| denisagabriela123456 a întrebat:

Am si eu nevoie de putin ajutor.Acum 3 ani am intalnit un baiat (o sa-l numesc Bob, chiar daca nu asa il cheama) de care m-am indragositit foarte tare si la randul lui m-a placut si el (nu pot sa zic indragostit pentru ca a facut niste lucruri care mi-au demonstrat ca nu era indragostit de mine).Nu am avut o relatie, chiar daca uneori ne comportam ca si cum am fi intr-una, nu vorbeam asa de des, dar si cand vorbeam imi sarea inima din loc.El e primul de care m-am indragostit chiar daca eu nu era prima pentru el.Totul era bine si frumos, eu traiam cu impresia ca era la fel de nebun dupa mine cum eram eu dupa el(doar la el ma gandeam, cand auzeam undeva cuvantul "iubit" la cineva, ma gandeam la el, cand ma intreba lumea daca imi place de cineva, ma gandeam la el, intotdeauna ma gandeam la el).Am inceput sa il introduc in fiecare scenariu si vis de al meu (nu neaparat cu el in "rolul principal" dar il integram eu cumva). Intre timp a aparut ceva care sa ne faca sa ne certam si sa nu mai vorbim (un fel de "despartire" daca pot sa ii zic asa). Bineinteles ca am suferit foarte mult, eram aproape disperata, voiam sa-l am cu aproape orice pret..lui pe de alta parte nu-i prea pasa de viata mea. Dupa aproximativ 5 luni imi scrie ca vrea sa ne intalnim si am acceptat.Ne-am intalnit si mi-a spus ca vrea sa continuam ceea ce a ramas neterminat.Eu fara experienta, am acceptat pentru ca eram topita dupa el, chiar suna ridicol sa zic asta dar imi imaginam tot viitorul meu cu el. Dupa cateva zile imi zice sa uitam ceea ce a fost intre noi.De data asta nu am mai suferit atat de mult, parca ma asteptam la o despartire si ma pregateam emotional pentru asta. Timpul a trecut, nu am mai vorbit, el imi mai scria dar eu nu-i raspundeam si pana la urma a incetat.Ne-am mai vazut la diferite evenimente dar doar ne-am salutat si atat.Eu pot sa zic ca am trecut peste, nu mai sunt indragostita de el(nu mai simt fluturi in stomac, nu mai tremur, nu ma mai balbai cand vorbesc despre si cu el, nu ma mai atrage nici fizic si nici psihic, deci in concluzie nu as mai fi cu el, nu mai pot sa il vad ca pe un iubit). Acum apare problema.Nu imi explic de ce inca ma gandesc la el si nu ma gandesc la amintirile noastre sau la trecutul nostru, pur si simplu imi fac scenarii si imi imaginez lucruri cum isi face tot omul(nu despre el) si il vad in scenariile mele.De exemplu saptamana viitoare am un concurs de inot si cand imi imaginam cum o sa fie acolo mi-l imaginam si pe el ca ma priveste si asta e doar un exemplu din multe altele.Nu stiu ce sa fac ca sa nu mi-l mai imaginez peste tot in ceea ce fac. Teama mea este ca nu o sa ma mai indragostesc daca ma tot gandesc la el.Stiu ca se zice ca timpul le rezolva pe toate, dar a trecut destul timp.Nu a fost o zi in ultimii 3 ani in care sa nu ma gandesc la el, chiar daca nu ma gandesc la el intotdeauna intr-un mod romantic.Ma tem ca o sa treaca baieti cu adevarat buni pe langa mine si nu pot sa ma bucur de asta pentru ca mie imi sta mintea la Bob.Ma tem ca nu o sa mai simt fluturi in stomac pentru altcineva.Mi se pare ca am dezvoltat o obsesie pentru a ma indragosti de altcineva.M-am gandit la multi baieti pe care ii cunosc asa: "hmm oare pot sa ma indragostesc de el?" sau cand vad pe cineva nou ma gandesc :"hmm oare vom ajunge impreuna vreodata?".Se spune ca te indragostesti cand te astepti mai putin, pai daca eu ma astept mereu si ma obsedeaza gandul acesta ce sa fac? Nu vreau ca atunci cand un baiat imi da atentie sau e interesat de mine sa ma gandesc la Bob, ca si cum ar fi un "baiat reper" in viata mea. Daca ati avut rabdare sa cititi pana aici, imi spuneti va rog ce as putea face? Si nu cred ca raspunsurile de genul "ocupa-ti mintea cu altceva ajuta", cu orice mi-as ocupa mintea este si Bob prezent acolo. Orice solutie m-ar ajuta mult.Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| RowseRj a răspuns:

