| ccamsmmsms a întrebat:

Buna TPU!
Am o nedumerire. Am avut toata luna relatii sexuale si protejate si neprotejate.(cele neprotejate au fost in afara perioadei fertile si ejacularea a fost in afara).
Am avut in schimb cateva penetrari neprotejate, urmate imediat de punerea prezervativului.(numerele nu erau repetate, deci nu au ramas spermatozoizi pe canal).
Ideea e ca de o saptamana ma dor sanii si s-au umflat, mucusul cervical este gros si dens si uneori am dureri lombare.
Menstruatia intarzie insa sa apara.
Pot sa stau linistita si sa o astept zilele ce vor veni sau sa imi fac griji?
De asemenea tin sa mentionez ca in urma cu o saptamana am fost putin racita si am luat medicamente.
Sa fie doar o simpla intarziere sau sa fie altceva? Multumesc

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pe baza celor relatate se poate aprecia ca in acest caz pornirea sangerarii menstruale intarzie pur si simplu din cauza unor mici dereglari hormonale care se pot produce destul de des in perioada adolescentei. Insasi faptul ca au aparut si exista in mod reale semnele corespunzatoare simptomelor premenstruale, se poate aprecia ca in zilele imediat urmatoare va porni sangerarea menstruala mult asteptata fiindca aceste simptome pot sa existe numai in cazul in care NU EXISTA o sarcina formata si implantata in uter.
Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| AliGab a răspuns:

Un test de sarcina cred ca ti-ar da un raspuns mai concludent decat raspunsurile primite aici.

| Lizuca1234 a răspuns:

Teoretic, urmeaza sa iti vina menstruatia, deci de acolo durerile de sani si in zona lombara. din ce ai spus mai sus, nu cred ca e cazul sa te gandesti la altceva.