| anonim_4396 a întrebat:

Am vorbit cu un baiat despre sex... Nu inseamna ca avem de gand sa o facem acum ci peste 1 an si ceva cand fac eu 18.

Problema e ca... el nu vrea sa o facem cu prezervativ si stiu ca nu e ok, dar am vorbit atunci de anticonceptionale, ceea ce parea o solutie buna, chiar el a zis ca si asta e o metoda si ca va veni cu mine la ginecolog, asta acum mult timp.

Cand am mai inceput aceasta discutie si i-am amintit de anticonceptionale el s-a enervat dintr-o data si a zis ca nu e bou sa nu simta cand ii vine si ca imi multumeste ca il fac bou si chestii de genul. M-a facut sa plang, pentru ca eu am o frica uriasa in ceea ce priveste problema unui copil si ma intrebam de ce sare asa din orice... I-am amintit ca mi-a promis ca o sa vina cu mine, dar el nimic.

Ne-am impacat dupa acea cearta dar nu am reusit sa clarific nimic... Cel mai tare m-a durut cand el a zis ca daca nu a lasat-o pe fosta gravida in 4-5 ani de relatie cat a avut el cum sa ma lase pe mine. Eu nu sunt ea!

Cu prezervativul nu am nicio sansa. El nu mai e virgin de la 12-14 ani mi-a zis si mi-a spus ca cu prezervativul nu se simte nimic. Mi-a zis si ca nu poate sa ma astepte mai mult de 18 pentru ca el nu mai e virgin si are nevoi, asta nu cred ca e o problema mare, dar problema cu protectia e de proportii!

Daca ii zic ca vreau sa incerc cu anticonceptionalele, imi spune ca nu am incredere in el. CU ce il incurca? Sunt doar niste pastile care nu il afecteaza pe el cu nimic!

Am nevoie de niste sfaturi, cum as putea sa-l conving. Pana atunci mai e mult. El are 19 ani.

Ce as putea sa-i spun? CUm as putea sa-l conving sa accepte macat anticonceptionale? Nu cred ca am de ce sa imi fac griji in privinta bolilor pentru ca de cand ma cunoaste nu s-a mai culcat cu alta si asta e de 7 luni, totusi as vrea sa-i spun sa faca un test pentru aceste boli, dar imi e frica ca va reactiona prost. Nu vreau comentarii obrasnice, am nevoie de ajutor, nu de critici. Mentionez ca stiu ca ma iubeste pentru ca m-a prezentati familiei, le spune tuturor ca peste 2 ani o sa ne casatorim si cu altceva nu am cu ce sa ma plang. Mentionez ca amandoi vrem un copil dupa 10 ani de acum incolo sau mai mult... FUNDA!

29 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este tare prostanac prietenul asta al tau, nu-l duce capul absolut deloc.
Este evident necesar sa-si faca testele, nu e cazul sa-i spui tu, sunt absolut sigura ca se va gandi el. daca cumva nici macar de atat lucru nu este in stare, evident ca nu e cazul sa faci sex cu el pana nu ajunge la o minte cat de cat mai lucida.
Va faceti amandoi analizele obligatorii, ca orice cuplu normal la cap.
cat despre ideea ca nu simte nimic prin prezervativ, eu cred ac este o minciuna sfruntata. Asa ceva este posibil numai daca are problem foarte foarte severe de potenta, iar la varsta lui e greu de crezuit ca este in pragul impotentei. Mai degraba se preface, mizand pe ignoranta ta de a nu sti ca un barbat normal foloseste prezervativ fara probleme. Idea ca este un bou daca nu se poate abtine este una de o prostie monumentala. Este un bou ca se gandeste la metoda asta contraceptiva daca nu va doriti copil.
Cred ca e bine sa-l indrumi spre un psiholog, cred ca are o problema psihica. evident ca anticonceptionalele nu-l incurca cu nimic, asa cum nu l-ar incurca nici prezervativul. Evident ca pana si ultimul prost stie ca sunt obligatorii nsite analize inainte de sex si nici nu se gandeste sa le evite. Evident ca oricine stie ca daca nu-ti doresti copil, nu faci sex neprotejat si ca metoda coitului intrerupt este foarte ineficienta si de aceea rezervata cuplurilor care vor copil.
Dar sustine toate minciunile si aiurelile astea ca sa-si ascunda o problema psihica (poate chiar o problema de potenta).

