| Marbella188 a întrebat:

Buna TPU.
Am o relatie de doi ani si merge totul ok zic eu, au fost si certuri dar au trecut.
El a făcut multe pentru mine si se comporta frumos, e atent la ce imi doresc si incearca sa ma faca sa fiu fericita. Chestia e ca el a mai avut unele scapari (gen mesaje pe wap sau am gasit poze cu unele la el in telefon, il sunam si imi aparea ca e in alt apel el zicea ca se joaca si nu vrea sa recunoasca ca a vb cu alticneva. Simt ca ma minte si ii fac multe crize deja a zis ca sunt copila si disperata. Am parolele, pe wapp nu sta el atata dar mi-e frica sa nu vb cu cineva pe nr. Ce sa fac? Sunt eu prea disperata? Sa-l las in pace? Nu am nicio dovada sa zic asa dar parca nu mai am atata incredere in el. Dar ma gandesc la prietenele mele si prietenii lor si imi dau seama ca e mult mai diferit decat ei. Adica nu m-a inselat, vorbim mai tot timpul,nu iese singur,ft rar doar. Nici nu stiu ce sa fac, nu as vrea sa-l disper si sa-l pierd din prostii, cu toate ca nu l-as pierde ca stiu ca nu ma lasalaughing. Heeelp

Răspuns Câştigător
| Nemessys a răspuns:

In primul rand, inainte sa intri intr-o relatie, ba chiar si in timpul ei trebuie sa-ti asumi si sa fii constienta de anumite lucruri. Unul dintre ele si de care o sa ne legam este acela de a fi dispus sa pierzi persoana aia oricand, prin orice mod. Sa-ti setezi in cap ca,, ok, o sa incep o relatie, o sa incercam amandoi sa fie bine, dar sunt constient de faptul ca sunt sanse ca relatia cu acea persoana sa nu tina". Adica sa nu ai impresia aia ca,, Gata. orice ar fi, asta e a meu, cu asta ma casatoresc si cu asta mor, indiferent ce s-ar intampla". Niciodata. Pur si simplu asuma-ti si fi constienta de faptul ca s-ar putea sa se intample. Daca intri intr-o relatie cu gandul asta, sau il acumulezi pe parcus, crede-ma ca atunci cand sau daca o sa va despartiti, o sa doara foarte mult. Pentru ca tu ti-ai pus toata speranta in relatia aia, iar dezamagirea si durerea sunt extrem de mari. Asadar baga-ti in cap chestia asta si finalul, oricare ar fi ala, o sa fie mai putin dureros. Uite situatia mea leagata de altceva, de parinti. Sunt constient de faptul ca au o varsta si ca la un moment dat o sa dispara de pe lumea asta. Asadar in momentul in care ei o sa se duca, eu bineinteles ca o sa fiu suparat, dar nu o sa stau sa plang cu zilele, sa fiu depresiv si chiar sa ajung in situatia in care nu pot sa trec peste. Stiu cum functioneaza viata si ca la un moment dat o sa ne ducem ca doar nimeni nu este nemuritor. Deci de asta, pentru mine, moartea parintilor mei o sa fie mai putin dureroasa. Incearca sa aplici asta, cu iubitul si cu parintii sau cu oricine vrei tu, chiar si cu prietenii.
Acum hai sa vorbim putin despre gelozia si obsesia asta de a controla partenerul. De fapt, inainte mai vreau sa-ti zic ceva. Despre valoare. Luam ca exemplu aurul. Un metal foarte cunoscut si toata lumea a auzit de el si tot ce stim despre acesta este ca. e scump dar putini stiu si de ce e scump. Ca doar nu prea poti face nimic cu el decat bijuterii si atat. Ideea este ca valoarea unui obiect este determinata de cat de des si cat usor il poti obtine. Deci tine minte : Cu cat un lucru este mai rar sau mai greu de gasit, cu atat este mai valoros. big grin Acest lucru se aplica si la obiecte cat si la persoane. Acum sa revenim. Un mic secret pentru a-ti tine relatia,,in viata" mult timp sau pentru tot restul vietii este ca tu, sa ai ceva (ma refer la trasaturi) sau sa fii intr-un anumit mod incat sa fii de neinlocuit sau acel ceva sa se gaseasca foarte rar la alta femeie. Acum stiu, probabil te gandesti,, e prea mult pentru mine" sau ca-ti cer sa atingi perfectiunea si deja renunti inainte sa incepi. Asculta-ma, fiind cea mai buna varianta a ta si cea mai buna iubita pentru baiatul ala, nu inseamna sa atingi perfectiunea. Incercand sa faci toate astea, o sa devii fata de neinlocuit care nu o sa te paraseasca si chiar daca ar face-o, ar fi pierderea lui. E ca si cum ar renunta la o vila pentru o cocioaba.
Eu cred ca tu intelegi gresit iubirea, o confunzi cu posesia. Stai linistita, multi o facem. Prin iubitul MEU sau iubita MEA. Acele pronume de posesie intr-un fel au un mic sens acolo dar intr-un fel nu. Pentru ca oamenii, fundamental vorbind, sunt liberi, nu apartin nimanui, nu sunt ca niste obiecte. Trebuie sa intelegem ca odata ce intram intr-o relatie cu o persoana, noi nu avem niciun drept sa o controlam sau sa o folosim cum vrem noi pentru ca, repet NU NE APARTINE! Si daca prin posesie devenim persoane toxice, cealalta persoana are tot dreptul sa plece si noi nu putem si nici nu avem dreptul sa o tinem cu forta langa noi. La unii oameni este prezent doar atasamentul pe care ei il confunda cu iubirea. Uite, iubirea adevarata este atunci cand pur si simplu vrei ca acea persoana sa fie FERICITA si bine din toate punctele de vedere. In cazul in care noi suntem niste persoane toxice si comportamentul nostru afecteaza intr-un mod negativ partenerul si acesta doreste sa plece, noi facem greseala sa reactionam cu,, stai. de ce pleci?"
,, Pai uite. esti o persoana care-mi face numai rau si langa care nu mai mai simt fericit"
,, Nu, nu pleca"
,, De ce?"
,, Pentru ca te iubesc".

