menstruale, cresterea sau scaderea frecventei ciclului menstrual, hemoragiile dintre menstruatii, sangerarile abundente din timpul ciclului etc.
AnaMaria50 Cand ai fost ultima data la un consult ginecologic?

| HadesSs a răspuns (pentru Violleta2022):

Si daca are un chist?

| Violleta2022 a răspuns (pentru HadesSs):

Daca avea chist, te asigur ca avea hemoragii si dureri.
Cum fetei i-a disparut ciclul dupa ce a pierdut 10kg, fiind deja foarte slaba, tind sa cred ca-i vroba de anorexie si de aceea ciclul menstrual i-a disparut.

| HadesSs a răspuns (pentru Violleta2022):

Cunosc cazuri in care nu avea nici dureri nici hemoragii doar nu ii venea menstruatia happy

| Violleta2022 a răspuns (pentru HadesSs):

Probabil pentru ca, avea cilul neregulat!

Dar, ma repet, tot nu-i cazul fetei de aici!
Ea a avut ciclul regulat inainte, iar acum a disparut din cauze evidente, de slabit masiv, ceea ce duce si la pierderea ciclului.

| Heavenonearth a răspuns:

Tu ai problema la nivel psihologic si endocrinologic. Faptul cã la greutatea aia care o ai "pare" că e prea mult pentru tine cã te face grasă-45 kg.Tu ai 37 kile. ceea ce e rău... duce la anorexie si lipsa menstruației.Plus cã nu bei apã mai deloc sau mai rar. Mânci prostii de dulciuri in care o dai în diabet, și e un pericol pentru sănătatea ta. Mănâncă sănătos de 3-4ori pe zi, nu porcãrii.Sj bea apă dupã ce ai mâncat.Ai nevoie de lichide, ca sângele din corpul tău sã se curețe, și rinichi tăi sã filtreze tot ce e rău.Plus că ai fãcut infecție la sistemul urinar, din lipsa apei din corp.Apă de la chiuvetă, platã, nu minerală (doar in caz de grețuri la stomac te mai ajută).
Ps-Ai poze cu tine să îmi arăți in privat? Nu de alta, dar sã inteleg cum arăți fizic.

| Issabelle6789 a răspuns:

? de 8 luni tu nu mai ai menstruatie si nu ti-a recomandat niciun doctor ceva in legatura cu asta?

| Realli a răspuns:

Bună, nu este nici un păcat! Mai te relaxezi! 2?