| ioneeelaaa123 a întrebat:

Am o problema si am nevoie de ajutorul vostru! Deci, am 18 ani am fost virgina, iar sambata, 16 mai, am decis sa o facem. Primul contact a fost protejat, dar apoi am mai continuat fara protectie si prietenul meu e sigur ca nu a ejaculat in interior deoarece are experienta si stie cum sa se descurce. Stiu ca nu a fost o decizie buna... Acum eu sunt ingrijorata, il tot bat la cap cu chestia asta, iar el se enerveaza si-mi spune ca nu am cum sa fiu insarcinata. Trebuie sa-mi vina menstruatia sambata pe 23 mai și dureaza cam 5-6 zile. Au inceput sa apara acele semne/simptome pe care le am în fiecare luna cu o saptamana inainte de venirea menstruatie: dureri de spate, crampe, cosuri, sani sensibili si durerosi. Am citit pe internet niste informatii si scria ca, cu 10 zile inainte de menstruatie sansele de sarcina sunt scazute, iar eu are o menstruatie regulata si nu eram aproape de perioada ovulatiei, dar in schimb, in timpul dezvirginarii poate avea loc o ovulatie spontana. Întrebarea mea este: daca am aceste simptome sunt sanse sa fi ramas insarcinata? Adica daca le am, menstruatie o sa-mi vina la sigur? Bine, pot sa existe intarzieri din cauza primului contact sexul, dar chiar sunt sanse asa mari sa raman insarcinata din prima?
Va rog, ajutati-ma cu un sfat, mi-e frica, stiu ca am gresit.

Răspuns Câştigător
| xilef123 a răspuns:

Nu cred ca ești însărcinată, stai liniștita! Pentru liniștea ta încearcă sa faci un test de sarcină. Acum fără supărare, el este un nesimțit! "el are experienta" și știe el mai bine și se enervează? E un mare mare nesimțit! După ce ca tu ai fost domnișoară și ai ținut atât de mult la el încât sa ii oferi lui ocazia sa fie primul băiat din viata ta. Ar trebui sa aprecieze și sa fie naibii lângă tine! Și de 100 de ori dacă întrebi, nu are sens sa se enerveze! Off. Încă odată, nu cred ca ești însărcinată. Multa sănătate! :*

| ioneeelaaa123 explică (pentru xilef123):

Mulțumesc mult pentru răspuns! Știu că e nesimțit, am avut încredere în el și acum, după ce am făcut-o, s-a schimbat, nu-mi mai vorbește ca înainte. Dar asta este, a fost greșeala mea.

| AndreeaDeea221998 a răspuns (pentru ioneeelaaa123):

Draga mea, nu îți mai face gânduri! S-a întâmplat, ai greșit dar mergi mai departe! Îmi pare rău că nu se comporta și nu îți vorbește cum ar trebui sa o facă! Din greșeli învățăm! Data viitoare o sa fii mai precaută cu siguranță. Dar este păcat de tine dacă accepți sa stai lângă asemenea om! Meriți ceva mai bun.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru AndreeaDeea221998):

Acum 6 ore | AndreeaDeea221998 a răspuns:
Nu cred ca ești însărcinată, stai liniștita! Pentru liniștea ta încearcă sa faci un test de sarcină.
Oare? Chiar asa? In ce data putea sa faca cel mai repede testul?
Imi permit sa-ti atrag atentia datorita faptului ca esti fata si din acest motiv presupun ca esti deja la varsta la care ar fi trebuit sa stii ce reprezinta un TEST DE SARCINA si mai ales CAND, IN CE MOMENT poate fi efectuat testul de sarcina pe baza urinei pentru ca rezultatul obtinut sa fie GARANTAT atat VIABIL, cat si VALABIL si nai ales CORECT in proportie de peste 98-99%.