Acel,, te iubesc" reprezinta un egoism MAXIM! S-ar traduce prin

,, uite, mie nu imi pasa de tine sau cum te simti tu, dar tu reprezinti fericirea mea, daca pleci tu, eu nu o sa mai fiu fericit. Asa ca stai aici langa mine, chiar daca tu nu te simti bine, dar macar fa asta ca eu sa fiu bine si tu nu".

Intelegi? Atunci cand iubesti cu adevarat pe cineva, ii dai dreptate, il lasi si chiar daca mai tarziu o sa fie cu altcineva, bine, fericit, gandul ala te face fericita. Cam asa functioneaza iubirea. Este foarte ciudat cum de dupa o relatie, incepem sa uram din tot sufletul nostru si sa vorbim de rau o persoana care in trecut tineam foarte mult la ea si avem amintiri frumoase alaturi de acea persoana. Pur si simplu nu inteleg ura asta cum din toata ziua,, te iubesc, esti o persoana minunata ", intr-o luna se transforma intr-un,, te urasc, esti groaznic", doar prin simplul fapt ca nu mai sunt impreuna sau ca nu sunt de acord cu alegerea pe care a facut-o celalalt de a-l parasi. Daca iubitul tau, asta din prezent la care cica tii mult si-l iubesti, ti-ar trimite acum mesaj cu,, nu te mai vreau in viata mea, esti o persoana foarte geloasa" tu cum ai reactiona? Si mai bine zis, i-ai respecta decizia si ai tine in continuare la el, sau ai incepe sa-l urasti pentru ceea ce a facut?

Intr-o relatie trebuie sa existe si incredere. Fara incredere nu se poate face nimic. Tu avand un asemenea comportament, rezulta ca nu ai incredere in partenerul tau, dar totusi spui ca-l iubesti? Atunci asta nu este iubire ci pur si simplu posesie. Iti zic sincer, ca eu nu pot avea sentimente pentru cineva care nu imi inspira incredere. Desi el iti ofera toata atentia necesara si nu ti-a dat nici cel mai mic semn de inselat, tu tot faci acest lucru.

