| AndreiPintea a întrebat:

Buna TPU, am si eu o nedumerire...
De ce pisici am ghinion sa intalnesc femei fara caracter non stop? Am 21 ani apropo.
Nu inteleg. Dau doar de femei care ori ma iau non stop la misto ori nu pot sa isi asume vina cand gresesc ori care se comporta antisocial.
Nu generalizez. Nu toata lumea e la fel happy.
Am inteles ca sunt mai plictisitor de fel. Mie imi place ciclismul si cartea si mai retras adica introvert. Nu petreceri si bautura.

Ar trebui mai bine sa astept pana la 25 ani sau mai tarziu abia apoi sa incerc sa caut o iubita?

21 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pentru ca tu cauti un anumit gen de femeie, conform visurilor tale. Numai ca in realitate ele nu sunt asa cum crezi. Schimba-ti cautarile.

| Goete a răspuns:

Astepti sa fie majore minorele de acum, sau care-i logica? Sunt curios.
Daca fac misto de tine nu inseamna ca n-au caracter. Si nici daca gresesc - de unde stii tu ca gresesc ele si nu tu? Totul e relativ

| AndreiPintea explică (pentru Goete):

Nu dau vina pe nimeni. Doamne fereste. Poate mentalitatea mea nu rezoneaza cu cea din Romania. Fiind crescut in Germania.
Vreau doar sa spun... M-am intalnit cu multe femei in Romania, dar nu am reusit sa intlanesc una care sa nu ma intrebe ce masina conduc sau ce salar am. Chiar m-a intristat faptul ca unele tinere gandesc asa.

Daca am gresit cu ceva in raspunsul acesta sau in intrebarea mea imi cer iertare.

| AndreeaWTS a răspuns (pentru AndreiPintea):

Te învârți, pur și simplu, în cercuri nepotrivite.
(ca cei care tot întreabă de ce toate femeile sunt curve)

| AndreiPintea explică (pentru AndreeaWTS):

Eu nu cred ca toate femeile sunt curve. Mereu am respectat femeia si inainte sa incep cu dating-ul am vrut intai sa invat despre femeie in sine. Ce o face speciala, ce aura asta speciala a ei care dumnezeu i-a daruit-o. Femeie chiar e o fiinta speciala. Mai speciala decat barbatul. Un barbat poate sa mute si singur muntii din loc, dar cu o femeie langa el chiar poate face mai multe happy.

Nu vreau sa filosofez. Dar chiar am un respect mare fata de femeie. Fara ea nici viata nu a exista, iar aceasta un fapt este. happy

| Goete a răspuns (pentru AndreiPintea):

Chiar nu imi vine sa cred- sunt nascut si traiesc in Spania si am maincitit pein comentarii pe aici xa femeile sunt atrase doar de bani si chestii de genul asta dar sincer n-am crezut... Sa fie oare Romania chiar atat de plina de goana dupa bani?
Scuze daca te-am suparat eu... in locul tau n-as mai sta pe acolo

| Apokales a răspuns:

Pe baza a ceea ce ne-ai scris vrei un raspuns exact? Stii ca este prea putin? Trebuie sa ne spui unde cauti fetele, ce subiecte aduci in discutie, de ce nu intri tu in lumea lor. Si ok, esti mai retras, dar ai abilitati sociale? Stii sa vorbesti cu oamenii, ca mai conteaza si asta? Da-ne detalii.

| AndreiPintea explică (pentru Apokales):

Pot comunica fara probleme. Recunosc sunt mai anxios de fel sa vorbesc cu femeile pe strada. De aceea folosesc online dating. Oricum e singura solutie locuind in Germania happy.

De obicei am facut primi pasi in a ne cunoaste mai bine. Cum ne cheama, ce ne place sa facem, ce hobby-uri avem etc.

Eu mereu spuneam: "Pai imi place ciclismul, sa calatoresc, sa imformez des despre fapte din istorie, teologie sau lingvistica.