13 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

1.) Fiindca ai precizat ca ciclul tau menstrual este destul de regulat in astfel de cazuri data de pornire a urmatoarei menstruatii poate fi determinata cu destul de mare precizie. In cazul in care de obicei menstruatia a pornit la data preconizata/ calculata sau mai devreme ori mai tarziu insa mereu doar cu o mica abatere de +/- 1, 2 zile, atunci pe baza acestui rationament reiese ca actul sexual a fost intretinut cu 6 sau 7 zile inainte de ultima zi a actualului ciclu menstrual (16.05 - 22.05 = 6 (7) zile).
Daca vei citi cu suficienta atentie urmatorul raspuns vei intelege de ce este cu totul IMPOSIBIL sa apara sarcina in situatia ta.
S-a determinat stiintific si medical in mod precis si concret ca FORMAREA SARCINII IN ULTIMELE 9-10 ZILE ESTE IMPOSIBILA
Fiindca este determinat/stabilit faptul ca OVULUL este produs si eliberat din FOLICULUL OVARIAN in una dintre cele 2 trompe uterine alternativ. De asemenea, indiferent de tipul sau lungimea ciclului menstrual, ovulatia are loc doar o singura data in fiecare ciclu menstrual si MEREU se produce exact cu 14 zile inainte de data la care va incepe urmatoarea menstruatia in cazul in care OVULUL NU este fecundat de catre un spermatozoid. Cele 14 zile situate intre ziua de OVULATIE si ziua de incepere a urmatoarei menstruatii se numeste PERIOADA LUTEALA si are LUNGIMEA FIXA de 14 zile. De asemenea este determinat tot stiintific si medical ca OVULUL este VIABIL adica poate fi FECUNDAT de catre spermatozoid NUMAI/DOAR in ziua producerii sale, adica in urmatoarele 24 de ore de la eliberarea din OVAR. In cazul in care ovulul nu este fecundat, atunci incepand cu a 2 zi ovulul nefecundat, intra intr-un proces de IMBATRANIRE ACCELERATA, si in 2-3 zile se instaleaza starea de DEGENERARE totala si... SE DESTRAMA. O parte a resturilor rezultate este resorbita de endometru, iar cealalta parte devine CORPUL GALBEN care se fixeaza de peretele uterului si incepe sa produca progesteron pana in preziua urmatoarei menstruatii. Reiese ca dupa ce trec 3 maxim 4 zile de la eliberarea din ovar, OVULUL PUR SI SIMPLU... DISPARE DIN UTER. Acest proces se produce cu 9-10 sau chiar 11 zile inainte de terminarea ciclului menstrual, adica ziua in care incepe menstruatia. Fiindca in ultimele 9-10 zile ale ciclului menstrual absolut sigur NU poate sa mai existe un ovul viabil in uter, reiese cat se poate de simplu si clar ca in acele 9-10 zile chiar si daca ajunge in vagin sperma indiferent de cantitate, formarea sarcinii in lipsa OVULULUI devine 100% IMPOSIBILA.
2.) Fiindca ciclul tau menstrual este de tip regulat reiese ca in acest caz cele 5-6 zile ale PERIOADEI FERTILE a actualului ciclu s-a situat/suprapus peste intervalul cuprins intre (5),6 si 10 Mai fiindca ziua ovulatiei a fost in data de 9 Mai, singura zi in care se putea forma sarcina in cazul in care ar fi ajuns sperma in vagin in una sau in toate zilele de 7, 8 si 9 Mai.
3.) Este cu totul IMPOSIBIL sa existe in acelasi timp 2 stari total antagonice si anume :
-- sa existe o sarcina formata si implantata in uter
si in acelasi timp sa existe si
-- simptome de sarcina care se manifesta de regula de fiecare data cu cateva zile inainte de urmatoarea sangerare menstruala.
Multa sanatate!

| LoveSleep a răspuns:

Nu mai gresi, nu esti la tabla la scoala. E vorba despre un copil, incearca sa te abtii sa-l lasi sa faceti sex fara prezervativ. Sigur nu e primul "cu experienta" care face un copil.
In plus, in unele cazuri, experienta iti aduce si niste BTS-uri. Ati facut ceva teste inainte sa faceti sex neprotejat? Degeaba il cunosti si degeaba spune adevarul, nu contactezi HIV si te trezesti dimineata cu un mesaj pe oglinda din baie "ai HIV".
Incearca sa gandesti cu capul ala, e vorba despre viata ta. Din partea mea poti face sex de la 13 ani, in fiecare zi, pana la 80, dar fa-o responsabil.

| Dana1999 a răspuns:

Nu trebuie să ti para rau ca ti ai inceput viata sexuală cu el. Ca sa se comporte bine cu tine,ar trebui să nu i mai acorzi atata atentie. Va crede că esti dependenta de El,ca te ai atasat. Incearca sa ti demonstrezi tie ca esti fericita si fara el. Si nu l mai zapaci cu grija asta, daca este sa rămâi vei ramane si vei avorta, daca nu rămâi, asta este. Data viitoare porti prezervativ si nu te mai iei după băieți. Chiar si cu experienta, tot poate sa te lase gravida

| Marius22222222222 a răspuns (pentru Dana1999):

Ce simplu e nu? Daca este sa ramai vei ramane si vei avorta. Pe bune? Adica fix gandu ca a ucis un prunc ii mai trebuie pe cap?

| Dana1999 a răspuns (pentru Marius22222222222):

Dacă se intampla, ce ai vrea sa faca? E clar ca nu doreste un bebe.

| Marius22222222222 a răspuns (pentru Dana1999):

El. El trebuie sa isi asume. faptul ca i-a dat lui virginitatea. Faptu ca El ar trebui sa devina responsabil nu doar de ea, si de copil

| Dana1999 a răspuns (pentru Marius22222222222):

Total gresit. De pierderea virginitatii ei este doar ea responsabilă. Nu a fost fortata sa faca ceva ca sa fie el raspunzator. De un avort sau de o nastere, Da, sunt amândoi responsabili.

| 90210 a răspuns:

Stii ce inteleg eu din povestea asta? Ca nu stii sa-ti impui punctul de vedere si sa-l obligi sa foloseasca prezervativ. Merita sa-ti faci acum atatea probleme? Asta a fost mai mult pentru placerea lui si nici nu i-a pasat de tine. Pot sa fac pariu ca fiind prima data...primele dati...nici n-ai avut orgasm. Te intreb din nou. A meritat?

| ioneeelaaa123 explică (pentru 90210):

Nu, nu a meritat! Ai mare dreptate, am realizat și eu asta, însă prea târziu! Mulțumesc pentru răspuns!

| xilef123 a răspuns:

O constatare: prietenul tau nu are experienta, e doar prost!