Deci 1. Da dovada de maturitate, asuma-ti ceva cand intri intr-o relatie, comporta-te cum trebuie si totul va fi bine.
2. Devino valoroasa, cea mai buna varianta a ta. Daca esti ca toate celelalte femei, atunci o sa fii foarte usor de inlocuit si nu cred ca vrei asta. Accepta si ideea de pierdere. Nu incerca sa obtii ceva daca nu esti dispusa sa si pierzi acel ceva.
3. Fii mai deschisa, mai rationala, mai libertina, mai relaxata. Poate te intrebi,, ok domnule stie-tot, tu ce ai face in situatia asta? ". Pur si simplu vreau ca eu si relatia pe care o am cu o persoana sa reprezinte numai si numai plusuri, nu si minusuri. Daca inainte persoana aia avea libertate si prieteni dar nu avea o relatie (deci 2 plusuri si un minus), nu vreau ca dupa ce apar eu, sa nu mai aiba libertate si nici pireteni, dar totusi sa ma aiba pe mine (2 minusuri si un plus). Nu vreau sa fiu pe ideea,, ok, eu ca sa intru in viata ta, trebuie sa iasa cineva". Vreau sa fiu un plus, ceva bun, vreau sa aiba in continuare prieteni, amici, colegi de facultate, care da, sunt si baieti, sa iasa in oras, sa se distreze si in acelasi timp ma are si pe mine care oricum ma pune mai presus de toti. Ce nu stie ea, este ca asta e un mic test de fidelitate care tot continua. Adica. totusi ii ofer sanse sa ma insele, iar daca o face, inseamna ca nu ma iubeste si e perfect, pentru ca eu nu am nevoie de astfel de persoane. Daca totusi are posibilitatea sa o faca si ce sa vezi FARA SA-I PUN VREO RESTRICTIE, alege sa nu o faca, inseamna ca ma iubeste. Asa si tu. ca si cum i-ai pune o fata in fata si i-ai zice,, dragule, daca vrei tu te poti duce la ea, ce alegi?" Si daca te alege pe tine, bine, daca nu, la fel. In care varianta te-ai simti mai dorita? In asta de mai sus in care are libertate 100%, sau in aia in care aproape il legi cu lantul de tine si inghiti cheia? Daca ii pui 100 de interdictii, asta nu inseamna ca este fidel.

9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

știu că nu prea e ok dar i-ai odată telefonul și uită-te pe wapp lui în conversații ca să te liniștești. IAr aia cu parolele nu e deloc ok, crezi că dacă chiar vrea să te înșele nu-și poate face alte conturi de care să nu știi?

| Eireann a răspuns:

Eu zic sa vorbesti cu el. Calm, fara tipete, fara acuzatii si fara "crize". Spui "Eu te iubesc si te apreciez foarte mult. Dar am impresia -foarte important sa nu il acuzi ci sa spui ca e parerea ta- ca vorbesti cu altele la telefon." Ii spui ca te face sa te simti nefericita, trista, nesigura pe relatie si ca iti pierzi increderea in el. Daca te iubeste nu o sa vrea sa te faca sa suferi. Spune-i ca nu mai vrei sa va certati pe tema asta si ca o sa te abtii de la a mai face "crize" dar ca iti doresti de la el sa fie sincer cu tine. Gata, in 10 minute ai spus calm, fara tipete ce te deranjeaza si el a inteles.

| Marius22222222222 a răspuns:

Urmeaza-ti instinctul feminin

| AlexCristi97 a răspuns:

Nu inteleg si nu am inteles niciodata gelozia si aceasta nevoie de posesiune. Chiar tu ai spus ca nu ai nicio dovada concreta. Este om si are libertatea lui. Tu nu mai vorbesti cu nimeni altcineva in afara de el? Doar pentru ca tine legatura si comunica cu alte persoane, nu inseamna ca are sentimente pentru altcineva, mai ales daca zici ca fata de tine e foarte atent. Poate lui ii este frica de gelozia ta si de asta nu iti spune ca vorbeste cu nu stiu ce fata de la lucru sa zicem, chiar daca vorbeste strict amical sau profesional. Poate el incearca sa te protejeze de sentimente negative si gelozie, dar creeaza o lipsa de comunicare.
Gelozia cred ca provine si dintr-o mare nesiguranta. Crezi ca nu ii oferi tot ce isi doreste? Crezi ca e atent cu tine doar asa, de complezenta?
Comunicare, comunicare si iar comunicare, cu fiecare zi care trece si lasi sa fiarba in tine gelozia si frica, lucrurile se agraveaza pana ajungi sa il pierzi sau ajungi in punctul in care nu veti mai putea trece peste problemele acestea cu care foarte multe cupluri se confrunta, dar prin comunicare orice se rezolva in relatie.

