| Diana339 a întrebat:

Am o problema de care imi este cam rusine, dar poate ma puteti ajuta. Problema este ca ma masturbez foarte de mult. Am un apetit sexual foarte mare, oare aceasta sa fie problema? Am tot incercat sa ma abtin, dar nu pot. Credeti ca este normal? Imi rusine sa vorbesc despre asta, dar as vrea sa stiu daca e normal si daca siti vreo cale prin care m-as putea abtine sa fac asta zilnic.

19 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Cere=i lui Dumnezeu / Te rog să iei înstăpânirea ta trupul, sufletul și mintea mea pe care Tu le=ai creat și te rog să lași sângle Mântuitorului Hrisos să mă curățească de această dependență, idolatrie a mea de care nu pot scăpa singiră și îmi aduce atâta vinovăție.Îmi pare rău de ce a fost și vreau să mă supun voii tale de a face sex doar cu soțul meu după căsătorie și te rog să mă ajuți să rămân în curăție fizică și mentală până atunci.Eu așa am reușit.

| RoCkKiD a răspuns:

Raspunsul pe scurt e asa, si e valabil la orice mai putin droguri.

Daca treaba pe care o faci in exces nu-ti afecteaza relatiile cu familia, pritenii, iubitul/iubita si nu te impiedica sa mergi si sa iti faci treaba la lucru/scoala nu este o problema.

Acum mai e si intrebarea ce consideri tu prea mult, pentru ca feicare om intelege altceva din treaba aia.

| corbulalbrosu a răspuns:

Practicarea masturbarii intravaginale, a autosatisfacerii sexuale de catre fete prin asa numita/cunoscuta ''degetica'' prin care se masturbeaza VAGINUL, reprezinta activitatea care este apreciata ca fiind cat se poate de benefica, fiindca in acest mod VAGINUL lor se largeste incet dar sigur, treptat, putin cate putin si astfel fata respectiva va avea parte de o DEZVIRGINARE foarte usoara si este posibil sa simta PLACERE si SATISFACTIE chiar in timpul DEZVIRGINARII, Este bine stiut faptul ca fetele care au vaginul intact si neatins, de regula se confrunta cu probleme care pot fi uneori extrem de mari, provocate de durerea atroce, infioratoare uneori INSUPORTABILA care apare in cazul fetelor cu vaginul intact in care se incearca sa fie bagat un penis foarte GROS in raport cu gaurica inca estrem de stramta. Deci se poate afirma ca in mod sigur NU vor apare niciun fel de probleme in cazul in care fata se masturbeaza intravaginal. Daca luam in considerare rezultatele cercetarilor stiintifice si experimentele medicale, cat si studiilor psihologice si psihoterapeutice, pe care daca este sa le consideram ca fiind adevarate si corecte, atunci din studiile stiintifice amintite reiese concluzia conform careia masturbarea sau altfel spus autosatisfacerea sexuala reprezinta o activitate normala fara urmari negative. Masturbarea este indicata sa fie practicata fiindca beneficiile obtinute sunt de folos prin aceea ca provoaca echilibrarea activitatii hormonale din organism.
Reiese ca masturbarea reprezinta acea activitate sexuala prin care cel care o practica urmareste de fapt si chiar reuseste sa-si elibereze organismul de sub influenta stresului hormonal, cea care apare de obicei in perioada pubertala si a adolescentei. De asemenea tot pe baza studiilor efectuate a reiesit ca majoritatea persoanelor aflate la varsta maturitatii se masturbeze destul de des, pentru a obtine placeri si satisfactii in lipsa unui partener de sex, sau in cazul in care partida sexuala este "condimentata" cu picanterii, perversiuni si/sau fantezii sexuale mai complexe. Conform celor mai noi studii si cercetari medicale efectuate in acest domeniu, s-a constatat si confirmat faptul ca masturbarea practicata moderat atat de barbati cat si de femei, de fapt produce efecte benefice asupra organismului si NU provoaca efecte adverse asa cum sustin persoanele neinstruite. Chiar din contra, s-a demonstrat stiintific ca masturbarea este benefica deoarece sunt eliberati hormonii ''buni'' : serotonina, oxitocina, dopamina, endorfinele, care au rolul si rostul de a provoca detensionarea si eliberarea organismul de sub stresul hormonal care apare la varsta adolescentei in cazul ambelor sexe". Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Nu e numai ceva normal, ci și foarte recomandat.
Abstinența nu e chiar ceva natural, iar sexul dezordonat, cu parteneri multipli, e chiar periculos.
Așadar masturbarea e cea mai buna metodă să scapi de tensiune până ce vei avea un partener stabil.
PS avantaj: când va veni vremea, o să știi exact ce să-i ceri partenerului.

| doctorandus a răspuns:

Dispenza nu e medic, ci pratica chiropraxia. Chiropraxia este prin definitie escrocherie medicala.

