| anonim_4396 a întrebat:

am si eu o mica intrebare.intai sa incep cu inceputul:d

am intalnit un baiat, care e cu 3 ani mai mare ca mine(eu am 20, el 23)de fapt pe baiatul asta il cunosc de vreo 5-6 ani, dar pana acum nu am avut nici o tangenta (cred ca nici nu stia cum ma cheama)laughingasa..acum vreo 4 luni, eu am inceput sa lucrez la un supermarket..baiatul asta venea si el deseori pe acolo si mereu cand ma vedea, ma saluta.am uitat sa va spun ca tatal meu e prieten foarte bun cu baiatul asta si cu familia lui.intr-o zi, cand s-au intalnit, baiatul l-a intrebat pe tata, cine sunt, daca sunt fata lui(auzise el ceva), daca lucrez acolo unde m-a vazut el..si tot asa...
si tin sa completez,baiatul n-are prietena,e singur.
tatal meu se intalneste mereu cu ai lui, si.o data cand s-a intalnit cu fratele lui, asta l-a intrebat iar de mine, cati ani am, etc.

Intre timp, eu m-am mutat la alt supermarket(aceeasi firma, doar ca are mai multe puncte de lucru)..si locul asta e foarte aproape de casa baiatului,deci il vad cam in fiecare zi,aproape.
De cand a aflat cine sunt, cand trece si ma vede, mereu ma saluta...
insa,cateodata,cand trece,se uita si daca vede ca ma uit si eu la el, intoarce repede capulhappy
Acum 2 seri in timp ce veneam de la supermarket, eram pe jos, pentru ca locuiesc la 10 minute distanta,m-am intalnit iarasi cu el,era cu masina si,normal,m-a salutat!
Initial, dupa ce-a trecut pe langa mine si m-a salutat, a vrut sa intre pe strada lui, sa se duca acasa, dar, s-a intors si iarasi a trecut si iarasi m-a salutatlaughing
dupa aia, iar s-a intors si m-a salutat..si tot s-a plimbat asa pe langa mine.
pana am ajuns acasa la mine, m-am intalnit cu el de vreo 5 ori si de fiecare data m-a salutat.

asa, intrebarea mea e urmatoare:oare ma place? avand in vedere ce v-am povestit?\si mai e ceva:la supermarketul asta, unde lucrez acum, el n-a intrat niciodata, de cand lucrez acolo.au venit ai lui,mama,fratele, cumnata, dar el niciodata...

ai mei, ca stiu si ei despre asta(familiile noastre se cunosc foarte bine), mi-au zis ca poate ii e rusine.dar nu inteleg de ce i-ar fi rusine avand in vedere ca e mai mare ca mine.
..si nu inteleg de ce,cum am mai spus,cateodata cand trece si ma priveste, vede ca si eu il privesc...intoarce repede capul in alta parte!
oare sa-i fie rusine la 23 de ani ai lui? nu prea cred eu ca el e genu` care sa fie timid.e destul de ok.

21 răspunsuri:
| pyma a răspuns:

Băiatul ăsta e cam bleg.
Invită-l tu la un suc, că-n ritmul ăsta o să vă înțelegeți separat.

| Auslesse a răspuns (pentru pyma):

Nu e bleg deloc, crede-ma! e un tip foarte destept, din toate punctele de vedere.
eu il stiu altfel, dar de data asta nu stiu ce s-o fi intamplat cu el.

| pyma a răspuns (pentru Auslesse):

Probabil se simte intimidat de tine.
Stai liniștită, nu am folosit cuvântul bleg ca să jignesc sau ceva, dimpotrivă. Și rămân la același sfat, invită-l la un suc tu happy.

| Auslesse a răspuns (pentru pyma):

Intimidat de mine, eu cred ca n-ar avea de ce sa se simta.sunt la fel ca el!
nu mai stiu..chiar si ieri m-am intalnit cu el..si la fel, m-a salutat!happy

| pyma a răspuns (pentru Auslesse):

Mda, se pare că tu cauți un anumit răspuns. M-am lămurit.
Îți gâdilă orgoliul, nu?

| Auslesse a răspuns (pentru pyma):

Cum sa nulaughing..de ce zici ca eu caut un anumit raspuns? si care ar fi acela?laughing

| pyma a răspuns (pentru Auslesse):

Poți să râzi cât vrei, nu impresionezi pe nimeni.
Răspunsul pe care vrei să îl auzi e următorul: Oh, dar băiatul chiar te place, dar e puțin cam timid. Cochetează și tu cu el, dă-i de înțeles că-l placi și vezi cum reacționează...bla bla bla și tra la la.
Dar, mie mi se pare că tu nu-l placi, dar îți place să te simți importantă, să simți că stârnești astfel de emoții unui băiat. Pentru că dacă îl plăceai, nu te exprimai astfel: băiatul ĂSTA. Dacă însemna ceva mai mult pentru tine, altfel vorbeai despre el. Părerea mea.

| Auslesse a răspuns (pentru pyma):