| Freya1 a răspuns (pentru AlexCristi97):

E gelozie exagerată? Păi tu daca iti prinzi iubita cu poze cu altii, cu mesaje pe telefon de la altii si iti spune ca se joacă ce reacție ai?
Într-o relație nu trebuie să existe altele/alti, mesaje si convorbiri cu persoane străine ca sa nu se ajungă la gelozie si posesivitate. Daca o persoana te iubeste dar ii dai motive de gelozie devine posesiva si agasantă de frica, ca va fi înșelată si va suferi. Daca vrei sa fi complet liber si sa nu dai socoteală de ce faci cu viata ta nu iti faci o relație.

| AlexCristi97 a răspuns (pentru Freya1):

Gelozia e frica si atasament, iubita mea va stii ca poate vorbi cu oricine si daca simte ca este atrasa si dupa spre a "calca stramb" sa imi spuna inainte sa faca pasul gresit si sa discutam. Stiu ce am si ce pot, nu imi va fi frica de pierderea pesoanei alese, pentru ca voi stii ca nu va gasi pe altcineva (mai ales dupa 1-2 ani de relatie), am trecut prin asta si a functionat totul bine.

| Freya1 a răspuns (pentru AlexCristi97):

Deci tu crezi ca daca aveti un an doi de relație nu isi mai gaseste pe altcineva? Nu stiu daca e ok sa fi atat de sigur.Si fostul meu zicea ca aveam 8 ani de relație unde ma mai duc eu, ce mai fac eu si acum sunt bine si fericita intr-o relatie de 3 ani.
Parerea mea personala e ca daca ai o relație nu ai de ce sa ai prieteni de sex opus ce nu au nici o legatura cu cuplul vostru.

| AlexCristi97 a răspuns (pentru Freya1):

Daca isi gaseste, sa se duca, nu trag de nimeni sa stea cu mine iar daca nu sta nu era menit sa stea. Daca renunta la ceea ce am eu de oferit pentru aventuri, minciuni si tradare, nu e absolut nicio pierdere.

| Freya1 a răspuns (pentru AlexCristi97):

Păi da asta iti explicăm.Ca nimic nu este obligatoriu să fie pe viata,dar daca ai un om langa tine ce pretinde ca te iubeste nu face lucuri care sa te faca sa te simti aiurea sau sa suferi.
Tu acum zici ca iubita ta poate sa vorbeasca cu oricine ca nu e problemă,dar ai incercat sa vezi cum se simte cand se intampla asta? Ai gasit la ea conversații,poze etc cu alt băiat înafara de grupul vostru de prieteni? Dacă da si nu te-a deranjat asta ok,Poate esti atat de sigur pe tine sau atat de nepăsător incat sa nu pui la suflet dar altora nu le pica bine si eu zic ca pe buna dreptate.
Într-o relație nu poti sa ii ingradesti omului dreptul de as alege locul de munca (daca e unul decent), nu poti sa ii ingradesti dreptul de a avea prieteni, de ai impune un anumit stil vestimental si chiar nu ai cum sa ii impui sa stea cu tine, sa faca o casa cu tine etc.Dar in momentul in care amândoi sunteti de acord cu relația, va declarați iubire etc trebuie sa constientizati ca exista lucuri pe care celălalt pur si simplu nu le accepta.
Eu de fel sunt o fire foarte geloasă nu geloasă, dar niciodata nu o sa sfătuiesc un cuplu spre asa ceva daca nu e cazul.Pana si eu in relația mea daca am vreun gând exagerat pe moment mi-l calculez si il remedieze, dar in cazul ei chiar are dreptul sa fie geloasă.