| AnjaAHUI a întrebat:

Bună TPU,
Am o relație de 5 luni, mă înțeleg în general bine cu iubitul meu, dar apare constant o problemă peste care nu putem trece, indiferent cât de mult vorbim despre acest lucru. El vorbește destul de mult cu o fată, pe Facebook, pe wapp, pe Instagram. Fata este o colegă de faculate și îi este prietenă. Ceea ce mă deranjează foarte tare este însă că el a plăcut-o pe fata respectivă o perioadă destul de mare de timp. Nu au avut o relație atunci, pentru că l-a refuzat, însă mi se pare că mai nou, sentimentele ei s-au schimbat. Mai mult, el nu i-a spus niciodată că are o iubită sau că este împreună cu mine. Dacă respectiva îi dă mesaj când el este la mine, preferă să o mintă spunându-i că este singur și are treabă. Fata îl invită constant în oraș, iar el o refuză, după ce i-am spus eu că nu mi se pare normal să iasă cu ea. De asemenea l-am rugat să nu mai vorbească atât de des cu respectiva, iar el mi-a promis că nu o va mai face. Totuși am descoperit că nu se schimbase nimic în relaționarea lor pe Facebook. El îi dădea mesaje și vorbea cu ea, în general pe teme obișnuite, lucruri pe care le fac amândoi. Sunt eu prea geloasă și caut dramă acolo unde nu este? E normal să țină atât de mult la această fată încât să nu poată să renunțe la ea?

17 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu am retinut o singura chestie: ca o minte si tu stii asta. Eu nu as sta nici o clipa cu un barbat pe care l-am prins mintind cu seninatate, inseamna ca asa face el de obicei si ca probabil te minte sau te va minti si pe tine. Problema unei alte femei mi se pare absolut minora, problema minciunii mi se pare foarte grava

| SG1995 a răspuns (pentru Brigaela):

Și presupun că dumneata ești o oază de încredere și nu minți? laughing

| Brigaela a răspuns (pentru SG1995):

Nu, nu mint, fiindca mi se pare umilitor pentru mine. Asa am fost educata din copilarie, ca e rusinos sa minti si atunci nu o fac niciodata. NU e greu, sa stii, trebuie doar sa tii la deminitatea ta, sa iti pese mult de ceea ce vezi in oglinda, fiindca pana la ura, ne suntem, noua insine, cei mai aprigi si neiertatori judecatori.

| Adry05 a răspuns:

Mda... si mie mi se pare dubioasa situatia, am o teama sa nu caute dovezi clare de la ea ca sa te lase pe tine pentru ea. Tu decizi daca vrei sa mai astepti sa vezi ce se intampla sau renunti. Ai putea sa-l intrebi de ce nu i-a zis niciodata ca are iubita si de ce tine atat de mult sa vorbeasca cu ea. Sauu, ii poti spune c-ai vrea sa o cunosti si sa iesiti toti 3, sa o cunosti si tu pe prietena asta buna a lui. Asa numa bine o cunosti pe aia, vezi care-i treaba cu ea, vede si ea ca el e combinat etc

| RAY a răspuns:

Esti prinsa in drama asta, solutia este ca ratiunea ta sa inteleaga asta

| Hammurabi a răspuns:

Probabil ar trebui să înțelegi un lucru.
Nu poți ține pe nimeni lângă tine cu forța sau impunându-i să nu facă ceva (să nu mai vorbească cu ea sau să nu iasă cu ea).
Lasă-l să facă ce vrea, nestingherit.
După acțiunile lui îți vei da seama dacă îi pasă sau nu de tine, dacă te iubește sau nu, dacă mai e cazul să continui relația cu el sau nu.
De ce să pierzi un timp valoros și să ajungi peste câțiva ani la aceeași concluzie, că nu te iubește și nu e ceea ce vrei tu?

| SG1995 a răspuns:

Având în vedere că a plăcut-o e normal. Eu cred că relația cu tine e de pasament și în sinea lui încă mai speră la ea, dar dacă aveau și genul ăsta de relaționare și înainte să se răcească prietenia între ei, eu nu cred că tipa îl vede ca pe potențial iubit.
Sfatul meu ar trebui sa contactezi tu și să ieșiți la o cafea. Și nu, nu fi tufă proastă și geleoasă, scrie-i pe FB că ai auzit că e fosta iubitului, și că vrei să te vezi cu ea. Așa afli două lucruri: Afli cum relaționau înainte să îi dea rekt fata, doi afli dacă simte ceva pentru el.
Dar din experiență-ți o dată ce o tipă respinge un tip, a doua șansă numai există, el vrea, dar eu cred că ea nu-l vede ca pe un potențiak iubit și ca un amic.
Și dacă el vrea să fie cu ea, înseamnă că: Tu ești relația de pansament. Nasol pentru tine.

| Plato a răspuns:

Nu e chiar normal. Adica, sunt unele cazuri in care e nevoie sa comunici cu colega/ul de munca, dar din ce zici tu, e mai mult decat atat, mai mult decat ocazional.
Bineinteles ca exista posibilitatea sa nu fie vorba de iubire pentru ea, dar iubirea pentru tine ar trebui sa-l faca sa se gandeasca mai mult la ce vrei tu.
Cred ca ar trebui sa-i ceri sa renunte la ea, iar daca refuză... sa te gandesti bine cu cine stai.

| SG1995 a răspuns (pentru Plato):

Problema e așa relația tipului cu colega e veche, încă aspiră la ea, dar nu cred că sentimentele colegei sunt pe aceeași undă. laughing Vorba aia fugi după doi iepuri, și nu prinzi niciunul. În fact o vrea pe aia, și rămâne cu asta pentru orice eventualitate. rolling on the floor

| Emma30555 a răspuns:

Faptul ca ei ii spune ca e singur asta e problema reala. Păstrează o portiță pentru ea, gândește te bine la situație, el cam joaca la doua capete.

| ywar a răspuns:

Lasa-l. Mortii cu mortii, vii cu vii!
Vezi-ti de treaba si ancoreaza pe alt tarm. Uneori nu trebuie sa fortam lucrurile.

| HadesSs a răspuns:

Eu zic sa procedezi la fel ca el, incepe ca socializezi si tu cu un baiat, mai ales cand e el de fata, sa vezi cum reactioneaza.

| GirlOnline81 a răspuns:

Atat am de spus: daca o relatie trebuie sa fie un secret, n-ar trebui sa fi in ea.

| Rux04 a răspuns:

Bună, nu nu este normal să vorbească atâta cu ea. Eu bănuiesc că are o relație cu ea, altfel nu-mi explic.

| SG1995 a răspuns (pentru Rux04):

Are una în capul lui laughing ai văzut tu tipă care să lingă acolo unde a scuipat, că eu nu. laughing El vrea, de tipă, nu-s sigur deloc.

| Rux04 a răspuns (pentru SG1995):

Or fi și cazuri din astea. Altfel nu știu de ce mai vorbește cu ea.

| eugeniu2020 a răspuns:

Pai si ce te costa sa te asezi si sa vorbesti cu el despre aceasta problema? deschis si calm, fara jigniri, ii zici ca nu iti place si sa termine discutiile cu acea fata fiindca tie nu iti place. daca baiatul te stimeaza si vrea o relatie cu tine, va finisa, daca nu - iti faci concluziile si pleci de la el, mai sunt baieti, meriti sa fii respectata si iubta, succes!