| pisik14 a întrebat:

am si eu o problema acum ceva timp mi-am inceput viata sexuala si am doar 14 ani da stiiuu sunt mica.in fine acum 3 luni tot asa mi-a intarziat ciclul 3 saptamani si am facut un test barza si a iesit negativ iar a doua zi mi-a venit totul bine pana aici. acum 2 luni pe 9 octombrie mi-a venit normal fara nici o itarziere normal mie trebuia sa imi vina pe 9 noiembrie si nu mi-a venit astazi suntm pe 19 decembrie si nu mi-a venit am facut 2 teste unul de la catena elidas sau ceva de genul si unul sure ckhek si au iesit ambele negative ce pot sa am? acum 2 sau trei saptamani am facut vreo doua zile abdomene dar am observat ca in acele doua zile dupa ce faceam treaba mica observam ca imi curge o picatura de sange la fiecare urinare se intampla. dupa ce nu am mai facut abdomene nu am mai avut nimic. mie normal mia intaziat 1 luna si 0 zile ce pot sa fac sau puteti sa imi spuneti ce pot avea mentionez ca nu am mai avut contacte sexuale din septembrie anul acesta un sfat va rogg urgent sunt dispreata

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este cazul sa fii disperata, fiindca ceea ce ti se intampla este grav. Probabil organismul tau nu a facut fata activitatii sexuale si te-ai imbolnavit grav. Urgent trebuie sa mergi la ginecolog, de preferat la cel la care ai fost dupa inceperea vietii sexuale. Oricum, nu amana nici maca o zi, discuta urgent cu mama ta si du-te la ginecolog maine. E posibil sa ai nevoie de mai multe investigatii si se apropie Craciunul, deci trebuie sa demarezi repede ca sa ai un diagnostic si, eventual, sa incepi si tratamentul fara cea mai mica amanare.

| LaLaLaLoveAlex a răspuns:

Pai nu trebuie sa iti fie rusine in primul rand, parerea mea este sa te duci la medicul de familie si pentru ca esti minora ii poti cere o trimitere la ginecolog, iar controlul este gratuit! Deci nu mai da banii pe teste de sarcina, oricum nu sunt sigure! Cel mai bine fa cum ti-am zis eu. si de fiecare data cand ai probleme, iti intarzie sau ceva du-te la un control ca nu te costa nimic! Bafta multa si fa cum ti-am zis. cu rusinea mori de foame! :*:*:*

| pisik14 explică (pentru LaLaLaLoveAlex):

Faza e ca medicul meu de familie e matusa mea si mie ruisine si nu vreau sa afle mama

| pisik14 explică (pentru LaLaLaLoveAlex):

Faza e ca medicul de familie este matusa mea si nu vreau sa afle mama

| LaLaLaLoveAlex a răspuns:

Aaaa.pai atunci nu stiu ce sa iti spun.Mai bine pui niste bani deoparte, sau te imprumuti la cineva la un prieten si te duci la control! dar costa in jur de 80 lei sau ceva de genul.straight face

| deea1music a răspuns:

Nu cred ca ai nimica. cel mai bine e sa mergi la ginecolog daca poti happy

| kitishor a răspuns:

Timp de 3 ani, ciclul nu vine regulat ( La ce data trebuie sa-ti vina )

| pisik14 explică (pentru kitishor):

Trebuia sa imi vina pe 9 noiembrie deci mi-a intarziat 1 luna si 11 zile mi sa ma intamplat asa dar mi-a intarziat 3 saptamani

| buzeduulci a răspuns (pentru pisik14):

Eu nu stiu ce sa iti spun... stiu doar ca mie mi-a intarziat ~2 luni. si nu-s la inceput de menstruatie. au trecut multi ani si inca e neregulata menstruatia. sper sa nu ai nimic grav. si faza cu medicul de familie. e si mai nasol. vezi mai documenteaza-te pe net, cere sfatul cuiva apropiat in care ai incredere, cere ajutorul financiar de la cineva. Sper sa fie totul OK. Te pup.

| uky a răspuns:

Sunt la fel ca tine si matusa este medicul meu de familie...te.as sugera sa ii sput totus mamei tale

| anonim_4396 a răspuns (pentru uky):

Cum sa-i zica lui maica-sa? are 14 ani.