| anonim_4396 a întrebat:

Bună, TPU! Am vorbit 4 luni cu cineva din alta tara, pe o aplicatie. Vorbeam in fiecare zi, cate 10-12 ore pe zi despre orice. Problema mea este ca ma atasez foarte repede de oamenii cu care vorbesc (nu chiar de toti), deoarece eu nu am prieteni in viata reala. Si de persoana asta m-am atasat. Acum o saptamana, pentru ca m-am enervat pe el, i-am spus ca nu mai vreau sa vorbim, deoarece noi nu putem fi prieteni. Mi-a dat seen si cam de atunci ma cam gandesc la el, il consideram "prieten". Stiu ca este ciudat cum gandesc, ca apreciez pe cineva doar ca nu cere/trimite nudes, imi arata ce mananca, ce face, povesteste de job, familie, etc. Apreciez asta pentru ca nu prea multi imi arata ce fac. Era cam sigura persoana care statea atatea ore sa vorbim, daca ma simteam rau, ma intreba in fiecare zi cum sunt, sau intreba si voia sa imi vada pisicile. Trimitea video-uri cu animalute, cand nu ii raspundeam la mesaje, imi tot trimitea mesaje, chiar am apreciat astea, stiu ca e penibil, dar nici eu nu stiu ce sa fac. Am mai multe intrebari. Sunt ciudata ca apreciez asa ceva? Ce sa fac sa ma schimb? Mereu cand imi aduc aminte ca unele poze pe care mi le trimitea erau neclare, parca imi vine sa ii scriu, chiar daca a dat seen. E atat de ciudat sa zic ca o persoana la peste 9000 de km imi este prieten, dar daca asa simteam. Ce e gresit cu mine? Vreau sa ma schimb si nu stiu cum. Vi se pare ca am probleme?

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu mi se pare, doar duci lipsă de afecțiune și interacțiune și atunci te legi repede de ocazii. dacă ai avea mai mulți prieteni, nu ai mai fi așa atașată de ei. încearcă să te înscrii în ceva activități să cunoști persoane din orașu tău

| Violleta2022 a răspuns:

Chestia cu atasatul este doar in capusorul tau, fiindca in realitate este doar o obsesie, fiind vorba doar de o relatie virtuala, nu reala.
Ce este gresit cu tine? Prea mult site-uri de socializare si lipsa totala de viata normala si reala!
Iesi de pe site-urile online si invata sa traiesti in viata de zi cu zi, cea reala, cea adevarata, fiindca online-ul nu-ti va aduce niciodata fericirea, ci numai himere si dezamagiri.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Deoarece eu nu am prieteni in viata reala.
Ai nevoie de prieteni reali, ]n viața reală. căci ai nevoie de viață reală.
Sunt ciudata ca apreciez asa ceva? Nu.
Ce sa fac sa ma schimb? Să faci ceva în viața reală.
Nu este ceva greșit în mod special.
Vreau sa ma schimb si nu stiu cum.
Închide Interneul și ieși din cameră.

| FnF3 a răspuns:

Salut, am fost si eu in pozitia ta, cand nu aveam prieteni si vedeam internetul ca o fereastra spre o lume fara griji care sa fie extrem de intelegatoare si care sa-mi ofere alinare. Faza este ca am ajuns sa fiu depedent de aceasta iesire din lumea reala, nu prea mai faceam nimic pentru mine sau de cei din jurul meu, aceia fiind familia. Intr-adevar, sunt unele persoane pe internet care te pot ajuta, sa-ti dai seama ca de fapt nu esti cine ce crezi tu, sa realizezi ca nu esti asa de interesant si asa mai departe. Unele persoane cu care am avut interactiuni ma vedeau ca a doua lor familie, le dadeam sfaturi, mai le trimiteam un album de muzica, un joc pe steam si multe alte detalii care nu isi mai iau rostul. Chestia este ca am uitat sa ma uit si in jurul meu, ma neglijam in mai multe aspecte, nici la scoala nu o prea duceam bine, pierdeam ore in sir in convorbiri pe anumite platforme si nu mai faceam nimic benefic, sa ies prin parc, sa ma plimb cu bicicleta, sa citesc o carte, nici la filme care erau pasiunea mea nu ma mai uitam. Ma simteam super singur pana cand intr-o zi am dat logout de pe toate platformele sociale pe care eram inregistrat pe atunci, am facut un lucru care poate unora o sa li se para mediocru, am mers in parc si parca totul a prins viata, dupa usor usor m-am dezlipit de aceste platforme, si inainte de acest virus ma duceam la cluburi de citit, biblioteca, la concerte si cate si mai cate, si mi-am format un grup de prieteni pe care acum il pretuiesc mai mult de cat pe cel format online. Cu situatia ta in a avea pe cineva cu care vorbesti nonstop online fara sa-l fi vazut in viata ta si sa mai si stea la nu stiu cat km m-am confruntat si si eu, si cand ne-am luat-o pe cai diferit pur si simplu nu mi-a pasat, or cat de pasional ai fi fost, daca ti-a dat asa de usor la revedere se vede ce fel de prieten a fost. Pe platforma asta nici prin cap nu mi-a trecut ca postez, eu de obicei vin pe aici ca sa rad de anumite intrebari sau raspunusir, unele ce-i drept sunt chiar interesante si mai inveti ceva, revenind. Motivul pentru care iti scriu este ca ti-am mai vazut o alta intrebare referitor la un alt prieten(cred), o diferenta de 17 ani e ceva colosal, eu cu toti cu care interactionam faceam controlul sa fie de varsta mea, si nici de cand nu impartateam informatii personale cu ei, nici poze prea multe. Esti inca tanara presupun, nu iti irosi pe net, foloseste-l cu cap si cu masura. Mult noroc