| ღAnneMarieღ a întrebat:

As dori sa cer cateva sfaturi si pareri in legatura cu situatia in care ma aflu.
M-am despartit de iubitul meu acum cateva luni. De atunci, am continuat sa vorbim insa destul de rar pentru ca fiecare si-a vazut de viata lui. De putin timp am tot vorbit,ne-am intalnit cu prietenii pentru ca avem prieteni comuni si ne-am inteles destul de bine. Eram amici si atat. In acest timp,eu am cunoscut un baiat pe care am inceput sa il plac pe parcurs. Din cate am inteles,el simte la fel pentru mine insa nu a facut niciun pas concret, nu m-a invitat sa vorbim undeva sau alte lucruri. Cu acest baiat m-am vazut tot mai rar in ultima vreme dar de fiecare data a existat acel ceva intre noi.
Acum ceva timp, fostul meu mi-a spus ca ar dori sa ne impacam iar eu am acceptat,crezand ca fac ceea ce trebuie. Dar am inceput sa regret. Stiu ca langa el as putea avea o relatie stabila, stiu ca nu e un golan si stiu ca s-a schimbat insa ceva din mine nu mai vrea sa continuam. Nu pot spune ca nu tin la el insa nu am sentimentul acela de euforie atunci cand ii aud vocea, atunci cand ne vedem. Nu mai e cum era odata. E doar. obisnuinta. Oare lucrurile se pot schimba pe parcurs? Sau se vor inrautati?
Cu celalalt baiat nu stiu cum sa procedez, el e amuzant, de treaba si am mereu zambetul pe buze cand sunt cu el dar din moment ce el nu face un pas, eu nu pot decat sa ma retrag sau sa raman unde sunt.
Va multumesc ca ati avut rabdarea sa cititi ce am scris, sper ca ma puteti ajuta cu un sfat.
Sa aveti o seara cat mai placuta in continuare!

Răspuns Câştigător
| SunnyDay88 a răspuns:

Daca te-ai despartit de el o data de ce crezi ca a doua oara va fi mai bun si nu o sa ajungi iar la despartire?

| ღAnneMarieღ explică (pentru SunnyDay88):

Multumesc pentru raspuns. M am impacat cu el pentru ca e baiat bun si asa cum am spus stiu ca putem avea o relatie, asa cum ne dorim. Dar lipseste acel entuziasm, pot spune ca deja s a instalat rutina. Cred ca daca deja imi place alt baiat, nu ar mai avea rost dar nu vreau sa fac un pas gresit. In jurul meu majoritatea baietilor sunt interesati numai de s.e.x si nimic altceva. Mai rare exceptiile.

| SunnyDay88 a răspuns (pentru ღAnneMarieღ):

Depinde cati ani si cati ani are si el. e normal ca pana pe la 23-24 de ani sa nu -i intereseze nimic altceva. ieri zicea o fetita de 16 ani ca vrea sa ramana cu iubitul ei pana la moarte. nu e deloc asa. nu-i deloc asa, 16 ani nu este o varsta la care sa te gandesti sa faci o casa. si pana una alta se pot intampla f multe.
in alta ordine de idei e bine sa mai si gresesti cat esti tanar in relatii care... sunt mai mult sau mai putin de viitor, tocmai pentru a sti cum sa te porti matur in relatia care iti va fi si ultima. nu ai cum sa ai maturitate intr-o relatie fara sa ai experienta. iar o singura experienta nu e de ajuns, mai ales daca e cu un baiat "bun". vorba ta, e doar monotonie. dar ar trebui sa stii ca asa este peste tot in relatiile de lunga durata, dupa 6-7-8 ani va plictisiti si sunteti singuri in 2. dar la asta sunt buni prietenii si... daca plictiseala e prea mare, copii.

| ღAnneMarieღ explică (pentru SunnyDay88):

Sunt majora. Niciodata nu am crezut in astfel de lucruri(sa raman cu iubitul pana la moarte) pentru ca am vazut cum gandesc baietii. Oricat de bine ne-am intelege, prefer sa nu gandesc asa.
Cand ma uit in jur vad relatii frumoase, stabile si imi doresc si eu acelasi lucru dar simt ca nu o sa gasesc prea curand un baiat potrivit. De ce? Asa cum am spus, baietii vor doar sa "dea lovitura" si sa plece. Si ma doare asta, am impresia ca mi se intampla numai mie. M-am intalnit cu baieti care mi-au placut mult, ne intelegeam atat de bine, exista chimia aia dar m-am lovit de aceeasi problema. Nu stiu ce sa fac, nu stiu de ce nu pot vedea in mine ceva mai mult decat o aventura. Nu le dau de inteles nimic, nu ma comport prosteste si totusi se intampla. Vreau sa gresesc si sa invat din experienta, cum spui tu dar nu reusesc sa construiesc ceva alaturi pe o persoana pe care o plac cu adevarat.
Da, banuiesc ca rutina se instaleaza repede si monotonia apare dupa 7 ani dar noi nu avem nici macar 1 an impreuna. Daca nu ne vedem cateva zile, nu pot spune ca imi este dor de el, ba chiar imi este indiferent. Mai dor imi este de celalalt baiat despre care am scris chiar daca poate nu se va intampla nimic. Nu stiu ce sa fac. Asa cum am spus, mi-e teama sa nu fac o greseala, sa nu cumva sa regret apoi. Pe prietenii mei nu ma pot baza nici nu ii pot numi prieteni, tocmai de aceea am ales sa postez situatia mea aici, in speranta ca voi gasi o rezolvare cu ajutorul cuiva.ce as putea face?

