| diakyoko a întrebat:

^^
Am si eu o întrebare
Cum scap de un baiat care ma place? I-am explicat ca nu îl pot vedea ca pe un iubit si ca vreau sa ramanem doar prieteni dar nu înceteaza si ma face sa ma simt ciudat
E prea insistent! Daca îi spun sa înceteze sta bonsumflat în coltul clasei si ma face sa ma simt vinovata.
Pe WhatsApp îmi tot trimite poze cu declaratii de dragoste si îmi tot trimite mesaje cu emoji-urile astea "❤"

Ma puteti ajuta, va rog?

(Nu am stiut ce categorie sa pun XD)

Răspuns Câştigător
| Emma30555 a răspuns:

Singura soluție este sa nu l mai bagi în seama. Va renunța, dar probabil este genul care sâcâie persoana mai mult până să renunțe. Dacă l bagi în seama el se va agata de orice crede el că ii poate da speranțe, trebuie să fii mai tranșanta, asta e, se supăra dar o să îi treacă

25 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Vai ce copil cringe laughing ignora-l si nu-i mai raspunde, o sa se plictiseasca sa tot incerce si renunta pana la urma

| RAY a răspuns:

OrdanKarris are dreptate, voua va place sa aveti liste mari de prieteni care sa va fie tampoane emotionale si atat

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Pai si ce e gresit in a avea prieteni?

| RAY a răspuns (pentru Plato):

Tu fiind asexual e normal

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Te-ai blocat rau pe fraza aia, dar nu e nicio problema, macar spune-mi din cand in cand si alte argumente.

| RAY a răspuns (pentru Plato):

Spune-mi ce inseamna prietena pentru tine?

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Avem lucruri in comun, aceleasi subiecte care ne pasioneaza, ne intelegem foarte bine, iesim cu grupul de prieteni, ne facem ambii cadouri cand e o ocazie (deci nu asteapta nimic de la mine), vorbim destul de des, si cu toate astea nu e vorba de iubire sau sex, nu e vorba de "catelus", ca nu ma tin dupa ea, nici ea dupa mine, si nu avem niciun interes ascuns. Suntem prieteni, exact cum am prieteni baieti asa pot avea si prieteni fete, fara alte implicatii sau subintelesuri. Avem acelasi statut, aceeasi situatie, tot ce castigam e prietenia in sine.
Nu pot sa vad ce e gresit in asta. Relatia asta exista si in acelasi timp cu relatia de iubire cu altcineva, deci efectiv ne referim strict la o stransa amicitie.

| RAY a răspuns (pentru Plato):

Si tu ai simtit niciodata nimic emotional sincer? si mie imi place sa vorbesc cu fete atee care gandesc empiric, despre stiinta, filozofie, dar urasc sa fiu tamponul emotional a fetelor

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Nu, n-am vazut-o niciodata drept altceva decat e.
Cat despre "tamponul emotional", aia e o alta situatie, cand unii ajung cum zici si tu "catelusi". Dar exista o diferenta, aia nu e tocmai o prietenie. Fetei ii place, isi da importanta ca cineva sta dupa ea, se confeseaza lui, dar el limbeaza dupa ea si mereu traieste cu speranta ca-l va vedea mai mult decat prieten.
Asta e diferenta intre prietenie si "tampon", asa o vad eu cel putin.

| RAY a răspuns (pentru Plato):

Vorbim de zona morti in acel caz, te am inteles man, sper si tu pe mine, eu sunt diferit fata de tine, fiecare e diferit ce sa faci
https://www.youtube.com/watch?v=6xUnSVTh8fI

| Andreeush a răspuns:

Încearcă să îi explici că nu simți nimic pentru el și că nu există nici o șansă să fiți împreună.
Eventual ai putea să îl ignori un timp până va înțelege.

| OrdanKarris a răspuns:

E vina ta ca nu-l respingi clar de la inceput. Cand spui ca "vrei sa ramaneti prieteni" ii oferi speranta ca daca insista suficient de mult, iti vei schimba parerea. E vina ta ca nu-i spui direct ca nu-l vrei. De ce vrei sa ramai prietena cu cineva care nu suporti. Pentru atentie. Nu-l vrei ca persoana dar iti place atentia care ti-o ofera. E vina ta. Nu esti in stare sa-l respingi direct, clar si raspicat. E vina ta.

| Plato a răspuns (pentru OrdanKarris):

