| Elisabeta1989 a întrebat:

Am o relatie de 3 ani, de un an jumate locuim impreuna.il iubesc foarte mult dar in ultimul timp am foarte multe semne de intrebare.sunt genul de persoana care mereu isi arata iubirea,mereu il pupacesc si ii spun cat de mult il iubesc,el este genul de persoana indiferent,de romanticism nici nu mai vorbim,singurul lucru romantic e sa-mi spuna te iubesc.
Am vorbit de multe ori pe acest gen,mereu spune ca ma intelege si plange pentru ca nu vrea sa ma piarda, ca ma iubeste si ca si pe el il inerveaza caracterul asta lui.imi face multe cadouri,de multe ori chiar foarte scumpe,se poarta frumos cu mine,nu este violent,in pat ne potrivim perfect,dar cateodata vreau si eu sa ma simt iubita,apreciata.s-a adus vorba si de casatorie,il iubesc si vreau sa-i fiu mereu alaturi dar nu stiu daca sunt dispusa sa accept aceasta situatie pentru tot restul vietii mele.mi-e frica ca atunci cand vom avea copii,cand va aparea monotonia in relatie, daca el acum cand dragostea infloreste este asa cum va fi atunci.am avut o copilarie plina de suferinta,nimeni nu mi-a aratat ca ma iubeste cred ca de aici se trage si comportamentul meu.
Nu stiu daca ma intelegeti,dar imi pun multe semne de intrebare si in ultima vreme sufar si plang foarte mult,ma doare foarte tare comportamentul lui, indiferenta lui.nu vreau sa ma despart de el, nu-mi vad viata fara el dar parca nici viata asta nu mi-o doresc la nesfarsit.
Un sfat mi-ar prinde foarte bine.voi ce ati face?

Răspuns Câştigător
| Klepto a răspuns:

Din cate am citit totul pare aproape perfect in relatia voastra.Il iubesti, te iubeste, se comporta frumos etc., dar nu te inunda cu romantism si iubire asa cum o faci tu.
Fiecare iubeste asa cum stie el, nu uita asta.Ai specificat ca el este constient de comportamentul sau si ca si el uraste acest aspect, dar nu poate sau nu vreau sa se schimbe.Pana la urma comportamentul care ai vrea tu sa il vezi la el, nu este ceva foarte complicat, trebuie doar sa dai drumul sentimentelor si sa vorbesti cu inima.
Trebuie sa fie ceva ce il impiedica sa isi exteriorizeze dragostea cum vrei tu.
Nu cred ca plange si ca spune ca te intelege si dupa aia uita ce a zis si continua in stilul lui.
Se vede ca incearca sa compenseze faptul ca nu se comporta cum ai vrea tu, dar pana la finalizare, se rupe ceva.
Poate este stresat, poate are probleme, multi de poate si multe motive pot fi, doar el stie ce il retine si il impiedica sa se comporte "cute" cu tine.
Stiu exact cat de mult doare indiferenta, mai rau ca si un cutit intre coaste.
Discuta cu el, serios, explica-i ce simti, exact cum ai facut in acesta intrebare, spune-i ca este foarte important pentru tine sa simti ca este langa tine.Repet, nu este asa de greu sa te lasi dus de sentimente.Imi amintesc ca si eu am fost un pic "defect" la inceput cu iubita mea, dar m-am lasat dus de val si cand o auzeam ca este bucuroasa, ma simteam si mai bine, poti ca sa-i spui ca nu o sa fie mai putin barbat.
Eu as vorbi cu el, se vede ca aveti o relatie buna, ca sa se gandeasca bine, eu nu am vrut sa ascult de iubita mea, aveam prea multe probleme, am facut-o sa sufere fara sa vreau, acum regret totul, dar am avut sansa la fericire, doar atata avem in viata.
Nu cred ca vrea sa va despartiti si sa te piarda.
Trebuie sa se gandeasca ca intr-o zi o sa se umple paharul si tu nu o sa mai poti suporta si o sa te desparti de el, si atunci o sa fie total diferit, o sa sufere el, o sa se gandeasca de ce nu putea sa se comporte un pic mai dragastos cu tine si de ce nu te-a ascultat atunci cand a trebuit.
Nu-mi place sa spun asta, dar trauma ta din copilarie trebuie sa se rezolve.
"The past is our definition. we may strive, with good reason, to escape it, or to escape what is bad in it, but we will escape it only by adding something better to it."
Adauga ceva frumos si mai bun in viata ta, daca vrei sa scapi de ea.

Pana la urma asta a fost doar un raspuns de la o persoana anonima de pe internet, care a oferit o opinie subiectiva, daca te-a suparat raspunsul sau, imi pare rau, si nu ar trebui sa fi influentata de acest raspuns, doar daca tu crezi ca este bun.

| Elisabeta1989 explică (pentru Klepto):

Multumesc foarte mult pentru raspunsul tau!
Stiu ca ma iubeste, imi demonstreaza asta cum spune el "rau, dar o fac cum stiu eu mai bine".
Trauma mea este ca nimeni in copilarie nu mi-a aratat cat de mult ma iubeste, doar mama mea care saraca s-a duc cand eu eram micuta.nu ii cer nimic in plus decat ceea ce ii dau,am vorbit cu el de n ori pe acest subiect,i-am raspuns si eu la randul meu cu aceiasi indiferenta,dar de fiecare data s-a ajuns la cearta pentru ca nu intelegea de ce ma comport asa indiferenta cu el. ultima data i-am spus ca nu mai incerc sa fac nimic ca sa se schimbe,cand voi simti ca nu mai pot asta e si da vorbesc cu el,incerc sa-i deschid ochii ca nu cer nimic iesit din comun,se poarta frumos pana cand imi trece supararea,iar dupa acelasi comportament!
Cand ne-am mutat impreuna,ceva normal sa-i mai tau din iesirile cu prietenii. acum cand ii cer sa fie afectuos imi raspune da si dupa ce va urma, ai spus sa nu mai ies asa mult cu prietenii asa am facut, acum spui sa fiu afectuos cand sunt ce va urma?
Nu intelege, parca-i batut in cap.m-am gandit sa iau o pauza, de fapt sa i-o dau lui sa se gandeasca si sa stie ceea ce vrea.
Multumesc inca odata!

4 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Chiar daca doare incearca sa fi mai indiferenta, comporta-te asa cum face el

| Azµre a răspuns:

Mai discută cu el, pune piciorul în prag.

| zurick a răspuns:

Eu as face in felul urmator:m-as preace monotona, cu alte cuvinte m-as purta ca el.Atunci o sa-si dea seama si noi sa mai ai de ce sa-ti faci griji.Bafta!