| Pohrib_Adrian_1991 a întrebat:

BUNA TPU.
AM o problema.
M-am indragostit irecuperabil de o fata.
Eu sunt (sau ..am fost) o persoana retrasa, inteligenta(cred), cu un simt al umorului dezvoltat, cu putini prieteni, dar de incredere.
Desprea ea nu stiu mare lucru, doar ce am observat :Este extrem de frumoasa (fata din visele mele)par negru inchis, ochii violeti (mie asa mi se par!)fata si pielea alba, dantura perfecta, scunda (in jur de 1 55) si cu un zambet radiant, molipsitor ).Ea este prietenoasa cu mai toata lumea, si familia ei face parte din Oastea Domnului (daca ati auzit ).Pe deasupra, mai este si foarte inteligenta (dar ea isi doreste sa devina coafeza ).
Totul a inceput intr-o excursie. Eram in plecati in banchet, clasa mea si clasa ei ).
Ne-am cazat la o cabana unde urma sa petrecem doua nopti si sa avem si petrecerea acolo.
In prima seara a fost minunat. Nu m-am distrat asa bine in viata mea. Pe la 4 dimineata am iesit la o plimbare nocturna.Gluga pe cap,mainile in buzunare,inima rece si calma (ca noaptea). Dintr-o data o vad pe ea si o prietena comuna de a noastra,iesind din cabana.Ele ma observa,evident, si prima persoana,hai sa-i spunem,Iuliana, ma intreaba prieteneste :Adriane ce faci singur? Nu stai cu ceilalti? De ce umbli asa de nebun pe afara?
La care reactia mea a fost :Eh am nevoie de niste aer.Dar voi doua ce faceti?(eu tot ma plimbam.).EA mi-a spus :Am sa-ti pun o intrebare! M-am dus la ea (nu o recunoscusem pe loc, nici nu-i stiam numele.)
Ea imi spune :Crezi ca sunt adorabila?
Va asigur, un ciocan in piept ar fi fost mult mai usor de incasat.Asta m-a luat pe nepregatite. Stiu ca suna banal, dar pentru mine asta, asta a fost ca un pumn in fata.
Am raspuns rece (cu greu ) dar in mare raspunsul a fost DA.
Ea a fost mulumita. Si a intrat in casa inainte sa mai spun ceva. Regret amarnic.
A doua zi la petrecere am facut neimaginabilul.Am fost sufletul petrecerii! Am cantat cu un coleg "In randul 4 banca de la geam " de Dan Spataru ..am dansat ca un nebun, la hore ..practic alergam in cerc cu niste baieti in mijloc. La dansuri libere la mijloc printre fete, o cautam cu privirea pe Ea.Un singur vals a fost toata noaptea.Atunci eram hotarat."ma duc la ea, cu Dumnezeu inainte. Vorbisem cu niste tovarasi sa le ia la dans pe prietenele ei si atunci am actionat, dar inainte sa intreb ceva am auzit-o vorbind cu o fata :"Doamne ce as fi vrut sa dansez, dar stii sunt de la Oaste si nu am voie." Atunci am anulat tot. Inima mi-a crapat, m-am retras dar m-am dus din nou, macar la o plimbare sa o invit, dar s-a dus in camera ...Eram terminat.Ma rog seara a continuat, foc de tabara eu ma dadeam in spectacol...(fugeam in jurul lui).
Cautand-o cu privirea ...seara s-a temninat sec.
Dupa banchet, inapoi acasa, am mers la scoala, in ziua aia semnam tricouri (daca stiti).Ma rog dupa banchet ..toti stiau cum ma cheama, am avut un tricou ...vai de mama lui. Dar cand a venit ea la mine zambind(creierul meu era deja blochat partial):"Semnezi?" Eu:"Da sigur". Am semnat m-a semnat si ea pe tricou ("Diia")
(Eu tot nu-i stiam numele dar nici ca aveam curajul sa intreb ).
Am scapat un marker pe jos si cand am dat sa plec (creierul meu era blochat de-a binelea acum din cauza zambetului ei ).
Ea mi-a zis dupa ce a ridicat marker-ul de pe jos :"Asta mi-l lasi mie? (Ma intorc si dau de cel mai dulce zambet pe care l-am vazut vreodata, daca inainte de asta aveam creierul blocat ...acum puteam sa zic ca nu mai am creier ) ii multumesc, imi da markerul, chicoteşte si pleaca in multime, ma uit la semnatura ..Creierul imi revine incet incet si imi dau seama ce s-a petrecut.
Din acel moment ma gandesc non stop la ea chiar si in zilele de examen.M-am sfatuit cu niste tovarasi, invarteli i-am aflat numele complet adresa de FB si Instagram, adresa si la ce liceu voia sa se duca.
Am fost dezamagit ..mergem la licee diferite si nu stiu ce sanse am.
Cand ma gandesc la ea ma doare, dar ma simt fericit, imi da sens vietii.M-am hotarat sa devin mai bun pentru ea. M-am lasat de orice inseamna vicii (unele nici nu le obisnuiam dar mi-am promis sa nu indraznesc sa ma apuc ).A schimbat ceva in mine cu nici 6 propozitii.Nu inteleg ce se intampla.
INTREBAREA ESTE ce sa fac? Avem niste prieteni comuni. Dar nu stiu daca i-as spune ce simt nu stiu ce reactie ar avea. Daca i-as spune ca vreau sa ne cunoastem mai bine ..nu stiu daca ar fi de acord. De ce sa-si piarda timpul cu mine ..nu stiu.
Voi ce credeti ca ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
| BlackOldSun a răspuns:

