| Deedee07 a întrebat:

Bună, TPU. Am o problemă și aș vrea seriozitate. Ciclul menstrual îmi întârzie deja de șase zile și aș vrea să aflu măcar o cauză, sau ceva, fără a fi nevoie de consultație. Contact sexual propriu-zis nu am avut niciodată, dar în luna iunie am făcut petting cu iubitul meu, și el s-a atins de mine doar cu mâinile. În iunie și iulie menstruația mi-a venit pe data normală, doar că în cantități foarte mici și acum nu mai apare. Nu vreau să cred că sunt însărcinată. Vă rog să mă ajutați!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Cel mai probabil in cazul tau este vorba de un ciclu menstrual cu caracteristica de a fi NEREGULATA si acest lucru se datoreaza faptului ca activitatea hormonala NU se desfasoara in mod constant fiindca glandele endocrine responsabile de producerea celor 2 hormoni feminini, estrogen si progesteron, nu functioneaza in mod normal si corect. Pentru a intelege despre ce poate fi vorba si cee se petrece in organismul tau citeste urmatorul raspuns care cel mai probabil ti se potriveste si tie. Multa sanatate! https://www.tpu.ro/......tii-mi-am/

| Deedee07 explică (pentru corbulalbrosu):

Ideea este că până în momentul actual, ciclul mi-a venit regulat, în fiecare lună pe 10. Și acum, brusc, nu-i.

6 răspunsuri:
| MishuD a răspuns:

Nu esti însărcinată, doar la pubertate sau nah, putin dupa. Ai cat, maxim 16 ani?
E ok, o sa se regleze si menstruația.
Ca sa nu mai ai griji, cand te apuci de sex, folosiți prezervativewinking.
Distracție plăcută!

| OMFGConrad a răspuns:

Însărcinată nu ești, dar panicată cât pentru 10 fete!

Stai liniștită, probabil e o dereglare hormonală sau după cum spunea mai sus, corbulalbrosu, poate fi vorba de un ciclu neregulat.

| Otto19 a răspuns:

Daca nu iti faci un control acum mai tarziu sa nu regreti

| stefy02 a răspuns:

Nu ai acum sa fii insarcinata daca nu ati facut nimic!

| Deedee07 explică (pentru stefy02):

Asta știu și eu, nu am zis că mi ar fi frică de o posibilă sarcină. Sunt doar curioasă ce ar putea fi