| carmenmihaela2016 a întrebat:

Buna tpu.Am si eu o mica nedumerire...eu si sotul meu ne-am hotarat sa facem un bebe si mi-a venit cm luna trecuta pe 1... iar de pe data de 20 nu ne-am mai protejat si astazi mi-am luat un test si a iesit negativ. Oare l-am facut prea devreme sau nu raman insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ai un ciclu menstrual REGULAT si daca MENSTRUATIA (nu c.m.) a inceput in data de 1 martie (presupun), atunci ai fost in PERIOADA FERTILA aproximativ in perioada 11-18 martie. In concluzie se poate afirma fara a gresi (probabil) ca in urma contactelor sexuale neprotejate intretinute dupa data de 20 martie, teoretic formarea unei sarcini a devenit IMPOSIBILA. De asemenea rezultatul testului de sarcina efectuat pe baza de urina in acest moment, este fara discutie incorecta deoarece chiar si in cazul in care cu totul ipotetic s-ar fi format o sarcina printr-o adevarata minune, dupa trecerea a doar 10 zile din momentul fecundarii ovulului, existenta sarcinii nu poate fi depistata decat doar printr-o analiza de sange efectuata intr-un laborator de analize medicale. In concluzie posibilitatea de a se forma o sarcina in conditiile descrise, poate deveni posibila doar in cazul in care ciclul tau menstrual este NEREGULAT si are o durata mai mare de 34-35 de zile. In caz contrar teoretic este IMPOSIBIL sa se formeze o sarcina deoarece sarcina poate fi zamislita doar in PERIOADA FERTILA. Multa sanatate.

| carmenmihaela2016 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc frumos pentru rasp..am un cm neregulat care variaza intre 30 si 35 de zile

| carmenmihaela2016 explică (pentru corbulalbrosu):

Duminica trecuta am avut contact sexual neprotejat si cm variaza intre 30 si 35 zile :* multumesc pentru rasp

| corbulalbrosu a răspuns (pentru carmenmihaela2016):

Doar in cazul in care ciclu va fi de minim 34-35 de zile ovulatia se putea produce incepand cu data de 20 martie si doar in acest caz ar putea exista o mica sansa de a ramane insarcinata.

8 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Daca menstruatia a inceput pe 1 martie si voi nu v-ati mai protejat incepand cu 20 martie, ati gresit, pentru ca perioada fertila trecuse si nu aveai cum sa mai ramai gravida. Normal, perioada fertila, asa cum spui tu, a fost pana in 20 martie. Asa ca daca vreti cu adevarat un bebe faceti sex intens dupa a 10 zi de la inceperea menstruatiei pana in jurul celei de a 15-a zi.

| carmenmihaela2016 explică (pentru Emilian65):

Multumesc pentru raspuns :*

| minrest a răspuns:

Mie mi-a luat cam patru luni, asa ca nu te grabi sa tragi concluzii.

| carmenmihaela2016 explică (pentru minrest):

4 luni te-ai chinuit sa ramai?

| minrest a răspuns (pentru carmenmihaela2016):

Eu sunt barbat si nu m-am chinuit deloc, pentru ca sexul este o placere, nu un chin. Am facut sex normal, nu mai des si nici nu am incercat sa cad pe ovulatie. De regula dureaza cateva luni, desi se poate intampla sa ramai chiar prima data. Sarut mana.