| AlynnaZ a întrebat:

Am o oare care "problemă.
Mă aflu într-o situație cam nasoală.
Faza este că relația mea se cam duce de râpă, eu așa simt, simt că iubitul meu m-ar lăsa oricând la fiecare ceartă dacă nu m-aș impotrivi eu al naibii de rău. Nu ne-am mai certat absolut deloc de 2 luni, nici măcar certuri din alea banale nu am mai avut. Toate astea, deoarece am început sa las de la mine foarte mult dar cu toate astea, nu stiu doare ceva.
Cand m-am certat cu el ( despartit ) am stat doua saptamani despartiti. Eu in acel timp mi-am facut o noua relatie. Recunosc ca nu ar fi fost normal insa nu voiam sa astept ca o fraiera sperand vreo impacare si am zis clar " daca il voi mai iubi cand se va intoarce la mine, il voi accepta." El s-a intors la mine si... atunci m-am despartit de un baiat cu care vorbeam ore in sir.Acest baiat si acum si-ar face timp pentru mine. Imi arata cum ma iubeste si ma asteapta inca de cand m-am impacat cu actualul. Eu am fost sincera atunci si i-am spus ca a fost frumos dar orice as face nu l-as putea lasa pe actualul.
Ce sa fac TPU? Ce sa fac?
Sa raman cu actualul meu iubit pe care il iubesc desi nu am de ce sa il iubesc?
Sa ma impac cu fostul meu care duce spre o mica obsesie de mine?
Sau sa raman singura?
Mentionez ca nu as fi trista, gen nu as plange daca as ramane singura. Din contra mai mult plang avand o relatie. Stiti voi, chestii sensibile.
Dar ideea este ca mi-e teama! Singura as fi super happy. As simti libertate... m-as simti eu.
Insa as deveni din nou aceea persoana egoista care se va gandi doar la ea si nu vreau sa mai fiu asa sa fiu o anti-sociabila si o frustrată.
Ah da si mai mentionez ca am destul de mult timp cu actualul desi am momente in care consider ca nu are de ce sa fiu cu el. Uneori ma gandesc la toate momentele frumoase si uit. Gen ai mei s-au despartit iar eu nu mai puteam de fericire din cauza lui pentru ca ma facea fericita iar cand tata a plecat... am plans dar nu pentru ca tata a plecat ci pentru ca se ranise el... nu stiu cum sa fac si ce sa fac.
Pentru ca eu ii arat de fiecare data ca am chef de el iar el nu.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| romeo78 a răspuns:

Cel mai bine ar fi o "vacanță" de la ambele relații!
Cere de la amândoi o lună de pauză. Fără telefon, internet, contacte cu ei!
Te aduni, iei un caiet studențesc, împarți cu linia foile la jumătate și în capul coloanelor scrii numele lor, în stânga și dreapta.
Apoi începi să scrii la fiecare ce defecte, calități au, motivele pentru care i-ai vrea și altele.
Altfel, nu îi înșeli, minți pe ei, ci pe tine!
Apropo, cine fuge după 2 iepuri, nu prinde pe nici unul!
Vezi ca nu cumva amândoi să se sature de jocul tău indecis și să rămâi singură!

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Evident ca nu iubesti pe nici unul dintre ei, odata ce ti-ai facut o noua relatie in pauza scurta de 2 saptamani, si nu stii inca daca sa te intorci la fostul sau sa ramai cu actualul.
Cauat-ti o relatie noua, una unde sa stii clar ca-l vrei si te vrea.

Ca fpt divers:
Plansul nu face sens intr-o relatie de iubire, daca pleaca tata pe luna, sau bunica la piata!

| AlynnaZ explică (pentru Violleta2022):

Eu știu clar că îl vreau pe actualul! Și chiar îl iubesc... nu a fost o pauză, a fost de fapt. dar nici el și nici eu nu am știu ca a fost o pauza. ne-am impacat amandoi din cauza dorului pe care il aveam reciproc. nu stiu asta pentru ca. teoretic mi-ar fi mai bine cu fostul, dar practic mi-e mai bine cu actualul?

| Violleta2022 a răspuns (pentru AlynnaZ):

Da-mi voie sa ma indoiesc de iubirea ta pentru actulalul.
Dupa cum ai descris situatia mai sus si dupa cum ne intrebi ce sa faci, iti spun clar ca tu nu iubesti pe niciunul, probabil ai ceva avantaje cu actualul, dar clar nu se poate numii iubire.

| Emma30555 a răspuns:

Poti sa ramai singura o perioada pana apare o persoana pe care sa o iubesti. Nu inseamna ca daca ramai acum singura asa va trebui sa fie mult timp de acum incolo. Teama asta de a nu ramane singuri ne face sa pierdem mai mult in viata caci nu sti pe cine ai putea intalni. Poate ca daca te desparti de actual isi va da seama la randul lui ce pierde si va lupta el mai mult daca nu se intampla poate e mai bine asa. Cu tipul celalalt nu are rost din moment ce nu simiti ceva pentru el

| AlynnaZ explică (pentru Emma30555):

Faza este că eu chiar il iubesc pe actualul. și oricât aș încerca simt că nu mai pot avea sentimente pentru cineva cum am pentru el?✋

| Emma30555 a răspuns (pentru AlynnaZ):

Uneori din păcate nu e de ajuns iubirea mai contează și cum te înțelegi cu persoana respectiva căci degeaba va iubiți dacă nu reușiți sa va înțelegeți. Poți sa mai încerci în cazul asta, prin comunicare sau prin alte fapte sa l faci pe actualul sa înțeleagă unde greșește și sa fie mai bine. Sa lase fiecare de la el.

| Necunoscut112 a răspuns:

Dacă ai iubi pe unul dintre ei, ai ştii răspunsul singură. Soluţia e să spui amândurora că i-ai înşelat pe fiecare ib parte, sa îţi ceri iertare si să îţi cauţi pe cineva pentru care chiar să ai sentimente reale, nu îndrăgosteală ieftină, şi să îl respecţi şi iubeşti cum merita.

| AlynnaZ explică (pentru Necunoscut112):

Nu i-am înselat!
An fost cu acel băiat când eram singură.
Iar ei între ei știe.
Actualul știe că am avut o altă relație. iar fostul știe că am fost cu el și înca sunt. dar el speră sa fiu singură să pot fii cu el. Eu chiar îl iubesc pe tipul ăsta. altfel nu as sta cu el... cand stiu ca pot gasi ceva mai bun?

| mihaicelsfant a răspuns:

Mi se pare naspa ce ai facut tu...
stai cu persoana pe care o iubesti!

| Uvox a răspuns:

Ar fi f.mult de spus, de la gen big grin gramatica la gen maturitate si inteligenta emoțională.
Varianta scurta, esti gen big grin imatura si cu probleme.
Tie nu sfaturi iti trebuie ci gen big grin minte.

| AlynnaZ explică (pentru Uvox):

Ți-aș cere ție să îmi dai minte. dar GEN nici tu n-ai. pff

| Uvox a răspuns (pentru AlynnaZ):

Uite cum apara realitate!
Poate ai vrea sa spui gen "te-as ruga", dar nu, tu ceri si probabil ca bati si din picior.
Razgâiata, asta esti.
Tu crezi ca iubesti dar habar nu ai ce este cu adevărat.
Oricum bafta.