| Marianacau a întrebat:

Am și eu o intrebare: ce se poate intampla rau dacă folosești anticoncepționale(care sunt dezavantajele sau consecintele?)? E adevarat ca dacă le iei te poți îngrășa sau chiar in cele mai rele cazuri sa nu mai poți face copii atunci când încetezi administrarea lor?

Răspuns Câştigător
| Andreeush a răspuns:

Ambele presupuneri amintite de tine in prezenta intrebare sunt FALSE fiindca sunt complet ERONATE. Introducerea in organism a unui surplus cantitativ strict calculat/determinat de hormoni 100% IDENTICI cu hormonii produsi de organismul tau NU poate provoca NICI procesul de INGRASARE si NICI nu afecteaza in sens negativ activitatea ovarelor. Sunt simple ''mituri urbane'' lansate de niste agarici ageamii, rolling on the floor Multa sanatate!

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu te ingrasa ele eefectiv, iti pot spori pofta de mancare si tu manancand mai mult si fiind inactiva te poti ingrasa dar ele efectiv nu te ingrasa.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, este adevarat ca te poti ingrasa daca iei anticonceptionale, dar asta este efectul secundar este cel mai mic si nesemnificativ, comparat cu infertilitatea, cu modificarile hormonale majore, care pot provoca chisturi ovariene, fibroame uterine, sau chiar cancer de san ori uterin.
Toate ceel de mai sus, sunte efecte secundare ale anticonceptionalelor, care aduc motificari majore in corpul unei fete/femei, unele vazand transformarile in cativa ani, altele in ceva mai multi ani, dar nimeni nu scapa fara efecte secundare.
Recomand cu cea mai mare incredere; PREZERVATIVUL care NU are nici un fel de efect secundar, nici pentru baiat si nici pentru fata, nu ingrasa, nu musca, nu doare, nu provoaca infertilitate, inflamatii, chisturi sau cancere si in plus, costa cat 1 simpla bomboana.
Uitati-va in jur si vedeti cate fete au chisturi pe ovare, cate femei au fibroame si hemoragii, cati mor de cancere in ziua de azi, si refuzati sa va bagati droguri in corp, chiar daca azi nu va pasa, dar in cateva luni apar transformari si in cativa ani, suferinat si cancere.
Chiar daca incetezi administrarea lor, drogul este deja in tine pentru multi ani si deja a produs destule transformari, unele ireversibile, pe care chiar daca nu le evzi sau simti, ele continua sa distruga organele si celule interne.
Optati pentru ceva ce nu va afectaeza si infleunetaza viata.
Baiatul nu ar trebui sa se planga de nimic, in fond, daca vrea sex, trebuie sa fie pregatit sa te suporte si daca te iubeste, o va face cu bucurie, purtand intotdeauna prezervativul.
Asadar, inceteaza sa mai ceri ajutorul, daca nu vrei sa fii judecata, pentru ca nu se poate altfel sa-ti raspudnem, daca nu judecam bine situatia si datele problemei tale, ca sa te putem sfatuii.
Ca mama de fata si baiat, cunosc si stiu prin ce treci si te sfatuiesc cu tarie sa-i spui mamei situatia in care te aflii sis a-i ceri ajutorul. Sunt convinsa ca te va intelege si va merge de urgenta cu tine la medic, sa-ti faca investigatiile necesare, pentru ca te iubeste, indiferent de cate prostii faci si nu te vrea bolnava sau in suferinta.

| corbulalbrosu a răspuns:

Acest raspuns reprezinta cea mai HALUCINANTA aberatie posibila in privinta HORMONILOR care pot exista in continutul pastilei AC. Este de-a dreptul HILAR sa faci afirmatia ca ar reprezenta "" UN DROG"". Aceasta afirmatie descalificanta intrece orice posibila evaluare de inteligenta. rolling on the floor
,, Chiar daca incetezi administrarea lor, DROGUL este deja in tine pentru multi ani si deja a produs destule transformari, unele ireversibile,''
Unde esti tu Tepes doamne? thinking

| Andreeush a răspuns:

Anticonceptionale nu te protejează împotriva bolilor cu transmitere sexuală, poți avea probleme de fertilitate și te poți îngrașa.
Am o mătușă care a făcut ani de tratamente pentru a rămâne însărcinată fiindca timp de 10 ani a luat pastile contraceptive.

| sofisis a răspuns:

Da, te poti ingrasa. Da, pot da infertilitate temporara sau totala ( dar asta totala e foaaaarte rara). O sa iti scada apetitul sexual.
Avantaje: ajuta la reglarea ciclului menstrual, dispar durerile si te ajuta la ten.