Nu ma prea intereseaza sa merg seara la petreceri, disco sau baruri. De fel nu beau deloc.

Si mna...fiecare are propile placeri. Eu nu prea rezonam. HAHA mai aveam si cand ma faceau tocilar hahaha happy

Nu prea rezonam. Am avut unele care... mna le interesau daca am salar mare sau BMW. Ciudat...

Stiu sa comunic fara probleme. Oi fi eu o persoana mai retrasa de fel dar imi place sa comunic cu oamenii daca se iveste ocazia.

| Apokales a răspuns (pentru AndreiPintea):

"online dating" - pentru asta imi vine sa te bat. Glumesc putin, dar doar putin. Faza cu online-ul nu prea merge cand vine vorba de relatii. Poate usor sa-ti dea cu piciorul, insa fata-n fata este altceva, ii vezi reactia, vrajeala merge mult mai greu pentru unii. Adica replica "te iubesc" iese mult mai greu cand este in fata ta, trebuie sa arzi niste etape pana acolo. Asa ca nu lua in serios online dating-ul, gandeste-te ca respingerile nu se pun, nu reflecta adevarata ta valoare ca potential partener. Personal nu as vorbi de situatia mea materiala, ba chiar i-as spune ca sunt mult mai sarac decat sunt. Asta ca sa nu pic in bratele unei materialiste, nu vreau asa ceva.
Acum spune-mi cum merge cu relatiile in viata reala.

| AndreiPintea explică (pentru Apokales):

Nimic sa fiu sincer. Nu stau incuiat in casa. Merg in weekend des cu mounatin bike-ul meu. Fac cam 40km pe zi. Sambata si duminica. Si luni-miercuri-vineri fac Wing Chun kung fu.

| Apokales a răspuns (pentru AndreiPintea):

Oo... Doamne! Lasa-l dracu' de online dating. Invata sa vorbesti cu ele in viata reala. Nu-s atat de complicate in viata reala precum par in online. Trebuie doar sa le vorbesti, pare simplu, dar complicat cand ai niste bariere, cand esti antisocial si nu ai practica in chestia asta. Acum intrebarea este de unde incepi? Unde merge cel mai bine, nu sa agati neaparat, dar sa vorbesti cu ele?

| AndreiPintea explică (pentru Apokales):

Doamne ce ai... Cine spune ca sunt antisocial, am spus ca ies des afara si fac parte dintr-un club unde socializez.

Mna bun la intrebarea ta. Nu stiu sa fiu sincer... serios, de obicei imi petrec timpul singur. Unde sa incep sa vorbesc cu ele nu chiar stiu

| Apokales a răspuns (pentru AndreiPintea):

Din ce club faci parte? Daca esti intr-un colectiv mare de oameni, atunci esti in locul perfect. Ai un job, esti intr-un colectiv relativ mare, deci merge si acolo. Faci un curs de yoga, sa zice, atunci esti intr-un colectiv si iar este bine, macar te vede cineva ca existi laughing.
Uite un experiment interesant. Vreo 3 prieteni pun un pariu si anume, cel care primeste cele mai multe refuzuri din partea fetelor i se face cinste (la restaurant, nu stiu, putin important). Trebuia doar sa le ia numarul de telefon, atat, nimic mai mult, nu intalnire, nu sex, nimic in plus. Asa ca ei abordau grosolan fetele ca sa nu piarda pariul, dar culmea este ca tinea faza si tot obtineau numerele de telefon. straight face De ce? Ei bine, nu stiu. Dar ideea este ca barbatul incearca, fetele aleg. Este lege. Iar tu daca nu incerci, atunci pierzi din start. Tu ai zis-o, faci multe lucruri, nu esti badaran, asa ca incearca. Dar fa-o in viata reala, daca o faci in online si te refuza, incercarea este nula pentru mine. Nu ai facut nimic pana acum.

