| IoanaPuppy31 a întrebat:

am tot citit pe net ca poti avea menstruatie in timpul sarcinii ceea ce mie mi se pare prostesc, e posibil? Au trecut 8 zile de cand am avut primul contact sexual si imi era frica sa nu fiu insarcinata si azi mi-a venit ciclul mai repede cu cateva zile. Am citit si despre o sangerare care are loc dupa 10-14 zile de la concepere care poate fi confundata cu menstruatia. Sunt destul de sigura ca ce am eu e menstruatie. M-ati putea lamuri?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Insasi procesul de incepere/pornire a menstruatiei iar pe urma si intregul proces de sangerare menstruala daca se produce in conformitate si in conditii similare cu menstruatiile anterioare d.t.p.d.v. adica ca si mod/forma de desfasurare, ca numar de zile de manifestare, cantitate de sange menstrual eliminat, fluxul zilnic, dar si privind aspectul, textura, culoarea amestecului de menstrual eliminat, intrunirea tuturor acestor repere, reprezinta GARANTIA ferma conform careia in proportie de peste 99.9% in ciclul menstrual care s-a terminat, ovulul NU a fost fecundat si din acest motiv NU s-a format si NU s-a instalat o sarcina in ENDOMETRU. Din acest motiv tesutul endometrial care a ramas ''nefolosit'' intra intr-un proces de imbatranire si de degenerare rapida si fiindca tesutul ramas este inutil, organismul femeii il elimina din uter prin procesul ciclic al menstruatiei. Rezulta ca femeia NU poate fi insarcinata chiar si daca sangerarea porneste la o alta data fata de cea preconizata sau reiesita din calcul. Atat sangerarea de nidatie cat si cea asa zisa menstruatie ''falsa'' sau ''peste sarcina'' sunt si foarte slabe dar si foarte diferite in comparatie cu sangerarea menstruala normala incat la o simpla privire mai atenta orice femeie isi poate da seama despre ce poate fi vorba in fiecare situatia amintita. Multa sanatate!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Frica... de ce?
Ai facut sex neprotejat, sadar ti-ai luat toate riscurile si ai acceptat cu drag sa faci sex, nu?
Daca iti era frica, nu crezi ca trebuai sa refuzi sexul, sau sa-l facut numai protejat?
Ori ai fost violata?

| IoanaPuppy31 explică (pentru Violleta2022):

Am facut protejat

| Violleta2022 a răspuns (pentru IoanaPuppy31):

Daca ai facut protejat, atunci de ce mai duci grija unei sarcini?

| Emilian65 a răspuns:

Daca ti-a venit menstruatia nu poti fi gravida.

| Teo29 a răspuns:

Nu cred ca sunt probleme acum. Pe viitor sa folositi mereu protectie, asa e cel mai sigur!

| DeeaEle007 a răspuns:

Da se intampla, eu am un caz in familie sa zic mama cu o menstruatie neregulata I a venit 3 luni peste happy cu restul nu stiu exact sa iti explic si eu incerc sa adun cat mai multe informatii si am inteles ca e posibil la "unele" sa apara aceasta scurgere ca si implantare in locul menstruatiei