| Unsmilecucireasadeasupra a întrebat:

Am o problema cam complicata, deci sa incep cu inceputul.
Am avut un prieten de 9 luni cu care incepusem in ultimul timp sa ma cert foarte rau si ma jignea, asa ca am decis sa ii pun capat. Cu cateva zile in urma cunoscusem un baiat care imi spusese ca ma place si dorea sa fim impreuna. Am mers sa ma intalnesc cu tipul respectiv si totul a mers bine pana cand a inceput fostul meu sa ma tot sune. Eu insa nu i-am raspuns(in ziua respetiva dorea sa ne vedem iar eu nu, asa ca i-am spus ca nu pot iesi din casa). Stateam si eu cu baiatul in parc pe o banca si discutam cand m-am trezit ca in spatele nostru apare fostul meu care ma pupa e obraz, ii face vant baiatului, si incepe sa tipe la mine si sa ma intrebe de ce l-am mintit ca nu ies si ca eu cum pot sa il parasesc dupa 9 luni de zile pentru un alt baiat, ca eu sunt "femeia" vietii lui si asa mai departe. Tipul cu care m-am intalnit a plecat acasa( nu dorea sa faca un scandal mai mare), iar eu am ramas cu fostul meu singuri. A inceput sa imi spuna de ce ma iubeste, si faptul ca sufera si plange atat de mult ca ne-am despartit. Eu m-am simtit prost, m-am simtit jenata, etc. pentru toate aceste lucruri, fapt care m-a facut sa plang instant. M-am impacat cu fostul meu, insa nu prea am dorit asta, iar tipu celalalt chiar vrea sa fie cu mine si spune ca nu vrea sa renunte la mine...fostul si actualul meu prieten tine mult la mine si ii este frica ca il parasesc iar, iar eu nu stiu ce sa fac pentru ca imi este mila de el si de sentimentele lui, dar stiu ca nu voi scapa de el deoarece stie unde sunt si ce fac si ma tot suna mereu, chiar si daca suntem despartiti si nu stiu ce sa fac.Doreste sa se casatoreasca cu mine cand voi creste, chiar daca sunt doar o adolescenta, dar are ganduri serioase si nu am habar cum sa ma descurc.
Voi ce ma sfatuiti sa fac? Cum ati proceda voi in aceasta situatie?
Va multumesc anticipat.

10 răspunsuri:
| Ana_4223 a răspuns:

Heyyy:*
1. Vrei sa iti cladesti nefericirea ta ppentru fericirea ex-ului tau care te jigneste incearca sa te manipuleze si nu mai este mult pana cand va deveni violent, fiindca asa se intampla azi ii permiti sa se tipe la tine maine sa te jigneasca poimaine sa te bata deci? Nu trebuie permis niciodata nimic de acest gen la niciun baiat indiferent cine ar fi baiatul ala.Nicioodata nu merita sa iti lasi fercirea ta deoparte pentru a altuia.
Explica.i situatia ex-ului tau si daca nu intelege asta este, este nasol pentru el, deci vorbeste cu baiatul cu care erai atunci si explica.i si lui situatia si spune.i ca rregreti cele intamplate in ziua respectiva.Succes!

| Azµre a răspuns:

Ignoră-ți fostul prieten! Nu merită, tu nu vezi bine ce se întâmplă? te manipulează de acum? Dar mai târziu?
Nu merită, relația asta este un chin.

| Raiiiisa a răspuns:

Nu as da cu piciorul unei relatii de 9 luni,dar nicidecum nu as putea suporta sa am un prieten care in loc de dragoste si afectiune imi da jigniri,tipete si certuri.
Nu ai nici o garantie ca baiatul asta o sa te iubeasca sau ca vei avea o relatie mult mai in roz.
In situatia asta as prefera sa stau cateva zile singura, cu telefonul inchis, sa le vad disperarea la amandoi si sa vad cat de mult le pasa de mine.
Pune-ti ordine in idei si ganduri si i-a o decizie buna, si gandeste-te la fericirea ta, nu a altora.

| Stelutza1990 a răspuns:

Ceau.

Tu ai fost o planta, sau ce?
De ce nu ai spus fostului sa dispara din peisaj si sa nu te deranjeze?

Normal ca baiatul cu care te-ai intalnit s-a cam lamurit cu tine :, ca tu n-ai treaba cu el asa ca a parasit scena.

Fata, sincer iti spun : lasa dracu gandurile de casatorie, pentru ca tu nu stii sa te porti ca o femeie.

Mai stai cativa ani ca sa cresti, si mai discuta cu doamnele din familia ta : mama/matusa/bunica.
Ca imi pare ca esti dezorientata rau. Si mari raspunsuri nu vei gasi pe TPU.

Te-am tzucat, si nu sta naroada.

| yo547 a răspuns:

Te dorea numai pe tine.

| NuMaSuporti a răspuns:

Ala vrea de la tine sex, nu te iubeste daca te jignea. Un barbat care jigneste o femeie pe care pretinde a iubio, nu este barbat, este o scursura de la fundul societatii. Tu esti o adolescenta si te lasi usor manipulata, de asta se folseste el la maxim, te abureste batandu-si joc de tine si sentimentele tale. Tipu e experimentat si stie cum sa manipuleze o fata ca tine. Faptul ca ai plans si l-ai acceptat iar iai aratat cat de slaba esti si ca poate sa faca ce vrea cu tine.

FARA MILA! Mila este pentru cei slabi!

| NuMaSuporti a răspuns:

Uite alta (amalia) cu iubirea! Luativa iubirea si stergetiva cu ea la c**! Voi ori nu stiti ce e aia iubire, ori folositi cuvantul "iubire" fara sa stiti ce inseamna cu adevarat ori voi numiti "iubire" o relatie de prietenie pe interes sai pe placere. Mor cand aud "il iubesc atat de mult" "ma iubeste foarte mult" BA COPIILASI! iubire sub 30 de ani nu prea exista mai ales in cazuri de 13-20. Aia nu e iubire! dar voi nu stiti ce e aia si credeti ca orice sentiment se numeste iubire.

| amalia025 a răspuns:

Pai daca tu il iubesti pe fostul tau iubit, impacate cu el. Desi nu prea este corect fata de celalalt baiat, intr-un fel l-ai ranit, te sfatuiesc sa vorbesti cu el si sa ii spui ca il iubesti prea mult pe fostul tau iubit si nu vrei sa il amagesti. Asigurate ca fostul te iubeste mult si incidentul in care te jignea mai mureu(motivul pentru care v-ati despartit) sa nu se mai repete. Bafta!

| AnneMarri18 a răspuns:

Am trait si eu o poveste de genu'...te sfatuiesc sa incerci sa.l parasesti pe fostul ca mai tarziu sa nu.ti para rau si sa nu ajunga sa faca ceva ce ii va parea rau mai tarziu.Eu la fel pateam voiam sa pun capat relatiei, dar el nu vroia, plangea facea orice si la fel ca tine mi se facea mila pana cand am ajuns rau de tot cu familii cu politie etc. Si in plus "dragostea cu sila nu merge".