| NoOneKnow a răspuns (pentru Brigaela):

Daca il conving sa vina cu mine la ginecolog nu cumva propune medicul testele?

| Brigaela a răspuns (pentru NoOneKnow):

Nu stiu, depinde de medic. Sunt atat de obligatorii si normale incat s-ar putea ca medicul nici sa nu se gandeasca ca e necesar sa va aminteasca de ele, sa considere de minim bun simt ca le veti afce cu siguranta si fara nici un dubiu. Discuta in avans cu ginecologul, asa incat sa-i explici ca partenerul tau este complet diferit de lumea normala.

| Brigaela a răspuns (pentru NoOneKnow):

Nu stiu, depinde de medic. Sunt atat de obligatorii si normale incat s-ar putea ca medicul nici sa nu se gandeasca ca e necesar sa va aminteasca de ele, sa considere de minim bun simt ca le veti face cu siguranta si fara nici un dubiu. Eu, ca medic, nu m-as gandi ca este posibil ca in secolul asta, niste tineri care au fost pe la scoala si nu au retard mental sa se gandeasca macar ca nu si-ar face testele. Discuta in avans cu ginecologul, asa incat sa-i explici ca partenerul tau este complet diferit de lumea normala.

| Wehrmacht a răspuns:

Nu te baga. Daca tinea la tine nu facea asta.

| NoOneKnow a răspuns (pentru Wehrmacht):

Mi-a dovedit ca tine la mine de multe ori si prin fapte, nu doar vorbe. Dar nu inteleg de ce reactioneaza asa... Cica vrea sa am incredere, dar daca-mi zice ca n-a lasat-o pe fosta gravida nu inseamna ca nu ma lasa pe mine din "greseala".

| anonim_4396 explică (pentru NoOneKnow):

Ah da, am citit greșit.
Știi vorba: urciorul nu merge de multe ori la apă.
Ce fapte? Nu, nu cred că e destul.
Plus că, pare incult. Eu nu m-aș încurca cu așa ceva.

| neutrino a răspuns:

Fara sa te supar iti spun ca tu ai dreptate multa, dar, cel putin in acest caz, minte putina.

| NoOneKnow a răspuns (pentru neutrino):

Ai putea sa argumentezi te rog?laughing Mi se pare interesant raspunsul tau, dar nu ma prea ajuta.

| Danysan a răspuns:

E un mare Bou -Chiar daca zice ca nu e. Poti sa ai spui Urmatoarele:
1-Cu ce iti garanteaza el ca nu are vreo Boala cu transmitere sexuala -De vreme ce are nevoi asa urgente -cine stie cu cine si-o pune...
2-Poti sa iei Pastile fara sa stie el -Doar nu e miedic sa observe.
3-Daca nu vrea el Prezervativ poti sa iei tu -Exista si Prezervative pentru Femei
4-Eu cred ca e un mare guraliv si doar atat-Vrea sex -Pune-l sa iti Faca un oral daca e asa disperat.
5-Mergi cu el al notar il pui sa semneze pe o foaie ca daca ramai -Se obliga sa te ia de Nevasta si sa va casatoriti-Si sa semneze-sa vedem il tine?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prietenul tău e un bou, egoist și violator.
Nu violator din ăla clasic. Dacă ai minte, o să înțelegi ce vreau să spun.
Când iubești pe cineva, pui binele său pe primul loc.
Dacă nu mai e virgin de la 12 ani, nu e deloc bine. Dacă a și lăsat-o pe una gravidă, probabil în adolescență, ce părere ai despre asta?
Mă așteptam să se reabiliteze, dar îl doare undeva de tine, de viitorul tău, de viața ta.
Dacă țipă și la anticoncepționale, înseamnă că poate chiar vrea să te lase gravidă. Altfel de unde atâta prostie?