Http://americanloons.blogspot.com/2013/07/627-joseph-joe-dispenza.html

https://web.randi.org/......ht-healing

Parerea mea sincera e ca sufera de psihoza.

| Sofer a răspuns:

E normal draga Diana sa te masturbezi mai ales la varsta ta, pofta e mare.

| SG1995 a răspuns:

Da, vino la mine și te satisfac eu, dacă ești majoră bineînțeles.

| Nemessys a răspuns:

Este 100% normal si o poti face fara nicio grija.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

In Germania sunt o gramada de negrii care te-ar putea ajuta s-au daca nu poti sa iti ei un tigan din Romania, te aranjeaza imediat.

| Seba2013 a răspuns:

Joe Dispenza are o carte care se numeste Antreneaza-ti creierul. Capitolele de la 8-10 vorbeste despre cum poti sa gandesti pozitiv. Noi am mostenit un creier reptilian, iar acesta se ocupa sa ne tina in perimetrul lui, el este automatic si vrea sa ne tine in zona lui de confort. Ca sa faci altceva va fi inconfortabil pentru ca trebuie creativitate, efort, sa depasesti limitele lui. Deci gandeste diferit si vei simtii diferit, altfel vei fii prizionera in regatul lui.
Exista o lupta psicodinamica intre ID, EGO, SUPER-EGO, REALITATEA EXTERIOARA si toate celelalte instante, putem sa vorbim si de Lacan, Jung, etc.
EGO (eu) in aceasta lupta are nevoie de un mecanism de aparare, altfel el este supus la o excitatie endogena, se cheama anxietate. Deci acest EGO are nevoie de castitate.
Copiii sunt impulsivi pentru ca acest EGO nu are acest mecanism de aparare matur. Ca acest EGO sa aiba un mecanism matur, trebuie sa gestionezi toata aceasta lupta psicodinamica. Trebuie sa inveti sa diferentiezi sunetele intre ele si sa te adaptezi asa cum iti este mai potrivit. Un om cand este imatur este supus acestor dialectici, el incepe sa se maturizeze atunci cand incepe sa faca diferenta.

| Mogiojojo a răspuns (pentru Seba2013):

Spune-mi mai multe despre asta, te rog.

| Seba2013 a răspuns (pentru Mogiojojo):

Deci am vazut ca ascet Ego trebuie sa aiba un mecanism de aparare, nu poate sa fie indefensiv fata de fluxurile acelor instante. Un mecanism de aparere este ascetismul( askesis ca exercitiu spiritual nu ca renuntare).
Acest ascetism sunt niste exercitii spirituale in care ascet Ego(suflet) se purifica de acele instante(lume+carne) care il perturbeaza. Scopul sufletului trebuie sa fie Imparatia cerurilor nu a pamantului. Pamantul nu il lasa pe acest Ego(suflet) sa caute Cerul, vrea sa il opreasca si sa il lege. Ei bine sufletul prin exercitiile ascetice(post, rugaciune, penitenta, respectarea poruncilor, etc.) se desleaga de preocuparile lumii si se centreza pe cautarea Imparatiei. Heidegger, Kierkegaard si toti astia, spun ca suntem fiinte aruncate in valea lacrimilor ( anxietate, moarte, durere, suferinte, etc). Ei bine religia spune ca Dumnezeu a venit si ne-a oferit salvarea. Oamenii se pot salva numai prin iubirea de Dumnezeu, deci nu prin lume.
https://ziarullumina.ro/......80541.html
https://www.crestinortodox.ro/religie/despre-imparatia-dumnezeu-153830.html

| Seba2013 a răspuns:

Hai ca iti mai fac un comentariu ca sa intelegi. Pana nu te diferentiezi de ID, vei fii atasata de emotii ca frica, concupiscienta, tristete si toate astea. Deci nu trebuie sa le alimentezi ci trebuie sa ai un mecanism de aparare, sa le faci sa moara(inhibi). Altfel ID va lua locul lui EGO. EGO ii curat il depaseste cu mult pe ID.

Răspuns utilizator avertizat
| Xanor a răspuns:

Wow prima daca aud ca o fata sa faca asta asa de des, stiu ca baietii fac asta des dar fetele nu prea, nu pot sa-ti dau nici un sfat pentru ca prima daca vad asa ceva sorry

| Xanor a răspuns:

Cand am vazut intrebarea ta mi s-a sculat nu te mint

| Mariamaimuta a răspuns:

Falău pă insta lu viorel_vasile7 te satisfac eu dar sunt pă TPU lu sorămea

| 69hardaf a răspuns:

Este 100% normal Deea, apetitul sexual il poti caracteriza ca fiind o atributie, nu ti mai fa atatea griji este normal, fato! :*