| beatricequilis a întrebat:

Am o problemă foarte serioasă și delicată. Eu sunt fată, am 17 ani și sunt Lesbiană și am o iubită care are 19 ani. Am avut o relație ascunsă timp de un an (Eu o cunosc pe fata asta de la vârsta de 15 ani și până în urmă cu un an am fost doar prietene). Problema este că în urmă cu o săptămână mama mea a aflat totul (Cum a reușit să afle?) Vă explic acum. Deci eu am petrecut toată ziua acasă la mine cu iubita mea (mama era la muncă). Iubita mea a început să mă sărute și să îmi pună mâinile mele în locurile ei intime noi știind că mama scapă la 8 de la serviciu și fiind ora 6: 30 undeva pe acolo, ne-am hotărât să facem dragoste mama având cheia de la apartament a intrat și noi n-am simțit-o. Ea a intrat în camera mea fără să bată la ușă așa cum face ea mereu (eu i-am spus de multe ori să bată la ușă) și m-a prins sărutând-o pe iubita mea (guys ea a scăpat mai devreme de la serviciu la 7 și ceva nu la 8 cum știam eu) și a reacționat foarte urât, a început să țipe, să înjure și acum nu vrea să vorbească cu mine și mă amenință că mă spune lui tata și dacă tata o să afle asta o să mă omoare pentru că el este preot și asta ar fi o rușine pentru el și pur și simplu nu mai pot. Am obosit, mama nu vrea să vorbească cu mine, mă evită și asta doare și în urmă cu 2 zile am vorbit cu iubita mea care este distrusă și plângea efectiv când vorbeam cu ea și mi-a spus să nu mă despart de ea. TPU nu știu ce să fac, mama nu vrea să vorbească cu mine, iubita mea e distrusă, eu sunt distrusă. (Vă rog nu mă judecați dacă sunteți homofobi, am nevoie de păreri și sfaturi) Scuzați-mă daca am scris ceva greșit dar sunt praf.

13 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

E trist ca mama ta pune mai presus "rusinea" - de parca trebuie sa afle toti - decat iubirea fata de tine si respectul sufletului tau, iar de tata nu mai zic, preot si atat de ingust la minte?! Sa stii ca sunt si destui preoti in inchisori! Iar daca Doamne fereste o ia razna mama si ii spune, si ridica mana la tine, sa nu stai! Nu are voie nici s ate bata si nici altceva! Legea ii obliga sa te intretina pana la 18 ani, iar daca te bat, risca tribunal, judecata si cred ca Rusinea abia atunci va fi!
In alta ordine de idei, alta data sa fi mai precauta si sa discuti acest aspect cu mama, tu nu ai vazut in filmele americane ca parintii bat la usa copiilor?!
Daca nici atat nu intelege intelege si nu te respecta, ai mare grija cu ea!
Fa cumva si pune o yala, ceva, sau un scaun, cu spatarul sub clanta, sa nu mai poata intra peste tine!

| Adry05 a răspuns:

Mai las-o câteva zile, încă se luptă cu ideea și șocul acela. Eventual du-te la bunica ta sau vreo rudă câteva zile, ar fi mai benefic să nu te vadă, uită mai repede c-o cuprinde dorul

| RoCkKiD a răspuns:

Treci prin povestea prin care trece orice copil gay din tara asta. O sa fie scandal o perioada, dupa sau o sa te accepte sau o sa te muti de acasa si o sa mai vorbesti cu ei la sarbatori sau cand mai imbatranesc si realizeaza ca-s prosti.

E o realitate crunta careia n-ai ce sa-i faci, din pacate nu poti sa te schimbi si nici nu ar trebui sa o faci. Momentan poti incerca sa vorbesti cu ea, sa-i spui ca asa esti si ca nu te poti schimba (va incerca sa te schimbe, iti va gasit tipi etc). De acolo va fi alegerea lor,

Eu persoanl iti sugerez sa ai tu o discutie cu tatal tau, sa afle de la tine, poate exista vreun strop de morala crestina in el si chiar daca nu te accepta macar intelege.