Iubitul tău să pună mâna să se informeze despre lichidul preejaculator care conține spermatozoizi. Dacă ești și în perioada fertilă, ai stricat tot.
Dar. de ce să te chinui tu să o faci doar în câteva zile când ăla poate să-și tragă o șosetă de latex peste penis și gata?
Când îți comentează de plăcere, răspunde-i că bărbații obțin orgasm mult mai ușor decât o femeie.
Dacă face numai pentru plăcere, ei bine, bănuiesc că nu are mâinile amputate. Nu în asta constă sexul, ci în actul de apropiere.

Și. faci ce vrei cu viața ta. Dar eu nu aș lua în veci anticoncepționale. Sunt niște tâmpenii.
Prea multe efecte adverse în schimbul protecției. Prea multe. Nu merită. http://healthy.kudika.ro/......lelor.html

| NoOneKnow a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru raspuns. Stiu ca la faza asta e egoist si chiar nu inteleg de ce se comporta asa. Problema e ca mi-a dovedit ca ma iubeste prin fapte, dar aici ma lasa fara cuvinte... Nu pot sa inteleg de ce reactioneaza asa, adica stiu de riscurile anticonceptionanlelor dinainte si as putea sa risc, dar reactia lui imi cam da de gandit, mai ales ca a implicat-o si pe fosta si ca zice ca ma asteapta doar pana inseara majoratului(aici inteleg ca poate simte nevoia ca de inselat nu prea are cum sa ma insele). A avut si cateva probleme in perioada asta ceea ce l-a facut mai agresiv, nu in sensul sa vorbeasca urat sau sa loveasca, dar sa imi raspunda sec si de astea...

| Danysan a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar ca Bou cu B Mare -Egoist cat cuprine si Violator asa si asa laughing

| anonim_4396 explică (pentru NoOneKnow):

Probleme sau nu, nu poți folosi scuza asta. Nu poți deveni în halul ăla de nesimțit.
Din câte spui, relația pare îndelungată, îmi pare rău că s-a schimbat în halul ăsta sau că nu ai detectat de la început.
Gândește rațional. Știu că e greu. E mai greu afectiv, zic.
Dar, dacă spui că te așteaptă doar până atunci, înseamnă că nu îi pasă deloc.
Câte dovezi mai vrei?
Lasă-l pe el cu problemele lui ca să nu ai altele!
Băieți mai există pe lumea asta. Băieți, nu boi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Are 19 ani si nu mai este virgin de 12-14 ani? aoleu! Sa fim seriosi, si ce inseamna aia pasi pe covorasi? Spune-i asta si da-l dracu ca ala are numai sex in cap, imi pare bine ca vrei sa iti incepi viata sexuala numai dupa 18 ani si ca alegi ca protectie prezervativulwinking

| MisFit20 a răspuns:

Haha, Te face sa crezi ca te va lua de sotie cand de fapt el aia asteapta strigatul de imperechere al tau. Eu zic ca e un bou, si nu e doar parerea mea. Ofera-te lui si apoi vezi tu. Cat despre prezervativ, daca e o scarba de om plina de hiv? Ai grija sa nu iei vreo blenoragie, nu e de joaca. Apropo, nu mai accepta sa ti se puna conditii, ca o sa ai o viata de rahat conditionata de toti analfabetii si boii.

| BLeur a răspuns:

Bună.