| SunnyDay88 a răspuns (pentru ღAnneMarieღ):

Ai punctat tu exact ce voiam sa zic eu cand am inceput sa citesc. adica ziceai ca in jurul tau sunt cupluri care sunt ok, numai tu nu gasesti acel baiat. de ce numai tie ti se intampla asta? ele cum au reusit? crezi ca i-au castigat la loto? te-ai gandit ca poate tu gresesti cumva? eu nu te cunosc si nu te pot ajuta din punctul acesta de vedere.

eu am impresia ca nu-ti iubesti prietenul, stai cu el doar pentru ca iti ofera siguranta. nu e destul ca sa fie o relatie reusita. mai bine regreti ceva ce ai facut si a iesit prost decat sa regreti ca n-ai facut nimic. nu zic sa te duci dupa primul care iti pica cu tronc. din contra asteapta-l pe acela care face vrute si nevrute doar pentru a -ti atrage atentia. si e normal si de dorit sa te doreasca, dar sa iti respecte alegerea de a mai amana momentul. si eu am patit o data asa... ne-am vazut de 2 ori si a 3-a oara a vrut sa ma bage in pat si i-am zis ca nu si m-a intrebat daca mai sunt virgina. am zis ca nu si m-a intrebat "atunci care e problema?". problema e ca daca nu mai sunt virgina nu inseamna ca sunt poligon de trageri unde intra la instructie batalioanele de soldati. un asa barbat nu merita atentia mea si nici a ta oricat de fermecator ar fi (si era, foarte). la fel cum nu merita atentia ta nici unul care te lasa sa-l astepti, nici unul care nu te suna, nici unul care e gelos ca iesi cu prietenii, nici unul care va schimba planurile si pe tine sa te informeze in ultima clipa.(daca baiatul asta care ti-a atras atentia nu te cauta uita-l si la fel fa cu toti care nu fac ceva ca sa-ti intre in gratii).

ufff! eu stiu ca poate lua f mult cautarea partenerului cel mai bun si ca va trebui sa saruti multe broasete raioase pana sa-l gasesti pe cel mai potrivit si poate nu vrei sa te chinui atata doar pentru a il gasi pe cel cu care vei sta pana la adanci batraneti. dar nici sa stai langa un om pentru care simti indiferenta nu e chiar acel happy ending pe care il vrei.

nu ar trebui sa fii condusa de teama in viata...

| ღAnneMarieღ explică (pentru SunnyDay88):

Chiar nu stiu cu ce anume gresesc. Sunt mai retrasa, putin timida la inceput, nu sunt vulgara sau tupeista.
Este intr-adevar destul de naplacut sa te intalnesti cu cineva apoi sa incerce sa te bage in pat imediat, cum ai spus si tu. E dezamagire.
Nu incerc sa imi gasesc sufletul pereche, imi doresc doar un baiat la care sa tin cu adevarat, sa tina si el la mine si daca va fi sa ramanem impreuna pana la capat atunci asa sa fie.
De cele mai multe ori cine te place si pe cine placi tu nu e aceeasi persoana.
Ai dreptate, frumoasa expresiehee hee

12 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Clar ca nu are rost sa te mai intalnesti cu fostul daca nu mai simti nimic pentru el sau nu mai simti ce a fost odata iar de celalalt nu stiu ce sa zic, poate ar trebui sa-i spui ce simti

| MetalHead04 a răspuns:

Lasa-l pe fostul, fa ce-ti cere "inima".

| Ivanovicius a răspuns:

Eu spun sa faci o pauza de la amdnoi pentru o saptamana si sa te decizi. Daca nu o faci in cel mai scurt timp posibil, se poate ca unul / ambii sa nu le mai pese de tine. Nu ai mult timp, decide-te cat inca poti!

| annyalexa a răspuns:

Eu cred ca din moment ce te-ai indragostit de celalat tip si acum ca te-ai impacat cu fostul' nu simti nimic din ceea ce simteai, e clar ca e mai bine sa renunti la fostul tau. Poate veti ramane prieteni (desi se intampla rar) si va fi mai bine asa. Iar treaba cu celalat tip. eu zic sa ii dai tu cateva semne clare cum ca iti place de el si ai vrea sa iesiti pe undeva. Nu cred ca ai nimic de pierdut pana la urma fata de el. Plus ca mai sunt si baieti carora le e teama sa faca primul pas. happy Baftaa!

| Andrei4g a răspuns:

Daca langa primul iubit nu mai ai aceleasi trairi, probabil ca nu mai este chiar ceea ce trebuie sau ce-ti doresti tu. Se pare ca cel de-al doilea, chiar daca este timid te face sa te simti bine. Acum si de ales, intre o relatie stabila dar este anosta, care nu-ti ofera satisfactii si o relatie posibila, ce mai are insa nevoie de ceva timp pana se concretizeaza(si tu poti sa te implici mai mult aici) dar care-ti ofera se pare acea' scanteie' ce te face fericita. Pana la urma in orice relatie te-ai implicata trebuie sa simti ca iubesti esti fericita ca este ce-ti doresti. Daca nu e bine la inceput, mai tarziu cum poate sa fie? Alege doar ce-ti place!

| tarceabia a răspuns:

Esti intr-o situatie dificila
eu zic sa incerci cu baiatul celalalt nu cu fostul
e parerea mea

| zayyka20 a răspuns:

Hmmmmm... Pai daca fostul tau aveea sa tsina asa de mult la tine nu s-ar fi despartit de tine, indiferent de situatie. Incearca sa alegi adica, intr-o zi sa te gindesti cu care tii mai bine si la care tii mai mult si incearca sa faci o alegere...`