| puki a întrebat:

TPU! Am o intrebare si mi-ar putea prinde bine niste sfaturi sau pareri.
Ideea este urmatoarea, cunosc un baiat de foarte mult timp si de el am fost indragostita prima oara, dar atunci nu s-a intamplat nimic si incet incet am trecut peste, dar mereu am avut o slabiciune pentru el. Recent, am fost plecati 3 saptamani in alt oras impreuna, unde s-a infiripat o relatie intre noi, sau cel putin asa am crezut eu. Ne-am sarutat si am avut unele "momente" si credeam ca va iesi ceva din asta. Stiam ca de ceva vreme ii placea de o fata din orasul nostru, dar m-am gandit ca simte ceva si pentru mine din momentul in care el a fost cel care s-a apropiat de mine. Ca sa nu fiu totusi luata de fraiera, intr-o seara cand ne-am intrebat reciproc lucruri pe care doream sa le stim despre celalalt, eu l-am intrebat daca merita sa incerc si mi-a spus ca da, merita; si chiar mi-a dat sperante.
In ziua in care ne-am intors acasa, trebuia sa mergem seara la un party impreuna (el a zis ca merge la party cu mine) si atunci i-am scris mai spre seara sa vad cum ramane cu partyul si a zis ca ar merge la el, iar eu atunci i-am zis sa imi scrie daca vrea... si se facuse deja ora 22 si tot nu imi scrisese, asa ca m-am hotarat ca nu voi sta ca fraiera sa astept telefonul de la el, care poate nici nu avea sa mai vina, asa ca m-am dus cu niste prieteni. si colac peste pupaza, cand am ajuns acolo, l-am vazut cu niste fete, printre care si fata de care ii placea. si m-am blocat.
Acum stiu ca ar trebui sa trec peste, si este si un baiat Alex cu care chiar s-ar putea intampla ceva si care cred ca ma place, dar nu vreau sa ma gab intr-o relatie numai de ciuda. Ce credeti ca ar tebui sa fac? Sa il uit pe acest baiat sau merita sa mai inerc si eventual sa vorbesc cu el?

Răspuns Câştigător
| Myrru a răspuns:

Nu ai vorbit inca cu el? :O Trebuia sa o faci chiar in momentul in care l-ai vazut cu acele fete! Nu te lasa calcata in picioare de acel baiat... cere-i cateva explicatii pentru ce a facut. Trebuie sa ai o discutie serioasa cu el si sa il intrebi ce e in capul lui, adica prima data iti da sperante si apoi te lasa balta? si tu nu ai facut nimic inca? >sad de ce te-a sarutat atunci? de ce ti-a dat sperante? sunt atatea intrebari pe care trebuie sa i le pui! Nu merita sa ai incerci sa ai o relatie cu el dupa ce o sa discutati! Un baiat care promite ceva si nu respecta si pe deasupra se mai uita si dupa altele nu e baiat!

| puki explică (pentru Myrru):

Inca nu am vorbit cu el, toate astea s-au intamplat vineri. problema e ca nu prea stiu cum sa il intreb si ce sa ii spun

9 răspunsuri:
| AlCoLiKdEnIsA a răspuns:

Sa spunem ca primul e x
Si alex A
Deci uita-l pe X nu se merita isi bate joc de tine daca chiar simtea cv pentru tine te suna mergeati impreuna sau pote chiar vb toata ziua, nu te lasa balta ca sa mearag cu altele.
Nu ar treabui sa te pui intro relatie cu A doar pentru ca sa-i faci in ciuda lui X, daca vrei te pui intro relatie cu el doar dacal iubesti ok?
Sper ca te-am ajutat big grin

| puki explică (pentru AlCoLiKdEnIsA):

Daa, multumesc. Nici eu nu vreau sa il iau pe Alex ca pe o solutie de rezerva

| Arkhasas a răspuns:

Eşti roata de rezervă se pare.

| puki explică (pentru Arkhasas):

Exact de asta nu mai voiam nici eu sa imi fac sperante... multumesc mult pentru raspunsuri

| AngelBoy a răspuns:

Eu, ca baiat, nu pot sa iti spun decat sa astepti sa vezi ce se intampla intre cei doi, crede-ma ca daca te bagi cu forta in sufletul lui o sa iti distrugi singura sansele, ai rabdare (in cazul in care vrei sa fii „roata de rezerva") sa vezi cum decurg lucrurile intre cei doi. Daca el a pus-o pe primul plan pe cealalta nu e bine pentru tine sau poate joaca la doua capete si crede ca tot va castiga ceva in final.
Fa-i un exercitiu logic, tie iti place de baiatul ala, dar lui sa zicem ca ii place de fata aia mai mult decat de tine, dar nu ti-ar zice nu nici tie in cazul in care nu-i merge cu ea (adica roata de rezerva), iar acum... unui baiat ii place de tine, doar ca tie iti place de altul, dar il pui pe primul plan pe acela de care iti place, dar nu ai zice nu celui de-al doilea in cazul in care primul te refuza (din nou roata de rezerva).
Acum intelegi cum stau treburile? Totul se invarte in cerc in situatia ta!
Nu il condamna pe primul pentru niste lucruri pe care esti si tu pe cale sa le faci intr-o anumita masura.

| EleSimoo a răspuns:

Atat iti spun: daca nu nu tii la acest Alex, nu te implica intr-o relatie cu el. El nu merita sa fie "solutia ta de rezerva".
Cat despre celalalt, indragostit de tine nu cred ca e.

| Mytsaa a răspuns:

Eu zic sa incerci sa-l uiti incet, incet pentru ca observ ca te-a evitat crezand ca poate nu te duci la party fara el si uite ca te-ai dus si l-ai prins.Nu e frumos din partea luisad

| BumBomn a răspuns:

Complicata situatia.Cand te mai intalnesti cu el ii spui ce ai pe suflet si vezi ce spune