| ioanacrs7 a întrebat:

Buna TPU,
Am o relatie la distanta de 1 an si parintii mei nu sunt de acord pentru ca iubitul meu este tigan. Sa va spun mai in detalii, noi ne-am intalnit pentru prima oara in realitate vara trecuta, apoi am mai mers odata la el, in total am stat la el pe ascuns 3 saptamani, parintii mei stiind ca eu ma aflu altundeva. El sta in celalalt capat de tara. Cat am fost acolo am primit toata iubirea din lume si din partea lui cat si a familiei lui, dar si mancare, mici atentii etc. (Pentru cei care ar crede ca eram pe interes, baiatul nu este mai bogat decat mine, are o familie modesta).
Mama nu stia absolut nimic de el si nici ca as avea o relatie insa banuia.Cand a aflat i-a trimis cineva poza cu mine si cu el cand eram in Bucuresti impreuna. A urmat o cearta urata. Mama nu a zis absolut nimic atunci cum ca ar fi tigan sau ceva. Am intrebat daca ar vrea sa vina el aici sa se cunoasca. Intr-un final a acceptat si mi-a spus ca nu este suparata pe el, este suparata pe mine pentru ce am facut.
Cand a venit baiatu i-a luat cadou mamei mele un buchet de trandafiri si surorii mele o jucarie, desi am insistat sa nu le ia nimic. A zis ca vrea sa faca impresie buna. Toti s-au inteles si s-au comportat frumos cu el cat a stat aici dar dupa ce a plecat a inceput sa spuna mama sa nu mai fiu cu el, ca e tigan, ca vrea doar sa ma foloseasca ca eu sunt frumoasa si a pus mana pe mine. Iubitul meu a fost foarte ranit cand i-am spus ce crede mama dar a spus ca atata timp cat il iubesc el se multumeste cu atat.
Urmeaza sa mai vina odata la mine, dar de data asta ne vedem pe ascuns.
Eu mi-as dori mult sa plec la el pentru ca ne iubim mult, el mereu imi demonstreaza asta cu fapte. Mentionez si faptul ca parintii mei sunt toxici, se cearta, injura, ma lovesc, ma jignesc, urla la mine si m-am saturat ca niste oameni ca si ei sa imi interzica sa stau cu o persoana care intr-un an de zile nici macar o jignire sau o palma nu a dat oricat de nervos ar fi fost.
Astept parerile voastre.

12 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Mna stai în continuare cu el dacă vrei însă să nu-ți lași vreodată familia pentru el pentru că el și orice bărbat mâine poimâine se poate plictisi de tine, poate găsi pe alta și tu bye bye, și atunci te trezești și fără el și fără familie. Sunt mulți care se poartă bine până pun „mâna pe tine" cu actele, și după să fie un om complet diferit. sau când te muți cu el, că așa pe internet lumea intră când e bine mersi și cu chef de vorbăwinking și mulți și dacă sunt supărați se prefac

| Adry05 a răspuns (pentru Adry05):

O relație nu e la fel ca familia ta de sânge, implică și o atracție sexuală și multe lucruri care se pot duce ușor, familia te iubește într-un mod care n-are cum să dispară

| UniData a răspuns (pentru Adry05):

Ai o viziune foarte trista despre relatii sad
Ba are cum sa dispara. La propriu. Dupa un timp, toti in jurul tau vor incepe sa dispara si atunci vei ramane singura. Intelegi tu ce vreau sa zic. Timpul nu iarta pe nimeni si nimic.

| Freya1 a răspuns:

Într-adevăr nu prea ai primit un exemplu bun din familie, dar daca tot vrei ca tu sa fi putin mai dezghetata si fericita fa altceva.
Propune-i iubitului tau sa strângă niște bănuți (daca poti munceste si tu ceva sa il ajuti), sa închirieze ceva la tine in oras si sa isi gaseasca ceva de munca.Fiind mai aproape si intalninduva zilnic te vei asigura de ce fel de om e, poate se vor acomoda si ai tăi cu el (daca nu nu e obligatoriu) dar cert e că te vei convinge tu cat de sigura e treaba pana sa te muți cu el.
E riscat asa sa pleci tu cine sti pe unde ca si fata, nu vreau sa te superi pe mine dar in lumea se intampla multe si mai bine sa ii cunosti caracterul mai detaliat treptat ca asa la distanță și prin telefon, sau la întâlniri o data la cateva luni toti ne intelegem.

| Crackman a răspuns:

Oho... Mai ai de învățat despre viața. Dar din greșeli bănuiesc că înveți

| NotNamed a răspuns:

