| anonim_4396 a întrebat:

Am observat cam acum o lună ca sfarcul drept este în interior puțin, nu credeam ca este vreo problemă (am observat acum o lună). Astăzi sfarcul acela s-a întărit și ma doare când îl ating și parca este julit și are o culoare roșu închis, celălalt nu este asa. Acum e tare și dureros, nu mai este înăuntru, mai este câteodată dar mai mult e tare. Am și noduli la ambii sani, înainte de menstruație aveam sânii grei, acum sunt mai moi dar tot am noduli... Și celălalt sfarc nu e asa, nu s-a instruit de la frig ala, ca și la cald e tot dureros și tare. Oare ce sa am? Încă am menstruație acum. Am și noduli și câteodată ma mai dor sânii și asa cu tot cu subrat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
21 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

In primul rînd ce varsta ai?

| anonim_4396 explică (pentru CristiDinBucuresti):

14 ani, de ce?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru anonim_4396):

Deoarece esti la pubertate si organismul tau de abia acum se dezvoltă, sînii si organele genitale pîna la 18 ani se transformă pîna la maturitate, mergi sa faci o ecografie mamară ( a sînilor) sa vezi daca durerile sunt din cauză hormonală sau din alte cauze te dor.

| anonim_4396 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Pai eu am noduli, îi simt. Înainte de menstruație sânii erau grei, acum sunt mai noi, dar tot simt nodulii, nu mai sunt chiar asa tari. Și dacă ar fi din cauza hormorala de ce și apărut și cam cât poate dura? Off, pubertatea asta sad
Am la ambii sâni

| anonim_4396 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Și dacă ar fi din cauza hormorala ma dor pentru ca se dezvoltă? Eu stiam ca ei când cresc te mănâncă nu te dor sau înțeapă

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru anonim_4396):

Acei noduli clar au apărut odata cu menstruatia, de aceea ai tu sînii tari inainte de menstruatie ca are legatura cu hormonii, tu roaga o pe mama ta sa te duca la ginecolog, ai vorbit cu mama ta? I ai spus ca te dor sînii? Daca nu ai vorbit, vorbeste azi cu ea, ea este femeie are si ea sîni au durut o si pe ea cand era de varsta ta, si te va duce la medic ai nevoie de tratament.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru anonim_4396):

Fiecare fata este diferită si la fel si manifestarile sunt diferite, daca pe unele fete le manincă sînii, pe altele cum este cazul tau te dor, te înțeapă.

| anonim_4396 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Și dacă au apărut de la menstruație de ce încă îi mai am? Ca sunt în aV-a zi de menstruație. Am vorbit și a zis ca e ceva normal ca se dezvoltă /ca ma dezvolt.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu sunt doctor, cel mai bun răspuns numai medicul ti l poate da, mergi la medic.

| anonim_4396 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu îi am mereu tari, cel puțin eu doar luna asta am observat sânii tari inainte de menstruație, dar bine ca acum nu mai sunt asa tari

| anonim_4396 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Mda.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si de ce nu mergi la un medic ginecolog? Astepti sa se complice treaba? Mergi si vezi ce ai exact.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mama zice ca ma dezvolt. Dar nu prea stiu ce sa zic! Dar totuși ce as putea avea? Imi este și cam frica sincer crying
Oricum de 2 luni ma simt altfel, de parca nu a-si fi eu. dacă s-ar complica crying
Nodulii nu ma dor tare, dar sfarcul asta ma stresează crying

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Am observat că sunt puțin rănită la sfarc, oare pentru ca mai mereu îl apasam? Și să rănit și acum de asta ma doare? Se observă puțin ca e rănit

| oinimapierduta a răspuns:

Poate nu e nodul, si eu simt ceva înăuntru care e tare dar ala nu e nodul! Esti sigura ca sunt noduli?

| anonim_4396 explică (pentru oinimapierduta):

Nu sunt sigură. Dar sunt ceva. Pe bune și dumneavoastră simtiti ceva asa tare? Eu asa presupun, dar sânii nu sunt tari, sunt moi.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu e greu sa mergi la un consult. Doctorul doar isi face meseria. Mergi si vezi nu sta dupa ce zic niste neavizati de pe net. Aici nu gasesti medici.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Bine, dar totuși să zis și mama ca e ca ma dezvolt și să nu imi fac griji cryingdacă sânul e moale, sunt în aV-a zi de menstruație, poate când se termină menstruația trec nodulii, deși nu cred

| oinimapierduta a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu simt ceva tare in interior daca apăs tare. Si sânii mei sunt moi. Tu unde simti " nodulii"?

| anonim_4396 explică (pentru oinimapierduta):

Și eu tot la fel! E asa cât sânul, împrejurul areolei, și de unde stii ca nu sunt noduli? Grei și tari i-am avut dinainte de menstruație, acum parca tot sunt grei, dar sunt moi, nu mai sunt tari

| anonim_4396 explică (pentru oinimapierduta):

Are și o formă neregulată la ambii sani, aia tare din interior. E rotundă, dar are marginile neregulate, eu simt aia tare