| Dog4234 a întrebat:

Bună TPU. Am o simplă întrebare și vă rog să nu mă luați la mișto. Puteți vă rog să-mi explicați de ce nu mă ajută Dumnezeu să-mi găsesc o fată potrivită?
Tot caut dar m-am cam săturat.

14 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Prin reducerea la absurd, hai sa presupunem ca entitatea asta la care te rogi tu sa-ti dea o gagica, numita Dumnezeu, chiar exista...de ce presupui ca numitul Dumnezeu, ar fi o entitate binevoitoare? Te-ai uitat un pic la ceea ce s-a intamplat si se intampla prin lume de cand s-a inventat Dumnezeu?winking

| stef87 a răspuns:

As evita temele foarte adanci despre divinati, ce reprezinta si cum apelam la ele. Iti propun insa sa te gandesti ca acea divinitate, forta in care tu crezi, nu se va implica in fiecare mic detaliu doar ca sa-ti mearga tie fara cel mai mic efort. E pur problema ta si persoanelor cu care intri in contact felul in care va evolua relatia. A, ca vrei sa-ti maresti nivelul de incredere de exemplu, da, atunci poti sa apelezi la acea divinitate pentru a creea un efect Placebo.

| Violleta2022 a răspuns:

Dumnzeu iti da, dar nu-ti baga si in gura!
Sunt convinsa ca ai cunoscut fete, dar spui ca dupa 2 zile te desparti de ele, de ce?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

El te-a ajutat să fii bărbat. Dacă te saturi să cauți, nu ești destul de bărbat. Nici o fată nu este total potrivită cu tine. Ca să ajungi să te potrivești, este tot treaba ta, nu a lui Dumnezeu, nu este treaba lui să stea toată ziua după fundul tău, la dispoziția ta.

| mihai69 a răspuns:

Crezi că Dumnezeu este agenție matrimonială?!?
Caută singur, preferabil nu la biserică...

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pentru ca nu exista. Si chiar de exista, sarcina asta iti revenea tot tie.

| Wr3nch a răspuns:

Dumnezeu ajuta, dar nu pune in straita. Viata e lunga, ai timp sa gasesti.

| Holiday a răspuns:

Defineste "fata potrivita".

| Mayhem666 a răspuns:

De ce un zeu imaginar te-ar ajuta pe tine sa gasesti o fata, dar nu ii ajuta pe cei din Africa sa nu moara de foame?

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Dumnezeu nu ne-a lasat pentru toti cate o fata din pacate!

| GraniniCuPiersica a răspuns:

I-ați un GraniniCuPiersica ai sa vezi atunci viața )))) (glumesc cu tine)

| Silviu0792 a răspuns:

Lol, suntem in secolul 21 si inca exista persoane care cred in Dumnezeu rolling on the floor) e trist din punctul meu de vedere, dar na si eu credeam cand eram mic in Mos Craciun

| Silviu0792 a răspuns:

Acum daca erai un tip asa credincios si mergeai pe la biserici seminarii etc cum fac penticostali probabil ca acel ''dumnezeu'' ti-ar fi dat o fata cum necum, dar asa... imi pare rau de tine, e naspa sa te rogi in fiecare seara sa iti dea o fata si nu vrea laughing)

| Cupidonul69 a răspuns:

Poate ca nu e momentul potrivit mai asteapta