| Andreeeea222 a întrebat:

Buna, TPU! Am terminat anticonceptionalele pe 29 august, a 8 a zi normal trebuie sa iau pastila, insa am asteptat sa-mi vina ciclul ca sa merg la ginecolog, nici pana acum nu mi-a venit, am avut 2 zile scurgeri maronii si ma dureau ovarele(ca si cum ar veni ciclul), a 3 a zi deja nu mai aveam nici o durere si scurgerile maronii au disaprut. Voiam sa intreb, pot sa fiu insarcinata? Sau care este problema? Ajutati-ma, va rog!

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cind ai facut ultima data sex?

| Floridori a răspuns:

In cazul tratamentului cu anticonceptionale, sangerarea ce apare in pauze este una indusa, deoarece nemaiexistand ovulatie, nu mai exista un ciclu propriu-zis si din aceasta cauza nici o sangerare menstruala naturala.
Pentru a evita ingrosarea endometrului si afectiuni asociate acestei situatii, se recomanda pauza de 7 zile, moment in care sangerarea prin care se elimina endometrul este indusa.
In unele cazuri, in special in cazul in care este vorba de primele luni de tratament, sangerarile pot sa fie usor anormale.Din acest motiv, este necesar ca dupa acele 7 zile de pauza, indiferent de cum a decurs menstruatia (putin, deloc, inca mai sangerezi etc.), sa se inceapa noul blister fara exceptii.
Tu nu aveai ce ciclu sa astepti, dar in fine...

Sarcina se poate lua in calcul numai daca aceasta a fost prima luna de anticonceptionale si ai intretinut relatii sexuale neprotejate in primele 10 zile de administrare, daca nu ai luat pilulele in fiecare zi la aceeasi ora, sau daca anticonceptionalele ti-au fost prescrise in lipsa analizelor pentru stabilirea profilului hormonal.