Parerea mea este ca nu trebuie sa te aventurezi asa usor doar pentru ca iti face cateva gesturi dragute. Pana la urma gandeste-te, daca ar vrea sa te folosească, sa zicem, nu cam aceleași gesturi ar face pentru a te cucerii? Ii dau mare dreptate mamei tale. O inteleg perfect. E imposibil sa iti lasi fiica pe care o iubesti din tot sufletul in mainile unui tigan. Fix Tigan! Rasa asta este una inferioară, spurcata, care merita sa sa dispara. Țiganii astia au avut un impact major in imaginea României pe plan international prin batjocurile lor, prin înșelăciunile lor, prin hotiile lor. Sa nu mai spun ce au facut in interiorul tarii. Au furat, au umilit, s-au dat smecheri, au mituit, au înhăitat si au distrus buna intelegere inter-umana a populatiei. Tiganii sunt cancerul care distrug trupul Romaniei si pentru asta ii urasc din tot sufletul. Noi, romanii cu sange pur romanesc, suntem o rasa ariană, de varf, si ne revine rolul de a mentine puritatea rasiala subordonand rasele inferioare, iar tiganii sunt cea mai mare amenintare la adresa puritatii rasiale. Nu m-aș incurca cu nicio tiganca doar din respect pentru rasa mea. Stiu ca este gresit cum gandesc, ca fiecare om e diferit si nu trebuie sa judecam colectiv. Sunt foarte constient. Dar mi se bare o batjocura sufletească, a respectului de sine, sa beau cot la cot cu un tigan, sa ascult muzica tiganilor si sa ma distrez toata noaptea pe seama ei sau mai rau sa ma inmultesc cu o tiganca a carei rasa a nenorocit tara asta atat de frumoasa si cu un potential de varf in Europa cel puțin.

| dragodana a răspuns:

Salut!
Nici nu m-am obosit sa citesc alte răspunsuri pentru că mi se par ingusti la minte.
Si ce daca e țigan? Si Connect-r e țigan. Am intalnit țigani mai de treabă decât românii.
Din cauză situației de acasă tu cauti atenție, iubire, dragoste.
Mamele vor vrea întotdeauna cel puțin prinți pentru fetele lor.
Eu zic sa vezi cum merge relația cu el.
Părinții sunt trecutul, tu trebuie să te uiti la viitor. Poate cu băiatul ăsta sau cu altul.

| TLF92 a răspuns:

Feeling-ul meu imi spune ca parintii tai au dreptate si ca ai sa regreti nespus relatia cu el, treaba ta, nu stii in ce te bagi

| TLF92 a răspuns:

De intrat intr-o relatie cu astfel de ''persoane'' sa nu zic altfel sa nu par rasist se intra destul de lejer, dar de iesit mai greu, doar daca te lasa el rolling on the floor)

| ioanacrs7 explică (pentru TLF92):

Astfel de persoane adica? Este romanizat si doar mama lui este tiganca... Nici eu nu vreau sa fiu rasista, da "tiganu" meu are 10 pe linie la scoala pe cand multi romani sunt analfabeti.

| TLF92 a răspuns (pentru ioanacrs7):

E ca in pungile de pufuleti un caz la sute de rromi, eu stiu ce inseamna specia asta, nu cred ca stii cum e ca un tigan sa iti agreseze sexual persoane din familie, stai cuminte

| tzionut a răspuns:

Ioana draga relatiile la distanta nu merg. Inteleg faptul ca doresti sa scapi neaparat de acasa, dar nu lua decizia de a pleca de la ai tai doar pentru ca ai tai nu se inteleg.
Acum nu sunt de acord cu scofield. Am intalnit tigani civiliati (si nu ma refer la cei cu mertan si ghiuluri groase) precum si tiganii la care se refera el. Totul tine de om si de educatie.
Un prim pas e reducerea distantei (baiatul daca te doreste inchiriaza ceva in orasul tau si munceste local.), daca pierde 2 ani din viata lui departe de familia lui inseamna ca te iubeste cu adevarat (la tigani familia e pe primul loc, apoi restul). Intr-un fel e omul cand il vezi zilnic, si altfel o data la trei saptamani. Dupa minim 6 luni de vazut zilnic si stat langa el va puteti muta impreuna. Dupa un an de locuit impreuna, daca totul e ca la inceput va puteti casatori.
In privinta domnilor de mai sus, daca baiatul vroia sa o seduca si sa o bage la produs, ar vi avut ocazia sa o faca de cand a fost la el acasa, si nu se expunea mergand la viitoarea soacra acasa.
Acum un ultim sfat. Nu te arunca cu capul inainte deoarece langa iubitul tau ai parte de ceea ce nu ai acasa (liniste, iubire si compasiune). Nu ai tai voi trai cu el, ci tu. Nu conteaza parerea parintilor tai ci doar parerea ta. Orice ar face si zice parintii tai, conteaza ceea ce iti doresti tu, insa cata vreme traiesti la ei in casa va trebui sa respecti regulile lor.
3 saptamani nu sunt de ajuns pentru a cunoaste o persoana si ca sa poti lua hotararea de a petrece cu ea restul vietii.