1.nu incerc sa impresionez pe nimeni..si chiar nu vreau sa impresionez pe nimeni!
2.mie chiar imi place baiatu`,pun pariu ca baieti ca el,nu mai exista(si,daca totusi exista, sunt foarte putini)dar, na, cum voiai sa vorbesc, avand in vedere situatia?
3.nu astept neaparat raspunsul ala, pentru ca eu stiu adevarata situatie..si chiar asa e! daca vrei sa ma crezi, bine, daca nu, la fel de bine!tongue
4. daca-mi placea sa ma simt importanta, nu mai stateam sa public intrebarea asta pe TPU.pur si simplu ma duceam direct la baiatu` care e in discutie..si clarificam intreaga situatie cu el.
dar nu sunt genu` asta de persoana..careia sa-i placa sa se bage-n seama, asa aiurea.happy
deci........numai bine!happy

| pyma a răspuns (pentru Auslesse):

Nu, ești genul de persoană care stă să-i plouă în poală. Dacă îl inviți la un suc nu înseamnă că te bagi în seamă aiurea, înseamnă că faci ceva în privința unei situații care te privește și vrei să te lămurești care-i treaba.
Deci rămâne cum am stabilit, o să vă înțelegeți separat.

| Auslesse a răspuns (pentru pyma):

Stai linistit, nu sunt genu` ala de persoana.pentru ca au fost destule situatiile in care a trebuit sa "actionez" eu insumi ca sa am rezultatul dorit(si in cazul asta nu ma refer neaparat la baieti)...
si nu se stie.

deci.

| pyma a răspuns (pentru Auslesse):

Ok, stau liniștită.

| Annim a răspuns:

Saaaaalut (: salut salut Saluuuuuut laughing
Chiar nici eu nu inteleg,, poate chiar e timid. Incearca sa intri si tu in discutie cu el, cred ca te place dar pur si simplu ii este rusine probabil (nu vad alt motiv ) pe nett scrie-i poate va iesi ceva intre voi happy

| Yosifica a răspuns:

Buna, din ceea ce am citit baiatul e indragostit rau, probabil ii e rusine sa iti spuna deocamdata, dar poate fi si pe alta parte faza ca poate inca te studiaza si poate nu genu de baiat care sa grebeasca lucrurile, oricum din ceea ce ai spus tu baiatul te place, sau poate are o teama fata de parintii tai care poate considera ca vor avea o reactie gen ''Wow'' si daca e mai mare nu e neaparat. rusinea poti sa o ai si la 30 de ani daca inca nu sti sa scapi de timiditate si uneori te faci remarcat prin asa ceva si unele persoane considera chiar ceva dragut sa fi timid ..mai asteapta, iar daca nu face primul pas, ia-l incet ori asteapta, iar daca esti curioasa spune-i mai pe ocolite daca te place (nu fi directa in cazul in care e timid.)

| Auslesse a răspuns (pentru Yosifica):

S-ar putea sa studieze terenul asa cum zici tu..pentru ca pana mai acum vreo 2 luni, eu am avut prieten si el stia...il cunoaste pe baiatul asta..si stie ca acum nu mai am prieten si sunt singura..deci s-ar putea sa "ma studieze".

| Auslesse a răspuns (pentru Yosifica):

Si de ce cand ma vede, se uita la mine..si cand isi da seama ca si eu ma uit la el.pur si simplu isi indreapta repede privirea in alta parte?

| Yosifica a răspuns (pentru Auslesse):

Pff, e clar ca e timid, si daca spui ca pana acum 2 luni tu ai avut prieten se asigura ca tu nu ai prieten deocamdata si incearca sa faca pasul

| Auslesse a răspuns (pentru Yosifica):

Stia ca am prieten inainte..si dupa ce m-am despartit de el, stia si lucrul asta, stiu sigur..acum,probabil..studiaza "terenul"laughing

| Yosifica a răspuns (pentru Auslesse):

Da bine zislaughing

| ilincanae a răspuns:

Cred ca ii e rusine de parintii tai si tema de cum vor reactiona...
da, cred ca te place, ce motive ar avea sa se plimbe cu masina pe langa tine. in plus cred ca-i putin timid. ar fi oprit cel mai probabil sa vorbiti sau se te duca acasa...

| Auslesse a răspuns (pentru ilincanae):

Nu putea sa ma duca acasa pentru ca era si fratemiu cu mine. poate i-o fi fost oarecum asa...cand a vazut ca nu eram singura!

| Xephos21 a răspuns:

Crede-ma nu-i nicio rusine mama are 38 si tata 51 deci e logic ca e o mare diferenta si sincer sa fiu e indragostit de tine foc si e rusine sa recunoasca marog eu am 12 ani si nu-mi vine sa cred ca ma uit la asemenea intrebari marog si eu sunt intr-o,, relatie'' si marog fata pe care am intalnit-o tot asa imi facea si pan la urma am inceput o relatie big grin deci crede-ma nu-i nicio rusine si bafta! succes ('_')