| Anda31 a întrebat:

Buna,TPU! Am si eu o problema:in data de 30 iunie am avut un contact sexual neprotejat fara finalizare, apoi pe data de 2 iulie mi-a venit CM care a durat doua zile jumatate, lucru anormal ca pe mine ma tinea 6 zile...Pe data de 23 iulie am avut mai multe contacte neprotejate, toate fara finalizare.CM trebuia sa imi vina pe data de 1 august, lucru care nu s-a intamplat nici acum.Mentionez ca am facut doua teste de sarcina, ambele au fost negative.Le-am facut la 48h distanta,iar cel de-al doilea mi-a indicat o liniuta in dreptul zonei c si o linie lunga,orizontala,de-a lungul testului.E posibila o eventuala sarcina, avand in vedere cele enumerate mai sus?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Cele 2 rezultate NEGATIVE obtinute in urma efectuarii celor 2 teste de sarcina sunt valide, valabile si corecte pentru perioada situata inainte de data de 23 Iulie. De asemenea ar confirma si faptul ca menstruatia inceputa in data de 2 Iulie chiar daca a fost atipica si intr-o oarecare masura poate si anormala, totusi a reprezentat o menstruatie autentica. Insa in privinta posibilitatii cat si a probabilitatii de a se fi format si de a exista o sarcina in uter in acest moment, se poate determina precis in proportie de peste 98% numai prin teste de sarcina efectuate dupa data de 14 August. Fiindca NU ai precizat/mentionat data exacta in care au fost efectuate cele 2 teste de sarcina este posibil ca cele 2 rezultate obtinute sa fie de fapt FALS NEGATIVE intr-o proportie cu atat mai mare cu cat data de efectuare a testelor este mai indepartata de ziua de 14 August, data care reprezinta prima zi din perioada optima de a fi efectuat testul pe baza de urina. Sanatate!

| Anda31 explică (pentru corbulalbrosu):

Al doilea test a fost facut azi, iar primul acum doua zile.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Anda31):

Te sfatuiesc sa refaci testele de sarcina maine 14 August dar si mai bine ar fi sa le faci poimaine 15 August. Procedeul corect in care se efectueaza testul de sarcina pe baza de urina (acasa) este prezentat de medicul ginecolog Laurentiu Craciunas in urmatorul film educational : ''PREZENTARE TESTARE DE SARCINA''
https://www.youtube.com/watch?v=aWIpgoDTknk

| Anda31 explică (pentru corbulalbrosu):

Dar de ce dupa 15 august? Nu trebuia sa astepti minim o saptamana de la intarziere?

9 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Ne spui și noua cum s-a terminat?

| Blueberry8 a răspuns:

Posibil sa ai dereglari hormonale happy, o raceala, o infectie.De ce nu faci un control? Daca erai insarcinata isi iesea si mama testului pozitiv. Eventual un examen de sange HCG pentru ca e sigur 100%, daca nu vrei control la ginecolog, dar mai bine il faci happy.

| Ale5184 a răspuns:

Poate fi o dereglare. Repeta testul peste 5 zile

| Anda31 explică (pentru Ale5184):

Am facut doua...dar nu inteleg de ce a aparut asa la al doilea.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Anda31):

Cel mai probabil al 2-lea test a fost facut neglijent/gresit si din acel motiv rezultatul obtinut este un rezultat invalid.

| Rogege13 a răspuns:

Poate dar ma indoiesc șanse foarte mici