| Anon31241212 a întrebat:

Buna, TPU! Am si eu 2 nelamuriri. 1)Daca prietenul meu se termina in mine, cand ma aflu in perioada nefertila, pot ramane insarcinata? Functioneaza,, metoda calendarului,,?
2) Am o relatie de 3 luni. Prietenul meu imi spune ca ma iubeste cu adevarat si ca vrea sa ramana cu mine. El are 20 de ani si eu la fel. Dar de ceva timp tot bate apropouri ca vrea sa ma lase insarcinata, ca nu se poate abtine si isi doreste mult copii cu mine. Eu i-am spus sa mai asteptam ca sa terminam ambii facultatea, el a spus ca e de acord si totusi insista si bate apropouri foarte des ca vrea sa ma lase insarcinata. Am discutat pe seama asta, i-am explicat ca nu e ok acum. Vi se pare ceva normal felul in care reactioneaza? De fiecare data cand iesim la cumparaturi se uita la haine pentru bebelusi si face glume pe seama asta. Uneori spune ca singurul mod ca sa raman cu el e sa ma lase insarcinata. Eu nu stiu daca el chiar tine la mine, desi simt ca o face, dar uneori, recunosc, sufar de gelozie retroactiva si ma gandesc poate din cauza ca planurile cu fosta lui s-au naruit, desi se despartise de ea, le vrea cu mine. Mereu imi spune ca aia nu a insemnat nimic pentru el, desi nu a negat ca a iubit-o. Eu tin foarte mult la el. Si prietenii lui tot fac glume pe seama lui, ca totul e serios intre noi si ca se bucura pentru el. Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

1) Daca prietenul meu se termina in mine, cand ma aflu in perioada nefertila, pot ramane insarcinata?
Raspunsul cert sigur si corect este un categoric NU
2.) Functioneaza,, metoda calendarului,,?
Raspunsul cert, sigur si corect in mare masura este DA, insa numai in anumite situatii si conditii precise cum ar fi :

COITUL INTRERUPT + CALENDARUL MENSTRUAL :

Aceasta metoda de practicare a activitatii sexuale poate fi folosita de femeile care au un ciclu menstrual foarte bine reglat sau in cazul in care barbatul are suficient de multa experienta sexuala incat sa fie capabil sa-si controleze, coordoneze si sa-si retina perfect procesul de ejacularea spermei.
In concluzie numai cand sunt intrunite aceste conditii amintite, metoda coitului intrerupt combinat si cu calendarul menstrual, poate functiona destul de acceptabil... cu riscuri dar foarte mici. Se pare ca tinerii de acum habar nu au ca in Romania timp de 23 de ani a fost interzis prin lege sa folosesti prezervativul, si daca erai prins sau parat ca ai facut rost prin contrabanda de pastile AC sau prezervative, erai pasibil de a fi condamnat la inchisoare "corectionala" intre 1-3 ani. Chiar si in aceste conditii aberante si inumane, romanii au intretinut in continuare acte sexuale fara nici-o protectie reala si dupa emiterea decretului 770 din 1996 si cu toate acestea s-au nascut doar cu putin mai multi copii ca si inainte de decret sau comparativ cu numarul nasterilor de acum.
De asemenea pe baza studiilor efectuate a reiesit ca d.p.d.v. statistic si in prezent doar in jur de 8-10% din populatia rurala foloseste prezervativ sau AC-uri, iar in cazul populatiei urbane procentul nu depaseste 60-65%. Intr-adevar este ingrijorator numarul foarte mare de intreruperi de sarcina, care sunt efectuate in prezent, sarcini nedorite care apar atat din cauza folosirii incorecte a metodelor de protectie existente, dar mai ales din cauza cvasitotalei lipse a educatie sexuale in randul tinerilor din zilele actuale. Aprecierea o poate face fiecare dupa capacitatea sa de a analiza. Multa sanatate!

1 răspuns:
| Teo29 a răspuns:

Mereu exista acest risc de sarcina, daca este act sexual neprotejat.
Fiti responsabili!
Folositi prezervativul inaintea fiecarui contact sexual!