| Amalia2305 a întrebat:

Bună TPU,am revenit,din păcate cu o altă problemă cu iubitul meu. Deci: după ultima ceartă,ne-am împăcat,toate bune și frumoase până ieri. Ieri i-am trimis un sms,mai pe seară să vad ce face și pentru că îmi răspundea cam greu la mesaje i-am zis că dacă vrea vorbim mai târziu,însă a spus că nu are treabă. Dupa aceea văzând că răspunde din ce în ce mai greu i-am zis ca daca vrea îl las la care mi-a răspuns cu " de ce mă întrebi dacă am treabă?" ( lucru pe care eu nu l-am întrebat ). I-am explicat că eu nu l-am întrebat asta si mi-a răspuns cu "bineeee". Ei bine,de aici am tras concluzia că nu este atent la mesaje,așa că am luat eu decizia de a vorbi mai târziu spunându-i" vorbim mai târziu dacă e,vedem noi ",iar el : " deci asta era să înțeleg? Ok, vorbim mai încolo, pa" eu : " straight face paa..." el : " dacă nu aveai chef să vorbești cu mine mai bine nu îmi trimiteai sms. Pa! "
Bineînțeles că niciunul din noi nu a mai dat sms în seara aia.
Azi nimic, i-am dat eu sms pe la 23:30 și îmi răspunde cu " dupa 2 zile ai chef să vorbești cu mine? " i-am explicat de ce am reacționat așa însă s-a supărat, ne-am certat, ne-am reproșat reciproc faptul că niciunul nu a dat vreun semn șamd. Întrebarea este : ce și cum să fac ca să rezolv situația asta?
Fundă celui care mă ajută.

Răspuns Câştigător
| Turok90 a răspuns:

Poate că e mai supărăcios dar nu înseamnă că trebuie să fie ridicol de supărăcios. Si dacă e mai "supărăcios" decât de obicei, numai tu poti vedea. Cam rar găsesti o relatie în care fata trebuie să se poarte atent cu băiatu pentru a nu-l supăra... De obicei e invers. Au dreptate si ceilalti, vă cam certați din prostii doar că apărând în mod frecvent prostiile astea cât de nici sau neînsemnate ar fi, provoacă certuri serioase. Din moment ce ideea de a-l face să se simtă mai putin băgat în seamă, iese din calcul, părerea mea e să încerci să porti o discutie natură cu el, dacă se poate. Dacă nu, cât aveti împreună? Caută alt baiat. Stiu că e usor de zis dar trebuie să te gândesti dacă esti dispusă să tragi de relatia asta mult mai mult timp de acum în colo. Acum depinde si câti ani ai tu si câti esti dispusă să-i irosești încercând să-l schimbi pe el.

| Amalia2305 explică (pentru Turok90):

Eu am 16 si ceva, iar el 18. Sunt cu el de pe 31 august, dar am fost despartiti 2-3 zile din cauza geloziilor lui. ( s-a suparat atunci ca eu vorbeam mai mult cu un amic de al meu decat vorbeam cu el si ca ii acordam mai multa atentie acelui tip; ok, avea dreptul sa se supere, dar nu mi s-a parut un motiv bun de despartire doar faptul ca eu vorbeam cu un amic destul de mult timp, parerea mea).
Ideea este ca eu nu vreau sa-l schimb, vreau doar sa stiu ce e de facut in situatii de genul acesta.

11 răspunsuri:
| Amalia2305 explică:

Scuze pentru eventualele greșeli de gramatică, m-am grăbit să scriu și nici nu am recitit întainte de publicare.

| neutrino a răspuns:

Crede-ma ca aceasta persoana nu mai este iubitul tau. Nu se merita sa stai agatata cu forta de gatul unui baiat.

| Dariusuu a răspuns:

Va certati din prostii. Incearca sa-i trimiti mesaj mai rar poate ca ajuta. Asa poate si el are treaba sau e ocupat dar neaga acest lucrul.

Si el este o fire mai dificila, intelege-l. Totul va fi bine. Daca chiar tine la tine va da o sansa iubiri voastre.

Numai bine.

| blueheart a răspuns:

Hei! Poate daca a-ti incerca sa comunicati mai des si sa spuneti ce va place si ce va deranjeaza in relatia voastra ar fi mai usor pentru voi. Unele persoane sunt mai dificile si au nevoie de mai multa atentie decat altele. Dar ar trebui sa se gandeasca ca si cei cu care sunt intr-o relatie simt si ei nevoia de a fi cautati, de a i se raspunde in felul in care ei o fac, ar trebui sa fie reciproc. Doar ca unii nu simt sa dea tot atat de mult pe cat primesc. S-au obisnuit cu gandul ca sunt iubiti si ca celalalt ar trebui sa faca mai mult ceea ce este gresit. Pentru ca daca dai numai tu, daca-ti oferi gandurile si dorintele celui la care tii, la un moment dat te vei indeparta incet neprimind si tu atentia pe care o astepti.
Sfatul meu este sa comunicati mai mult, sa va impartasiti gandurile si dorintele.
Succes! happy

| lavinutsa a răspuns:

Ce te tot injosesti atat?
te cam umilesti adica nu stiu tragi de el sa vorbeasca bla bla...n-ai pic de mandrie fatuca:* inbgora-l sa vina el la tine

| Turok90 a răspuns:

Destul de ciudat. Nu stiu dacă tu esti vinovată. Cel putin din ce spui tu, el e cam plictisit de tine. Cum v-ati împăcat? Presupun că tot tu ai făcut primii pasi. Eu zic să faci astfel: nu-i mai da atentie, fă-l să se simtă mai putin "căutat". Dacă nici atunci nu devine mai curios, atent si respectuos cu tine înseamnă că trebuie să-l lasi de finitiv.

| Amalia2305 explică (pentru Turok90):

Atunci a făcut el primul pas până la urmă, însă nu înțeleg de ce se supără așa ușor pe mine. Este el o fire mai supărăcioasâ ca să zic așa, dar totuși orea exagerează uneori.

| newname95 a răspuns:

Uff. copilari. Daca reprosezi ceva cuiva nu aduci nimic bun. Incearca sa ii faci cate un compliment si nu ii mai reprosa ai sa vezi ca se va schimba ceva...

de ex: mama ta iti zica toata ziua: nu ai facut aia ce naiba faci etc. te simti naspa iti vine sa o strangi de gat.

dar daca ti-ar spune : pupic s a iti faca cate un cadou simti prin faptele ei iubirea :X

| melymel a răspuns:

Va reprosati unul celuilalt niste tampenii. Tu ii spui k nu are chef de tine el zice ca tu nu ai chef si nu vorbiti cu zilele ca sunteti obisnuiti cu cearta asta. A intervenit rutina intre voi doi si de aceea din orice nimic va certati si vi se pare suspect orice. Eu zic sa vorbesti cu el sa va intalniti si sa faceti o activitate care nu ati mai facut-o niciodata. Daca veti regasi in voi cea ce ati adorat unul la altu at cand v-ati combinat nu veti mai avea timp de certuri si reprosuri ( stupizenii!) dai repede sms intalnitiva si faceti o activitate placuta in care sa va faceti complimente nu reprosuri. baftawinking

| moTzZoOk a răspuns:

Incearca sa ii explici...pas cu pas...dc ai vrut sa il suni apoi daca te iubeste va intelege