| anonim_4396 a întrebat:

Buna, TPU! Am o problema.
Lungimile ciclului meu menstrual de la începutul anului au fost : 20, 26, 23, 28, 21, 28, 23, 25, 24 pana in August. Deci am ciclu neregulat. Menstruația ma tine 5 zile.
Ultima menstruație a fost din 23 in 26 August, iar in 30 August am întreținut contacte sexuale neprotejat. El spune ca a avut grija și ca nu a dat drumul in mine. Sperma lui era pe spatele meu doar ca îmi e frica sa nu fi scăpat putina sperma in vagin... menstruația ar trebui sa-mi vina săptămâna asta, doar ca îmi e foarte frica ca dacă nu îmi va veni? Menționez ca fac 16 ani in Ianuarie. Ma stresez mereu când se apropie perioada când ar trebui sa îmi vina menstruația. Îmi e foarte, foarte frica și acum... nu știu ce sa fac. Sper sa îmi vina și sa nu fiu însărcinată. Ma puteți ajuta și pe mine cu niște sfaturi sau ce ar trebui sa fac? Cât sa mai aștept pana sa îmi vina?

12 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca producatorii de prezervative prin minciunile lor abjecte, au reusit sa devina pentru unii mai de incredere decat este rezultatul indelungatelor cercetari stiintifice medicale, care sunt contrazise flagrant si indubitabil prin simple minciuni ordinare, care au un singur scop si anume pe ce de a-si maririi cat mai mult profitul si cel al imbogatirii lor pe seama prostilor si a unor imbecili lipsiti de cele mai elementare notiuni si/sau cunostinte medicale, este la alegerea si la aprecierea ta. Ar fi si ilogic si irational sa ma contrazic pe aceasta tema. rolling on the floor rolling on the floor

| Denisa0954 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Cand te încurci in cuvinte, iar discursul tau ajunge sa fie lipsit de sens, atunci chiar e ilogic sa ma contrazici.

| relian a răspuns:

laughing laughing vai de tine,asa stii tu sa calculezi,grele e matematica asta dragelor,sex stiti sa faceti dar sa numarati se pare ca nu prea laughing

Ce inseamna la tine,sau la voi ciclu regluat? Grseala asta o faceti toate, sau majoritatea dintre voi.
Ciclu regulat inseamna ca de la o menstra la alta trec aceleasi numar de zile, ATENTIE acelasi numar de zile nu aceiasi data din calendar asa cum sigur voi va asteptati.

Cate zile are o luna? Toate lunile au aceleasi numar de zile?laughing asa ziceam si eu, mai baga mai numara.
Metoda calendarului nu se refera la calendar, ca si cum pui tu data acolo, gata mi-a venit luna asta pe 23 de acum in fiecare luna trebuie sa vina pe 23, de unde ati scos calculul asta?

Ce te faci in februarie cand luna are 27 de zile laughing
Deci ciclu tau nu stii nici tu cum este, cu ce sa te ajutam?
Noteaza de fiecare data cand iti vine mentruatia, adica prima zi cand sangerezi, pune acolo bifeaza pe calendar, fa asta cateva luni la rand.
Dupa te duci pe calendar si numeri asa 1, 2, 3... de la o menstruatie la alta si notezi cate zile sunt pentru fieczare, apoi o sa stii cum este ciclu tau.
Bafta la numarat laughing

| Andreeush a răspuns:

Dacă vrei să nu rămâi însărcinată de ce nu te protejezi?

| Denisa0954 a răspuns:

Fa un test de sarcina si cel mai important, folosiți prezervativ

| Inutarh a răspuns (pentru Denisa0954):

Nu au trecut încă 21 de zile pentru a-l putea face. pe 20 as putea sa l fac și cam pe atunci ar trebui sa mi pornească menstruația

| Denisa0954 a răspuns (pentru Inutarh):

Exista teste de sarcina care pot fi făcute cu 8 zile inainte de venirea menstruatiei

| Inutarh a răspuns (pentru Denisa0954):

Mie mi-a spus un medic ginecolog ca se face după 21 zile după contactul sexual...

| Denisa0954 a răspuns (pentru Inutarh):

Atunci mai asteapta 3 zile si vezi daca iti vine.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Denisa0954):

Bineinteles ca DA, exista si astfel de testere ultra-mega-super-hiper sensibile laughing conform ''asigurarilor'' oferite de anumiti producatorii mincinosi, care insa omit sau uita INTENTIONAT sa precizeze in prospectul produsului respectiv ca gradul/acuratetea rezultatului care este obtiunut in acel moment este de cel mult 60-70%. Cel putin au bunul simt sa informeze ''suplimentar'' ca in cazul rezultatului NEGATIV, este necesar ca ca peste 5-6 zile sa fie efectuat inca un test. Oare din ce motiv? Te-ai intrebat vreodata?

| Denisa0954 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Esti informat gresit. Chiar sunt teste care scriu mare pe ambalaj ca acuratetea este de peste 99 la sută, si la cele care se fac cu 5 zile inainte de venirea mestruatiei

| Inutarh a răspuns (pentru Denisa0954):

Dar nu mai pot...n am rabdare...