| Dianaaaaaioanaaaaaa a întrebat:

Buna TPU..Am si eu o intrebare... Poti ramane gravida daca menstruatia trebuie sa iti vina peste 5 zile? Ieri am facut dragoste cu prietenul meu si si-a dat drumul in mine si azi de dimineata cand m-am trezit am observat ca avea cateva picaturi de sange...Se poate sa fi ramas gravida?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Stabilirea zilei de pornire a urmatoarei menstruatii se poate face
numai in cazul in care ciclul menstrual este de tip REGULAT si nu se produc abateri in +/- mari mari de 1 zi (maxim 2 din cand in cand). Daca acesta caracteristica de regularitate este valabila si in cazul ciclului tau menstrual, in acel caz se poate admite ca intr-adevar sexul amintit a fost intretinut cu 5 zile inainte de data calculata de pornire a urmatoarei menstruatii. In aceasta situatie sexul a fost intretinut in cele 9-10(11) zile ale PERIOADEI DE INFERTILITATE ABSOLUTA, zile in care formarea sarcinii este 100% IMPOSIBILA. Afirmatia prezentata se bazeaza pe urmatoarea explicatie si anume : Este determinat atat stiintific cat si medical faptul ca OVULUL VIABIL este produs de catre FOLUCULUL OVARINA si este eliberat in una dintre cele 2 trompe uterine mereu indiferent de tipul sau lungimea ciclului menstrual cu fix 14 zile inainte de data pornirii urmatoarei menstruatii. Zilele situate intre OVULATIE si ziua de incepere a urmatoarei menstruatii se numeste PERIOADA LUTEALA si are INTOTDEAUNA LUNGIMEA FIXA de 14 zile. De asemenea este determinat stiintific si medical ca OVULUL isi mentine VIABILITATEA adica proprietatea de a putea fi FECUNDAT de catre un spermatozoid doar in ziua producerii sale, adica doar in urmatoarele 24 de ore de la eliberarea din FOLICUL. Daca in urmatoarele maxim 24 de ore ovulul nu este fecundat, atunci incepand cu a 2 zi ovulul nefecundat, intra intr-un proces de IMBATRANIRE ACCELERATA, si in 2-3 zile DEGENEREAZA 100% si atentie SE DESTRAMA si o parte din resturile rezultate sunt resorbite de tesuturile uterului si a endometrului., iar o alta parte se transforma in CORPUL GALBEN care se fixeaza de peretele uterului si incepe sa produca progesteron pana in preziua urmatoarei menstruatii. Reiese ca dupa trecerea a 3 maxim 4 zile de la producerea sa, OVULUL PUR SI SIMPLU... DISPARE DIN UTER, proces care se produce cu 9-10 sau chiar 11 zile inainte de ziua de TERMINARE a CICLULUI MENSTRUL, care coincide cu data de pornire a urmatoarei menstruatii. Fiindca in acele ultime 9-10 zile ale ciclului menstrual NU POATE EXISTA UN OVUL VIABIL IN UTER, rezulta cat se poate de simplu si clar ca in acele 9-10 zile chiar si daca ajunge in vagin sperma indiferent de cantitate, formarea sarcinii in lipsa OVULULUI devine 100% IMPOSIBILA. Multa sanatate!

| LupuMia a răspuns:

Cel mai probabil te ai ranit in timpul sexului si de aceea sa ai acele picaturi de sange, sarcina nu se formeaza peste noapte, daca ai fi fost insarcinata ai fi patit asta abia nu 3-4 saptamani. Iti recomand dupa fiecare partita de sex neprotejat cu ejaculare in tine sa faci dus vaginal cu apa calduta.