| AlbiBella2002 a întrebat:

am o intrebare, nu prea stiu cum sa ma adresez asa ca incerc cat mai bine:
Am auzit ca la 14 ani trebuie sa se faca un vaccin contra bolilor ce ar pute sa iti vina din contactul sexual, si ca trebuie sa fii pura...Eu mi-am bagat degetul in vagin, iar acum ma intreb(poate e o intrebare tampita)daca mai pot face acest vaccin?

Răspuns Câştigător
| Emilian65 a răspuns:

Te-a pacalit cu sau fara intentie, acea persoana care ti-a spus acele baliverne referitoare la existenta unui astfel de vaccin. Nu exista un astfel de vaccin, deci in concluzie nici nu se fac astfel de vaccinari la nicio varsta, astfel ca cel putin din acest punct de vedere te poti linisti definitiv. Faptul ca ti-ai bagat degetul in vagin si au aparut si niste sangerari destul de inexplicabile daca nu au reprezentat sangerari pre sau post menstruale, nu inseamna ca te-ai dezvirginat. Probabil te-ai DEFLORAT din neatentie. Dezvirginarea unei fete se produce DOAR in momentul in care vaginul ei este penetrat/patruns de un penis real/adevarat barbatesc (nu un penis artificial), in momentu primului contact sexual din viata ei. In concluzie te poti masturba in continuare si in voie, cat de mult doresti si ori decate ori vei simti dorinta, deoarece vei ramane VIRGINA in continuare. Multa sanatate!

| AlbiBella2002 explică (pentru Emilian65):

Sunt la inceputul acestei experiente, si prin "Deflorat" nu stiu ce ar insemna, mi-am putea spune?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru AlbiBella2002):

Vaginul este acoperit cu o pielita subtire si elastica denumita HIMEN care are rolul de a nu permite intrarea unor bacterii, microbi, fungi (ciuperci), virusi etc. din exterior in interiorul vaginului. Aceasta membrana are 1 sau mai multe orificii cu dimensiuni diferite care au rolul de a permite iesirea menstrei in momentul sangerarii lunare, la menstruatie. In momentul in care prin acel orificiu se introduce invagin un obiect, care poate fi un deget, un pix, o lumanare, sau un penis acel orificiu se poate intinde fara sa se rupa membrana/himenul si sa-si revina la dimensiunea initiala dupa ce este scos obiectul din vagin. Insa se poate intampla la fel de bine ca membrana sa se rupa dintr-un anumit motiv (obiect prea gros sau o miscare neatenta, sau mai violenta, etc.) si acea rupere a himenului se numeste DEFLORARE. In consecinta DEFLORAREA nu este sinonima cu DEZVIRGINAREA care se produce doar in momentul in care patrunde un penis real/adevarat barbatesc in vagin.

| AlbiBella2002 explică (pentru corbulalbrosu):

Si daca se rupe, ce se intampla?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru AlbiBella2002):

In momentul in care se rupe himenul poate sa apara o sangerare care sa fie reprezentata prin cateva picaturi de sange, insa pot exista in unele cazuri si sangerari mai puternice, iar in cazuri foarte rare sangerarile pot sa dureze chiar si 2 zile. Dar este consemnat si faptul ca in cazul a 4 femei din 10 nu se produce deloc sangerarea in momentul deflorarii lor. In concluzie daca himenul se rupe accidental sau in urma masturbarii, de fapt nu se intampla nimic rau sau deosebit din punct de vedere al sanatatii sau al virginitatii, decat doar faptul ca apare asa numita deflorare.

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Deci pana la urma degetul l-ai bagat in vagin nu in vaccin, cum am mai vazut la alta intrebare de-a ta. Daca ti-a curs sange te-ai dezvirginat, fetito.

| mihai69 a răspuns:

Da. Nu are nicio legătură cu virginitatea; iar prin masturbare, oricum nu te dezvirginezi.
Ideea cu „puritatea" despre care vorbești este aceea că, în cazul că ai avut deja raport sexual, e posibil să te fi infectat deja și vaccinul ar fi cam inutil în acest caz. Dar chiar și așa, ar merita făcut, în ciuda comentariilor negative privitoare la el.

| Emilian65 a răspuns:

Sincer sa fiu, nu am auzit de un asemenea vaccin. Daca ti-ai bagat degetul in vagin asta nu inseamna ca nu mai esti virgina. Esti virgina pana in momentul cand vei fi penetrata de penisul unui baiat. Dupa aceea nu mai esti virgina, ai scapat de povara virginitatii.

| PeFuga a răspuns:

Buna! Vaccinul la care te referi este vaccinul impotriva virusului HPV si se face inainte ca fata/femeia sa isi inceapa viata sexuala (adica inainte de a avea contct sexual cu un barbat, deci faptul ca te-ai masturbat nu influenteaza in nici un fel). Acel vaccin insa nu te protejeaza si de alte boli cu transmitere sexuala, ci doar de cancerul de col uterin.