| Bianca777 a întrebat:

Am observat azi in secretia vaginala cateva firicele de sange. Menstruatia mi-a trecut de cateva zile. Mentionez ca am 15 ani si nu mi am inceput viata sexuala. Ce poate fi?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nimic, doar o ramsita de ciclu.

| corbulalbrosu a răspuns:

Uneori exista posibilitatea sa mai apara/existe urme de sange in secretia vaginala (leucoree) chiar si dupa trecerea a cateva zile de la terminarea sangerarii menstruale. Ar putea fi vorba si de a avea o infectie vaginala in cazul in care secretia de leucoree are un miros neplacut/urat sau daca exista senzatia de mancarime. Este posibil sa fie vorba de infecţie genitala, reprezentata de o vaginita, o candidoza sau chiar de o infectie urinara/cistita. Daca situatia se va mentine si in zilele urmatoare, doar in acel caz este indicat sa te prezinti la o consultatie ginecologica chiar si daca esti virgina si ai doar 15 ani. Multa sanatate!

| Andreeush a răspuns:

Secrețiile vaginale au rolul de a curăța vaginul, nu ar trebui să îți faci griji.

| Carinaaaaaaaaa a răspuns:

Secretiile vaginale transporta celule moarte si bacterii, păstrând vaginul curat si prevenind apariția infectiilor. Probleme serioase apar atunci când acestea prezintă un miros neplăcut, ori secretia este abundenta sau apare însoțită de mancarimi si disconfort. Este importanta o igienă corespunzătoare. În cazul tau fiind virgină, excludem cazul unei pierderi a sarcinii ce poate determina scurgerea de sânge, deci cel mai probabil poate fi vorba de o usoara inflamatie. Dacă persista prezinta-te la medic, mai ales daca mai ai si alte simptome ca cele enumerate mai sus. Numai bine!