| AndreeaDees a întrebat:

Bună TPU.
Am o problema ce ma îngrijorează.
Și precizez de la început, nu vreau critici, am nevoie de persoane care se pricep sau au pățit ce am pățit eu.
Am făcut un avort în urma cu 7 zile fix.
Acolo mi s-a spus ca după avort voi avea sângerări ca la ciclu 2-3 zile apoi vine ciclu normal peste o luna.
După 7 zile, eu încă am acele sângerări, mai puțin, și cu dureri asemănătoare celor de la menstruație.
Am avut și mici pauze în care scurgerile s-au oprit însa nu știu ce înseamnă, nu știu dacă poate fi și de la efort deși nu prea am depus efort în ultimele zile.
Fără critici va rog.
Este viata mea, și eu aleg pentru mine și pentru viata mea.
Mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Sangerarile pot continua chiar si 14 zile bineinteles tot mai mult diminuate si/sau cu intreruperi. Prima menstruatie se va produce/va apare dupa mimin 45-60 de zile. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Medicul sau asistenta trebuia sa-ti explice ca nu ai voie sa faci efort fizic deloc, macar primele 7 zile si pentru prima luna dupa avrort, nu ai voie alcool pentru ca poate sa-ti prelungeasca sangerarea, si nici sex deloc, pentru ca colul uterin, uterul si restul sa-si revina la forma initiala si sa se vindece.
Daca sangerarile nu inceteaza in saptamana asta si isi schimba culoarea sau mirosul, inseamna ca a aparut o infectie si trebuie sa fugi de urgenta la medicul care ti-a facut avortul, ca sa-ti prescrie antibiotic, sau o noua curatare, deoarece este posibil sa mai ai resturi neeliminate.

| T0T a răspuns:

Avortul vine cu anumite riscuri. Înțeleg că e decizia ta și viața ta, dar asta până a implica altă viață, un suflet nevinovat.

| Mussette a răspuns:

Cel mai bine e sa vorbesti cu medicul la care i fost. El va sti exact ce e nevoie pentru tine sau daca organismul se comporta normal. Multa sanatate! happy