Asa e viata ca gay in Romania si pana nu te muti intr-un oras mai mare unde o sa ai prieteni..va fi greu.

| Donsavas a răspuns:

Parerea mea e ca barbatii homo sunt mai prost vazuti ca fetele homo.
Cat despre mama ta,e doar socata,e ceva nou pentru ea, nu ti intelege mentalitatea, a avut cu totul alta viata sexuala.
Cat despre tatăl tau, nu are de ce sa te omoare. E preot si preoții încearcă să înțeleagă si sa accepte ceea ce nu pot schimba. Ei nu judeca cu una cu două. Nu te omorî sau cicali si nici nu ti ar interzice la nesfârșit ceva, deoarece stie ca pacatuieste.

| SG1995 a răspuns:

Sfat: Da-I papuci iubitei, spune-I maică -ți că a fost doar o fază proastă. Pese un an ia-te pleacă, din țară de preferabil, aici nu ai viitor.

| llleo a răspuns:

E și de așteptat reacția părinților. Probabil că nici tu nu ți-ai imaginat că o sa vină să te ia în brațe aflând lucrul ăsta. Sunt conștient că ești într-o stare tulbure. Nimeni n-ar putea fi altfel. Dar o să treacă, ești și tu conștientă de asta. O să fie bine.
În prim plan, ar trebui să discuți cu părinții tăi. Cel puțin cu mama ta. Reacția ei a fost previzibilă. Poate încearcă să te înțeleagă, totuși. Așa e prima dată. Izbucnești. O înțelegem și pe mama ta.
Tatăl tău, fiind preot, ar trebui să fie mai îngăduitor. Ești fiica lui, totuși. Vorbește cu ei. Sunt părinții tăi. Ești fiica lor. Mă rog la Dumnezeu să aibă o atitudine demnă de niște părinți.
Vorbește și cu iubita ta, sfătuiți-vă. Gândiți-vă la o soluție. Aveți o vârstă.
Spor și luciditate vă doresc.

| Raizing a răspuns:

Cam severa mami love struck cum ne-ai descris-o, la ora asta trebuia -deja sa domi(nu de alta -dar sa nu mai intre peste tine) smug sa te vada treaza happy

Nu prea se leaga "povestioara" t@...

-gen te-a prins cu alt motiv, de-i suparata pe tinehappy

| SG1995 a răspuns (pentru Raizing):

Stai ce nu se leagă? Și Cum adică la ora 20.00 o tipă de 17 ani să doarmă?

| Raizing a răspuns (pentru SG1995):

happy A pus intrebarea intre 02:20 -02:40

| SG1995 a răspuns (pentru Raizing):

Și ce ți se pare așa au majoritatea adolescenților între 15-25 de ani sunt activ până la ora 2 -3 noaptea.

| Raizing a răspuns (pentru SG1995):

Cu asa parinti ca ai ei -ma indoiesc; c-ar lasa-o treaza -pana tarziu. -aici e dubios - ea fiind treaza!

Am avut si eu prin cartier -famili in genu ei.
CLAR -intre 10-11 = culcare fortata! E@ fiind treaza -nu se potriveste cu cea scris!
Nu-i lez.A prins-o cu 1 boy(mai mult ca sigur)

| jorjache a răspuns:

1.Scapa de ea si găsește-ti un iubit
2.Pastreaza relația, vb cu ea, cu părinții tăi si găsește înțelegere

| ElvinaAgnes a răspuns:

Cu iubita ta poți să ai o relație ascunsă față de părinții tăi în continuare. Dacă chiar o iubești, nu o să lași ca asta să intervină între voi. Daca e așa cum zic eu, explica-i că o iubești, că nu o să lași o relație frumoasă (presupun) ca a voastră pentru nimic în lume. Cu mama ta o sa rezolvi la un moment dat, stai calmă. Până la urmă e mama ta, nu o să poată sta supărată la nesfârșit. Încearcă tu sa vorbești cu ea