| anonim_4396 a întrebat:

as avea o întrebare. Au trecut 12 zile de la ultimul meu contact sexual, azi am făcut un test de sarcina și era o liniuța roz stearsa. Am senzații de voma, urinez foarte des, dar totuși am dureri la spate și as vrea sa știu ce înseamnă liniuța aceea, menstruația ar trebui sa îmi vina peste 3 zile.
Sunt sau nu?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca testul de sarcina este efectuat acasa pe baza urinei, insa este facut dupa trecerea a numai 12 zile de la data la care a avut loc actul sexual, in acel caz rezultatul obtinut este de obicei/de regula GRESIT/ERONAT/INCORECT in proportie de 90- 99%.
Testul de sarcina al carui rezultat sa fie corect in proportie de peste 90% se poate face numai dupa ce au trecut minim 18 zile, dar/insa pentru a obtine un rezultat care sa fie VALID, VALABIL si CORECT in proportie de peste 98-99%, testul trebuie facut dupa ce au trecut minim 21 de zile de la OVULATIE sau ultimul act sexual neprotejat in urma caruia a existat posibilitatea sa ajunga sperma in vagin.
Fiindca ai mentionat ca : ""menstruația ar trebui sa îmi vina peste 3 zile"", in acest caz este indicat si recomandat ca testul de sarcina sa fie facut peste MINIM 10 zile, bineinteles ca numai in cazul in care intre timp NU va porni sangerarea menstruala la timp. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Cristina788 a răspuns:

Mai fă un test de sarcină.
Poate ca nu era bine făcut.
Vezi dacă ai avut sângerari

| Emilian65 a răspuns:

Da, este posibil sa fii gravida.

| Sofer a răspuns:

Trebuie sa treacă 21 de zile atunci când faci testul.

| GouDidodino a răspuns:

Esti gravidă