| ioanananaannaanna a întrebat:

Am și eu o întrebare micuța. Ultimul meu contact sexual a fost in octombrie când eram la ovulatie(pentru ca îmi doresc copil) dar pe 15 noiembrie mi-a venit ciclul la timp. A durat 5-6 zile și destul de abundent in primele 2-3 zile, umplând mai multe tampoane de noapte pe zi. Ar putea sa fie însă un ciclu fals? Trebuie sa îmi vina ciclul iar in 4 zile și încă nu am nicio durere obișnuita(in general ma doare spatele foarte tare și sânii sunt tari și extrem de dureroși). Ar trebui sa îmi astept menstruația sau sunt însărcinată?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Teoretic este IMPOSIBIL sa se poata produce o sangerarare menstruala asa cum este cea descrisa de tine, in cazul in care s-ar fi format o sarcina si aceasta s-ar fi implantat in endometru prin procesul denumit NIDATIE. Fiindca sarcina produce hormon de sarcina hCH imediat dupa implantare, in acest moment in urina ar trebui sa existe o concentratie atat de mare de hormon hCG incat existenta sa sa fie determinata chiar si de cel mai slab adica ieftin test de sarcina din cele care sunt comercializate. Astfel ca raspunsul care sa fie : cert, sigur si 100% corect il poti obtine in acest moment prin simpla testare a unei probe de urina care poate fi colectata in orice moment al zilei.
Faptul ca in acest moment exista senzatiile descrise : ''(in general ma doare spatele foarte tare și sânii sunt tari și extrem de dureroși)'' pot fi considerate si apreciate ca fiind mai degraba semne premenstruale. Maine iti cumperi 2 testere de marci diferite si efectuezi un test de sarcina dupa indicatiile pe care le ofera medicul ginecolog Laurentiu Craciunas in urmatorul clip educational :
https://www.youtube.com/watch?v=aWIpgoDTknk&t=2s
Multa sanatate!

| ioanananaannaanna explică (pentru corbulalbrosu):

Pe mine ma îngrijorează ca încă nu am durerile mele specifice. sânii nu ma dor deloc. in schimb ma doare puțin spatele. mulțumesc însă pentru răspunsuri!