Pai stai asa putin, nu a zis ca nu-l suporta, doar ca nu-l iubeste in felul ala.
Un barbat si o femeie nu pot fi prieteni? In cazul lor nu se mai poate, dar zic in general, de ce trebuie sa-l respinga total? I-a zis ca sentimentele ei fata de el sunt diferite.

| OrdanKarris a răspuns (pentru Plato):

Mda, sentimentele ei sunt "diferite" adica il place pentru ce-i ofera ei. Il place pentru interesul ce i-o poarta, il place pentru ca baiatul e o sursa infinita de atentie zilnica pentru ea, are sentimente diferite adica el ii ofera ei grtis tot ce are mai bun, iar ea nu este nevoita sa ofere nimic la schimb, dar nici sa refuze ce i se ofera gratuit. Pana si faptul ca a venit aici sa vorbeasca despre ce o indigneaza nu inseamna nimic. Muierile se plang din orice si din nimic doar de dragul de a se plange. Sa fim seriosi are oricand la dispozitie posibilitatea sa-i dea cu flit direct, ACUM. Dar nu o face. In schimb vine aici sa se planga cat de indignata este ca-si primeste atentia care si-ar dori-o dar nici nu face nimic sa-l... indeparteze complet. E mai usor sa se planga de ceva, decat sa rezolve efectiv acel ceva, mai ales ca poate. Bitches BITCH!

| Plato a răspuns (pentru OrdanKarris):

Cum am si spus, in cazul lor nu se mai prea poate pastra prietenia.
Dar ma refeream in general, unde o femeie si un barbat pot fi doar prieteni. Am si eu *doar* prietene, nu castiga nimic de pe mine, ne facem cadouri reciproc la ocazii, vorbim unele subiecte, suntem prieteni si nu profita nimeni de nimeni, profitam amandoi de... prietenie.
In schimb, vad ca tu legi orice apropiere dintre doi oameni de sex opus de iubire si sex si nu stiu ce. Nu e chiar asa, dpmdv.
Tu esti ceva de genul: "In conditii critice, 'trebuie sa poti sa *** orice."

| OrdanKarris a răspuns (pentru Plato):

Iar tu sa nu *** nimic. Spre deosebire de tine, incerc sa evit mirosnosite frigide cu toane, CA CIUMA. Iti dau cel mai bun exemplu: la munca am doua colege tinere, ambele arat f bine, ambele blonde (imi plac blondele), una e o frigida si o mironosita cu toane si basini care ma contrazice si cauta nod in papura sa ma acuze subtil de toate neajunsurile din viata ei, a 2-a e femeie misto, pusa continuu pe caterinca si de fiecare data cand ma vede vorbeste DOAR cu substraturi sexuale, iar eu o incurajez vorbind la fel. Parca e clona mea, varianta feminina. Cele doua muieri intr-o zi se iau la harta dintr-un motiv prostesc, iar eu fiind prin zona, i-am luat partea colegei cu caterinca. Vreau sa-ti spun ca frigida nici macar nu mai ma saluta si daca privire ar ucide, as fi fost demult dezmembrat in bucati. Cateva concluzii:
1. Daca nu stii de gluma, nu stii nici de plua. Si invers, daca nu ai contact cu plua, inseamna ca nu ai treaba cu caterinca, ai o mizerie interna cu care nu vreau sa ma manjesc.
2. Nu ma deranjeaza ca nu mi-o trag efectiv cu o anumita tipa, ma deranjeaza faptul ca nu as putea sa mi-o trag cu ea, ca nu exista contextul unde am putea amandoi ajunge pana intr-acolo. De asta ma feresc.
3. Daca tu ca femeie nu ai caterinca la tine, daca nu ma simt in largul meu cu tine, sa glumesc cum vreau, sa devin chiar licentios si sexual daca vreau, in schimb trebuie tot timpul sa ma feresc sa nu zic chestia nepotrivita incat sa-mi strici cheful de viata, atunci nu vreau sa petrec nici macar o secunda cu tine.
4. Am destui prieteni, nu am nevoie de mironosite complexate, frigide cu toane si basini. Ce nu am in schimb, este timp.

