| Steluta444 a întrebat:

Am o nedumerire, pe data de 24 iunie (duminica ) mi-a venit menstruatia primele doua zile mi-a picurat foarte putin si era un rosu mai deschis spre roz, m-am speriat deoarece credeam ca este sangerare de implantatie a sarcinii ( pentru ca avusesem contact sexual neprotejat ) insa dupa a inceput sa imi curga mai mult si m-am linistit stiind ca este menstruatie. Bun iar acum problema este ca este sambata (30 iunie) si imi mai tot curge sange, iar in mod normal trebuia sa mi se termine menstruatia joi. Ce credeti ce se intampla? Mentionez ca luna trecuta in (24 mai ) am luat pastila de a doua zi iar in luna mai mi-a venit pe 29 menstruatia, voi ce credeti? De ce luna asta mi-a curs mai putin si tine mai multe zile? Poate fi de la pastila sau o eventuala sarcina? Multumesc anticipat.

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Te poti astepta ca in urmatoarele mai multe luni (probabil minim 4-6 cicluri), sa ai parte de astfel de stari extrem de stresante, fiindca este foarte posibil ca ciclurile menstruale sa fie complet dereglate, incat sa fie ori prea scurte sub 21 de zile adica cicluri anovulatorii, ori sa fie mult prea lungi chiar de peste 2 luni. De asemenea in majoritatea cazurilor dupa ce este folosita acea pastila nenorocita si blestemata de a 2-a zi, menstruatiile pot sa se produca intr-un mod cu totul imprevizibil si neasteptat. S-a constatat ca de obicei este afectat modul de desfasurare a procesului menstrual care se poate modifica foarte mult de la un ciclu la altul incat sa devina complet anormala ca numar de zile de manifestare, ca si flux si/sau cantitate de sange eliminat, etc, etc. Va trebui sa te rogi de acum ca aceste dereglari sa nu dureze o perioada mai mare de 6-9 luni pentru ca ''durerile de cap'' sa nu-ti provoace.....paranoia. Multa sanatate!

| HazelEyes77 a răspuns:

Cel mai probabil resimti efectele pilulei de a doua zi nu e vorba nicidecum de o sarcina daca ai avut menstruatie. Mai ales una care a durat destul de mult.