O femeie nu e urata sau frumoasa pana nu ajungi sa o cunosti! Cand te-a intrebat daca o consideri adorabila ea nu a facut (inconstient) decat sa te testeze sa vada ce fel de ''baietel'' intr-adevar esti. tu trebuie sa inveti sa ai mai multa incredere in tine eu asta repet mereu dar e primul si cel mai importat pas in a te dezvolta ca om, si asa e si in relatia cu sexul opus. emotiile sunt ceva ce poti dezvolta sa le controlezi..in timp, acum e ceva de genul schoolboy crush si e normal sa ''te indragostesti'' de fata frumoasa populara din scoala cu aspect...de primavara! si niciodata sa numai zici ca isi pierde timpul cu tine...never! capul sus si mergi inainte ai sa realizezi ca mai sunt si alte fete acolo in fara de EA din echipa lui DARTH VADER!

4 răspunsuri:
| PrintesaGumitaa a răspuns:

Esti sigur ca e reala? Daca e robot? Oastea domnului? Suna ca o secta care lupta in secret pentru stapanul lor, impotriva fortelor raului venite din spatiu. Esti sigur ca asta nu e modul lor de a atrage soldati in armata lor? laughing
Daca ai niste prieteni comuni numai bine, convingei sa iti faca cunostinta cu ea. Apropiete de ea, iesiti ca amici, discutati iar dupa un timp daca si ei ii place de tine, spune-i. happy

| Pohrib_Adrian_1991 explică (pentru PrintesaGumitaa):

DA e reala, cat se poate,
Si chestia cu Oastea Domnului...m-am gandit si la asta.
Zici ca dumnezeu ma mituieste? dar mersi de sfat.e ceva dar totusi nu prea am contact cu ea mai de loc si asta e o problema
.Un tovaras m-a sfatuit sa citesc texte religioase ...cica poate o impresionez?

| PrintesaGumitaa a răspuns (pentru Pohrib_Adrian_1991):

Chiar de loc, nu o cunosti. Chiar daca e "soldat al Domnului" nu crezi ca e satula de atata religie?
Abia a inceput vacanta, mai incearca pana la urma ai sa ii atragi atentiawinking de ce nu ai contact? Ai spus ca ai prieteni comuni, rezolva cu ei si sa iesiti in grup.

| Pohrib_Adrian_1991 explică (pentru PrintesaGumitaa):

Mda ...asta e problema "prietenii aia comuni" nu sunt chiar de incredere. Daca cercurile noastre de prieteni s-ar intersecta si ar forma o diagrama Venn.ei nu ar sta la mijloc ci mai mult in partea ei. nu ma pot baza pe ei. daca le spun motivul "operatiunii " nu vor trece nici 10 min si ea afla. trebuie sa fie discret ..cat mai putin aglomerat ..SIMPLU ..si cat despre chestia cu Oastea Domnului ..cred si eu ca s-a saturat dar pare sa-i placa.csf ncsf ..in situatii din astea se fac si sacrificii. ceau