| Ioanafreeyourmind1995 a întrebat:

As dori sa stiu ce ii atrage pe barbati cel mai mult la o femeie? Carui aspect nu ii puteti rezista cand vine vorba de o fata de care va place? happy

Răspuns Câştigător
| Daciu_Andrei_1990 a răspuns:

Uite, lăsând aspectul fizic la o parte, fiecare bărbat are un model de femeie de care este atras. Pe mine unul mă atrag lucrurile mărunte, detaliile mici și anume felul în care îmi vorbește, feminitatea ei (nu suport femeile care vorbesc mai urât de cât bărbații), atenția pe care o primesc de la ea, felul ei de a mă alinta, săruturile pasionale în momente în care mă aștept foarte puțin, parfumul pe care îl folosește, originalitatea și naturalețea ei (să nu fie machiată ca pentru Halloween laughing) sau dată cu prea mult fard pe față), simțul umorului, dar nu un umor care să te facă să te simți atacat sau să fii luat pe post de măscărici. Totul se rezumă la gesturi în aparență simple, dar cu impact emoțional puternic!

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Indiferent de sex draga mea doar aspectul fizic ne atrage atat, personalitatea, inteligenta, statul social nu atrage pe nimeni sexual, noi oamenii traim intr-o minciuna contiuna asa ca ne mintim ca banii nu conteaza, ca fizicul nu conteza plus multe alte vrajeli
Ce trasaturi sunt considerate atractive de catre oameni?
Simetria – s-a constatat ca fetele simetrice sunt considerate mai atragatoare decat cele nesimetrice, si acest lucru se intampla in toate culturile. Nu e necesar sa fie o fata perfect simetrica pentru a fi considerata atractiva, dar s-a constatat ca, cu cat mai simetrica este, cu atat mai atragatoare va fi considerata de catre ceilalti.
Raportul talie – sold – Barbatii devin foarte atrasi de femeile care au o talie mica, sau femeile care au un corp in forma de "clepsidra". In unele culturi nu se respecta aceasta preferinta ca o caracteristica pentru atractia fizica.
Sanatatea – in unele culturi, oamenii sanatosi sunt considerati a fi mult mai atragatori decat cei mai putin sanatosi. Cercetarile au aratat ca cu cat mai sanatoasa este o persoana, cu atat va arrata mai bine si va fi mai atragatoare pentru oamenii din jur.
Inaltimea – Numeroase studii au evidentiat faptul ca majoritatea femeile prefera sa iasa la intalniri cu barbati care sunt mai inalte ca ele, insa din punct de vedere psihologic, frumusetea este in ochii privitorului si de aceea exista cazuri cand se pot vedea cupluri cu femei mai inalte ca partenerii lor. Cu alte cuvinte, aceste caracteristici sunt standarde universale ale frumusetii dar asta nu inseamna ca daca nu corespunzi unei caracteristice nu ai nici o sansa.
Trasaturi feminine ale fetei – barbatii prefera femeile cu trasaturi feminine ale fetei. Pe de alta parte, femeile prefera barbatii cu trasaturi feminine ale fetei, cand acestea sunt in perioada nefertila a lunii si prefera barbatii ce au trasaturi masculine ale fetei, cand acestea sunt in perioada fertila. Astfel, aceiasi femeie poate gasi atragator un barbat in anumite zile, si mai putin atragator in alte zile.
Un corp bine construit – femeile prefera barbatii ce au un corp bine construit (nu chiar exagerat). Femeile prefera barbatii ce au umerii largi si talia ingusta, si fara grasime pe burta. Cel mai bun lucru este ca acest aspect se poate corecta la sala de fitness.
Pometii si maxilarul – femeile prefera barbatii ce au pometii proeminenti, deoarece acestia dau senzatia de masculinitate. Aceasta preferinta se poate schimba insa dupa perioada fertila a lunii, prin care trece femeia.

| Ioanafreeyourmind1995 explică (pentru RAY):

Wow. Interesant. Mersi frumos!winking

| RAY a răspuns (pentru Ioanafreeyourmind1995):

Npc,m-as bucura daca ai citi si http://www.scientia.ro/......i-sex.html

suntem programati genetic sa gasim anumite lucruri atragatoare iar altele respingatoare,astea sunt lucruri involuntare,exemplu gasim gandaci ca fiind degustatori dar fluturi nu,asta nu tine de cultura sau ca noi asa vrea,pur simplu asa a evoluat specia umana,tu ca fata cauti un barbat inalt,cu fata lata, fara burta, cu caracter afla, noi vrem fete tinere, frumoase, slabe etc

| Dismally a răspuns:

Aspectul fizic este cel mai important intr-o relatie de scurta durata. Daca este vorba de ceva mai serios, aspectul fizic nu mai este foarte important pentru ca nu poti sta 24/24 ore sa admiri o persoana... Deci cele mai importante aspecte pentru mine ar fi: inteligenta, simtul umorului, personalitatea; restul sunt mai putin importante.

| Kira5854 a răspuns:

In primul rand, felul in care arata, dar asta doar pentru inceput. Ajungi sa castigi un baiat cu sanii, dar comportamentul il tine langa tine.

| PsihologMariusIftimie a răspuns:

Aspectul fizic poate atrage atentia multor barbati, insa nivelul de educatie si personalitatea vor face diferenta. Barbatii nu sunt cu totii la fel, are fiecare dintre ei propriul ideal feminin si ar fi naiv sa cauti retete de seductie universale. Observa-i, intelege-i si ai sa-ti dai seama ce cauta!

| vlad234158 a răspuns:

Pai majoritatea 99, 99% se uita la sanii si cur

| Hagrid18 a răspuns:

Sincer sa fie multi spun ca conteaza sufletul si caracterul si nu mai stiu eu ce dar aspectul fizic e cel ii atrag pe barbati cel mai mult, cum miroase persoana si cum se imbraca dar cand femeia respectiva are cateva din acele calitati barbatii abia dupa ce vor fi impreuna cu ea isi vor da seama ca caracterul conteaza deoarece nu pot sta cu una care de exemplu injura bea fumeaza isi bate joc de tine etc.

| geynar a răspuns:

Este de ajuns aspectul ca sa poti atrage un barbat, conteza si gesturile facute, modul de a vorbi (Dar in primul si in primul rand conteaza aspectul si formele apetisante )