| DariaZ a întrebat:

Buna, TPU! Am o intrebare... prin menstruație nu eliminam toxine? Adică nu e sănătos sa avem menstruație in fiecare luna? Mi s-au prescris un anumit tip de anticoncepționale de la care îmi vine menstruația o data la 3 luni, asta fiind normal in urma folosirii lor. Mie îmi convine sa am 4 menstruații pe an, este mult mai comod, însă nu as vrea sa-mi afecteze in vreun fel lucrul acesta. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In prima zi a menstruatiei, sub influenta substantei numite prostaglandina, se produce desprinderea endometrul adica a tesutul care captuseste peretele interior al uterul si astfel incepe sangerarea vaginala. Numarul de zile in care apare sangerearea este cuprins intre 2 si 7 zile, in mod normal. In aceasta perioada femeia poate simti dureri abdominale, dar si de picioare sau de spate. In fiecare ciclu menstrual, uterul este pregatit sa ''gazduiasca" un posibil viitor embrion. Daca intr-un ciclu menstrual femeia nu ramane insrcinata, atunci uterul se ''curata" de stratul protector numit endometru, creat in vederea gazduirii si dezvoltarii unui posibil embrion. Pentru a elimina acest strat protector, muschii uterului sunt supusi la contractii si contorsionari care au scopul de a desprinde endometrul si a provoca sangerarea menstruala. Aceste contractii genereaza durerea pe care unele femei le simt in zilele de dinaintea menstruatiei si un rol foarte important în stimularea acestor contractii il au prostaglandinele care sunt compusi chimici eliberati in mod natural in organism inainte de momentul inceperii menstruatiei. Mai au ca rol si stimularea contractiilor uterine. in cazul acumularii prostaglandinelor în concentraţii sporite, o singura contractie uneori poate dura mai nulte minute, ceea ce genereaza durerea. Toate femeile care au menstruatie traiesc experienta acestor contractii uterine, insa in functie de cantitatea de prostaglandine eliberate, durerea este diferita in functie de particularitătile fiecarui organism in parte la care se adauga si pragul individual de suportarea a durerii. De aici apar diferitele grade de percepere a durerii in timpul menstruatiei.
Citeste si urmatorul articol in care doamna doctor Dana Paraschiv, medic specialist obstetrică-ginecologie, te ajuta sa înţelegi ce se intampla in corpul tau in timpul menstruatiei, astfel incat sa poti actiona prompt si eficient.
https://www.csid.ro/......i-13776086

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Vrei sa te joci de-a natura? Ciclul este lunar, nu cand vrei tu. Altă frustată de CM!

| RAY a răspuns:

Toxinele le elimini prin urina asa ca curiozitate, menstruatia inseamna eliminarea ovulului

| Donsavas a răspuns:

Nu este nicio problemă. La menstruatie se elimina ovulul, Nu toxine! Poti continua tratamentul

| ancaval a răspuns:

Trebuie să ai menstruație în fiecare lună.