Ce CĂSĂTORIE vrei tu când el nici încredere în tine nu are? GÂNDEŞTE, te rog. Căsătoria e ceva ce te LEAGĂ pe viaţă.
Dacă chiar nu te înţelegi cu el, las-o baltă că nu merită. Nu te obligă nimeni, este adevărat că cu prezervativ nu simţi nimic, dar mai bine aşa decât să te trezeşti cu burta mare peste 5-6 luni laughing. Părerea mea este : ORI îl faci să înţeleagă cum este bine şi cum e practic NORMAL, ori bagă-l de unde a ieşit şi termină relaţia asta pentru că nu merită să îţi distrugi sănătatea pentru unul ca el. Nu se ştie ce se poate întâmpla de asta îţi spun, nu ştii dacă se poate controla când vine orgasmul, în acel moment FIECARE muşchi din corp se relaxează şi o să îmi fie milă de tine cum o să te lase după ce ejaculează în tine.

Dacă mai ai nevoie de vreun sfat, dă-mi add : fma.indungi

| NoOneKnow a răspuns (pentru BLeur):

Am sa tin cont. Ti-am dat add

| BLeur a răspuns (pentru NoOneKnow):

Ciudat, nu-mi apare.

Răspuns utilizator avertizat
| irrumator30 a răspuns:

In primul rand pune pe locul 1 securitatea ta, dorinta de a face dragoste linistita, si pune problema in felul urmator.
1. Prezervativul e singura metoda contraceptiva care te ajuta sa nu contactezi boli cu transmitere sexuala. El a m-ai facut sex, nu poti stii sigur, ca el e curat. Daca isi face analize de sange, HIV/SIDA, sifilis, si toate celelalte, poate asa te mai poti incumeta sa faci neprotejat, dar exista riscul de sarcina, oricand. Spune-i sa caute pe net, pe siteul Durex, printre ofera de prezervative. Eu de exemplu folosesc Durex Arouser, sunt foarte bune, si au striatii.

2. Daca te iubeste, te intelege. Nu lua acum pilule anticonceptionale aiurea, daca nu e nevoie ca metoda de tratament. Iti va parea rau mai tarziu!

Incercati gama de prezervative cu striatii, ofera o placere foarte mare. Decat sa tremuri pentru o sarcina nedorita, mai bine te protejezi!

| Cristina27061999 a răspuns:

Inceaarca sa iei anticonceptionale fara sa stie el

| Capriciu a răspuns:

Pai el daca te iubeste asa cum spui tu trebuie sa inteleaga ca tu vrei sa te protejezi si anticoceptionalele poti sa le iei fara sa stie si na ce mare treaba nu ia place lamurestei ca fara protectie nu va fi nimic pentru ca tu nu te simti bine asa.Bafta!

| NoOneKnow a răspuns (pentru Capriciu):

M-am gandit la asta, dar intr-o zi vom sta impreuna si atunci va fi mai greu... Banuiesc ca atunci se va supara ca l-am mintit sau i-am ascuns acest detaliu

| Capriciu a răspuns (pentru NoOneKnow):

Oricum daca tu nu vrei sa intretii relatii cu el fara protectie asa ca nu esti obligata sa faci cum spune el si tu tot poti sa te superi pe el ca nu vrea sa va protejati.Fii si tu mai stapina pe situatie nu te lasa dusa de el. Bafta!

| 78buc a răspuns:

Intreaba-l daca doreste acum un copil, sunt sigura ca va spune nu, shii zii care e problema, nu la toate femeile e la fel, daca nu a lasat-o pe fosta lui gravida asta nu inseamna ca cu tine se va intimpla la fel.

| NoOneKnow a răspuns (pentru 78buc):

Am spus ca amandoi vrem un copil peste 10 ani sau mai incolo, doar unul. Cand am adus vorba de anticonceptionale a sarit ca ars. Oricum avem timp destul, dar vreau sa inteleaga pana la urma.

| 78buc a răspuns (pentru NoOneKnow):

Intreaba-l dca acum si-ar dori, aceasta o sa-l pui pe ginduri

| Aatana a răspuns:

Fa cu prezervativul daca nu vrei acum copii