| AndreiPintea explică (pentru Apokales):

Si asta da e adevarat. Dar cum as putea sa spun unei femei ca...chit ca eu fac miscare si am hobby-uri si am activitati. Dar imi petrec mereu timpul singur. Ce fac? Mereu am ideea ca ma va vedea ca un ratat...

| Apokales a răspuns (pentru AndreiPintea):

Hai s-o luam usor. Da, te va vedea ca pe un ratat. Dar ai potential, pana la 30 de ani rezolvi problema asta. Pana pe la vreo 22 de ani ai cam stat de scoala, deci nu prea ai avut ce face. Tu imi spui ca vrei o iubita, dar nici nu prea vorbesti cu fetele. Fara suparare, dar ia-o treptat. Mai intai vorbeste cu ele, obtine un numar de telefon, o intalnire. Pana la a avea o relatie stabila mai este. Sunt multi in situatia ta asa ca nu dispera, dar fa ceva.

| AndreiPintea explică (pentru Apokales):

Dar unde sa maerg sa vorbesc cu ele... In ce loc sa ma duc...

| Apokales a răspuns (pentru AndreiPintea):

Unde sunt colective mari de oameni. Eu am interactionat mult cu ele la locul de munca, cu colege, cu cliente. La scoala la fel, stai cu un grup de oameni, trebuie sa interactionezi, nu ai incotro. Mergi prin parc, mall, oriunde exista multi oameni. Nu cred ca iti trebuie un motiv intemeiat ca sa mergi in parc sau sa casti gura prin mall, doar fa-o si incearca sa interactionezi cu ele. Poti incepe prin a te baga in seama cu ele, pune-le o intrebare, atat. Poti face asta?

| AndreiPintea explică (pentru Apokales):

Nu mă prea simt bine într-un colectiv cu oameni în masă. Mie îmi place să în grupuri doare restrânse. Gen până în 5-6 oameni cu mine calculat.
Oricum eu știu ce fel de fată caut happy.
Vreau o fată care e creștină nu doar pe hârtie. Și dacă-i se poate să fie și ea introvert ca mine.

| Apokales a răspuns (pentru AndreiPintea):

Da, bine gandit. Ea nu scoate o vorba, tu nu, este perfect. Glumesc, mai mult sau mai putinwinking.
Atunci du-te la biserica, acolo gasesti. Este perfect. La ce mai pierzi timpul cu online-ul?
Stiu, colectiv mare, dar da-o-n ma-sa de treaba. Asa inveti sa socializezi, cunosti alti oameni, dar te mai cunosti si pe tine putin. Vezi care este nivelul de fapt.

| Dintrebare a răspuns:

Poate pentru ca esti naiv/ imatur? Poate ai o stima de sine scazuta? Poate ai niste traume din copilarie? Nu stiu, doar intreb. In principiu cam astea sunt motivele pentru care oamenii intra in relatii cu oameni cu probleme. Atragi oameni care ti se potrivesc. Poate nici tu nu esti suficient de echilibrat, in asa fel incat sa se uite la tine o tipa matura si serioasa si cum ai vrei tu sa fie.

| GiorgianaGiorgi a răspuns:

Am mai raspuns la intrebari de genul si imi mentin opinia. Faza cu online-ul nu prea functioneaza, pentru ca multi sau multe se dau ceea ce nu par a fi.In spatele ecranului suntem cine vrem noi sa fim,nu cine suntem de fapt,asta este adevarul,majoritatea fac asa.Din raspunsurile date de tine,am inteles ca,chiar daca esti un tip mai introvertit, poti sa socializezi si cu alte persoane in realitate nu numai in online, ceea ce asta iti si recomand, sa comunici mai mult in realitate cu fetele, iar daca ele nu te accepta asa cum esti este pierderea lor, nu a ta si nu trebuie sa te schimbi pentru nimeni niciodata.Cine va fi cu tine trebuie sa te accepte asa cum esti.Bafta!