Viata e prea scurta sa ofer atentie gratuita mironositelor cu complexe, bagaj emotional, frigide cu toane si basini, chiar si pentru "simple prietenii"

| SilentRain a răspuns (pentru Plato):

Nu îți bate capul cu genul asta de băieți, vor doar parașute în jurul lor și după aia tot ei se plâng ca ii înșală
Oameni cu caracter cauta tot omanei cu carcter, gunoaiele caut doar gunoaie

| RAY a răspuns (pentru OrdanKarris):

Prieteni masculini a fetelor se numesc tampoane emotionale

| OrdanKarris a răspuns (pentru RAY):

O muiere mai sus mentiona ceva de "oameni cu caracter". Din experienta iti zic muierile care se autointituleaza, autoeticheteaza "femei cu caracter" sunt cele mai antipatice, cele mai insuportabile, cele mai complexate, cele mai gretoase, cele mai cotrariante, cele mai refractare, cele mai sfidatoare, cele mai combatative, cele mai neplacute, cele mai depravate, cele mai mincinoase si cele mai ipocrite bipede cu vagin. O femeie care se autointituleaza "femeie cu caracter" este experta in a face viata unui barbat un adevarat infern. Ti-am scris tie pentru ca nici macar mentionata nu merita. happy

Nu chiar toate fetele fac chestia asta cu tamponul emotional dar ai dreptate: daca nu ti-o tragi cu ea, nu pierzi timp din timpul tau cu ea. Simplu. Cand vad o femeie ca incepe sa se lungeasca cu vorba, ori ii tai vorba si o grabesc eu si ii spun pe fata ca sunt detalii care nu ma intereseaza, ori plec de langa ea in mijlocul propozitiei. O las cu gura cascata. Nu e ca si cum ma tine cu forta sa-i ascult toate nonsensurile. Genul ala de muiere are o mizerie care porneste din stomac si iese pe gura afara.

Dar sunt unele tipe care fac caterinca cand te vad, nu drama, nu oftica, ci o stare de bine, de caterinca. Daca tu ca femeie stii sa te faci placuta pentru un barbat ai castigat jumatate de batalie. Din fericire, exista si muieri misto. Singurull motiv pentru care sunt facute parasute de specimene precum cineva mai sus este pentru ca se fac placute pentru noi barbatii si nu reprezinta un adevarat calvar cum sunt acele "muieri cu caracter" laughing

| RAY a răspuns (pentru OrdanKarris):

Niciodata sa nu generalizam man, nu inseamna ca toamna toate frunzele is galbene

| Emma30555 a răspuns (pentru OrdanKarris):

Nu e vina ei, sunt si baieti isteti care inteleg un refuz, diplomat
Acum daca ma place un baiat sa ma port cu el de parca ar fi un dusman, mai ales daca suntem colegi? Daca nu intelege da, aplic metoda mai dura de a i bloca orice contact, ca ma deranjeaza pe mine nu pentru binele lui
Fiecare sa si poarte de grija nu sunt fetele devina pentru prostia baietilor sau nebunia lor ca nu sunt fetele psihologi

| OrdanKarris a răspuns (pentru Emma30555):

Parca ai fi la gradinita sau acum 20 de ani. Crezi ca unul ca mine asteapta sfios deznodamantul tau "diplomat" da sau nu? Unul ca mine nici macar nu ajunge in postura in care sa ai tu oportunitatea sa ma refuzi. Imi dau seama cu mult inainte daca esti sau nu dificila, daca esti sau nu profitoare de atentia mea si de timpul meu. Nici macar nu se pune problema sa PLAC pe cineva care nu este 100% placuta cu mine. In ceea ce ma priveste nici nu ajungi tu la etapa unde imi poti oferi acel refuz pentru ca interactiunea mea cu fetele, mai ales colegele se bazeaza pe o llunga si detaliata analiza. Imi dau seama instant cine are chimie cu mine si cine nu. In mai putine cuvinte, nu vei primi satisfactia sa ma refuzi happy Intelegi, doamna "psiholog"?

| Emma30555 a răspuns (pentru OrdanKarris):

Pai eu nu vorbeam de tine personal. E vorba de întrebarea postata. Ai spus ca e vina ei. De ce acel băiat nu gândește ca tine sau în cazul acestei întrebări dat fiind faptul cum tu gândești de ce ai dat vina pe ea? La el nu se aplica? Când un băiat este refuzat (nu vorbim de tine) te porți cu el neutru nu îl blochezi decât dacă devine agasant, nici nu îl încurajezi dar nici nu îl tratezi ca și cum are ciuma.

| artemidak a răspuns:

Spune-i k e obsedat^^

| EduardPeTPU a răspuns:

Gandeste=te mai bine sa nu pierzi ocazia?