Îmi pare rău dar nu cred că ai viață socială se vede clar că își bătea joc de tine iar tu ca deșteapta îi cantai în strună. Dă-mi mesaj în privat. Sunt și psiholog în timpul liber și te pot consilia gratuit dacă ai nevoie. Și o să vedem ce facem cu acestă problemă "Bob" evident informațiile vor fi confidențiale.

| denisagabriela123456 explică (pentru RowseRj):

Imi poti da aici unele sfaturi? Poate ii poti ajuta si pe altii care au aceeasi problema ca si mine.

| RowseRj a răspuns (pentru denisagabriela123456):

Sigur. În primul rând se vede clar că el a încercat și tea făcut să crezi că tu ai nevoie de el, că este în toate colturile minți tale. Ai plâns pentru el? Dacă da atunci gândește-te la câtă suferință ția adus. Nu te gândi cum ar fi putut fi el pentru că tot o persoană îngrozitoare e. Gândește deschis și spuneți nu am cum să iubesc pe cineva care se culcă cu altele știind sentimentele mele pentru el. Încearcă să ieși cu prietenele să faci ce-ți place. Arătai că ești puternică și începe să ieși. Găseșteți pe cineva care te tratează bine apoi fă o comparație. La ce îmi trebuie "Bob" când îl am pe "David " Bob mă rânjește dar David mă consolează. O să vezi cât te va ajuta. Sau dacă ești genul... Ieși cu o fată. Nimeni nu te înțelege mai bine decât o femeie.

| denisagabriela123456 explică (pentru RowseRj):

Multumesc mult pentru sfaturi!

7 răspunsuri:
| Eireann a răspuns:

Eu cred ca tu te-ai indragostit de proiectia pe care ti-ai facut-o despre el - scenariile. Te inteleg, am facut la fel cu un fost iubit si am refuza multe experiente fiindca imi imaginam ca e ceva ce noi 2 sa facem impreuna si nu voiam sa le fac singura sau cu altcineva. Dar in cele din urma am incercat sa le fac si sa ma bucur de ele. Mi-am facut prieteni noi care nu il cunosteau si nu vorbeam despre el. Mi-am pus o banda de cauciuc la incheietura si o pocneam de fiecare data cand imi faceam proiectii - suna stupid dar a functionat. Am incercat sa ma bucur de moment nu sa imi imaginez de inainte cum o sa fie. E greu, te inteleg dar nu o sa dureze vesnic.

| denisagabriela123456 explică (pentru Eireann):

Multumesc pentru sfatul cu banda dr cauciuc, o sa incerc.Am o singura intrebare:Te-ai mai indragostit dupa aceea? Nu doar sa crezi ca esti indragostita, ci sa simti asta cu adevarat, sa ai acei fluturasi in stomac, sa astepti sa il vezi si 5 minute si sa fii agitata cand il vezi.Ma tem ca o sa ma raportez toata viata la Bob si o sa traiesc in umbra lui.

| Eireann a răspuns (pentru denisagabriela123456):

Da, desi la momentul respectiv nu imi imaginam ca e posibil.

| Mihaela2023 a răspuns:

Înseamnă că ții la el, pentru că relația voastră s-a terminat din senin eu cred că te-ai supărat pe el și acum vrei să il uiți încearcă măcar sa mai ieși o dată cu el să discutați despre asta