| Alexandra0010 a întrebat:

Buna TPU am si eu o problema sentimentala daca ma poate ajuta cineva eventual un psiholog daca e pe aici....tocmai ce am descoperit ca prietenul meu cu care am o relatie de aproximativ 4 ani i-a spus prietenei mele cele mai bune si singura de altfel ca are sentimente pentru ea. De altfel el cu mine se poarta foarte frumos imi zice aproape zilnic ca ma iubeste nu am ce sa-i reprosez si acum ca am aflat nu am cu cine sa discut asta si ea a ramas foarte surprinsa. Ce ar trebui sa fac? Avem cate 26 de ani amandoi si planuri serioase de viitor deci nu e ceva de adolescenti si ei se cunosc de cand erau mici au copilarit impreuna.

12 răspunsuri:
| Ririru a răspuns:

Buna,

Aceasta discutie nu cred ca mai trebuie amanata. Iti poti da seama de ce crede si simte el si dupa figura. Ia-ti inima in dinti si nu-l lasa sa te faca sa te simti vinovata ca i-ai citit mesajele, intra devar nu a fost frumos din partea ta, dar ce ai descoperit iti poate infulenta viitorul asta frumos pe care spuneai ca "vreti" sa-l aveti impreuna.

Din pacate nu prea ai ce sa faci, decat sa discuti cu el cu sinceritate si sa ajungeti la un punct comun.
In functie de raspuns va hotarati daca mai luptati pentru relatia asta sau mergeti mai departe.

| zăGhost a răspuns:

Ar fi bine sa ii spui ca stii ca i-a spus amicei tale ca are sentimentele pentru ea. In functie de ceea ce spune el, gandeste-te serios daca poti sa traiesti cu asa ceva... cu incertitudine/ cu teama sa nu te insele.

| Violleta2022 a răspuns:

Fetita, bucura-te ca s-a intamplat totul acum, inainte sa te mariti cu un curvar!
Fii fericita ca si-a dat arama pe fata, inainte sa te mariti cu el!
Altul, asta oricum nu mai merita decat un sut in fund!
Iti iamgionezi cate femei o mai fii avut el si tu nu stii?
Daca nu s-a putut abtine nici macar la prietena ta?
De aceea iti spun, altul, ca asta nu merita!

| Sofer a răspuns:

Discuta situatia cu el ca e păcat după 4 ani sa se rupă dintr-o data relația.

| Necunoscut112 a răspuns:

Trebuie să discutaţi despre asta neapărat. Desigur că cel mai uşor sfat de dat e să te desparţi de el, însă nu e întotdeauna şi soluţia cea mai bună. Într-o relaţie de lungă durată întotdeauna vor apărea dubii în ceea ce priveşte veridicitatea propriilor sentimente faţă de partener, din cauza monotoniei. Probabil prin asta trece şi el, deşi poate este o senzaţie falsă.

Răspuns utilizator avertizat
| Someoneeene a răspuns:

Cel mai bine e sa ai o discutie serioasa cu el, e mai bine asa decat sa te amagesti sau sa nu fie cum ai auzit tu si prin asta sa creezi instabilitate in relatie

| Alexandra0010 explică (pentru Someoneeene):

Cum am aflat eu stiu ca nu e ok dar i.am citit mesajele deci sunt sigura ca doar el a scris. Femeia este maritata si are si un copil dar are si ea probleme in casnicie. Nu stiu ce sa fac si cum sa-i zic ca am aflat sau daca ar trebui sa mai astept.

| Marian9978 a răspuns:

Dacă îți iubeste prietena nu mai ai ce face imi pare rău sa iti spun,te înțeleg. Oricum, te durea mai putin daca era îndrăgostit de alta fata nu tocmai de prietena ta, nu? Baftă, poate asa a fost sa fie, poate altcineva mai bun te asteaptă. Unul mai fidel big grin

| Rorry a răspuns:

Hmmm, aici ai doua variante: recunosti ca i-ai citit conversatiile si il confrunti, sau ii spui ca ea ti-a povestit asta si il confrunti. orice ar fi, trebuie sa il confrunti, crede-ma, nu vrei sa pornesti la drum si sa iti creezi o familie cu omul asta, mai ales atata timp cat chestia asta nu e rezolvata...p.s.: scrie-mi in privat daca vrei sa mai vorbim (am terminat psihologia, mai stiu una-alta)

| Alexandra0010 explică (pentru Rorry):

Buna..as dori sa vorbim mai multe daca se poate.Am incercat sa.ti scriu in privat dar nu se poate. Merci

| Alinxdx a răspuns:

Treci peste si mergi inainte, odata ce s-a intamplat asta se vor intampla si altele, esti fata mare si desteapta ai sa treci peste! pup