| seby1718 a întrebat:

As dori sa va intreb ceva. Ciclul prietenei mele a venit ultima data pe 19 aprilie, ea are un ciclu de 30-31 de zile in mod normal( ar fi trebuit sa vina pe 19-20mai). Astazi suntem in 21 mai si nu simte nimic, nici simptome decat asa vagi de 1 secunda 2 uneori si nici nu vine ciclul. Pe 2 mai am facut petting(am avut chiar si prezervativ sub lenjeria intima si ea a avut lenjerie intima) apoi dupa ejaculare l-am dat jos m-am sters cu servetelul si am continuat petting( amandoi cu lenjerie intima). Sperma pe lenjerie nu a fost, doar ca dupa acel petting lenjeria mea era uda(nu ejaculasem). 2 mai ar fi fost cu o zi inainte sau prima zi de fertilitate(asa am calculat pe internet cu un calculator), iar 5 mai ar fi fost cea cu fertilitate maxima. Credeti ca ar exista riscul unei sarcini? Sau ciclul va veni si este doar pe baza de stres? Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Atat posibilitateaa cat si probabilitatea de a se putea forma o sarcina in conditiile precizate este atat de infima incat existenta unei sarcini poate fi eliminata complet/in totalitate. (peste 99%). Chiar si daca ciclul este de tipul regulat si are o ciclicitate de 30-31 de zile, uneori pot sa apara mici dereglari ...inexplicabile. Pe baza celor aratate, trebuie sa afli/sa cunosti si totodata sa si intelegi fiindca este in interesul tau, ca uneori chiar si in cazul celor mai bine reglate cicluri menstruale, pot sa apara/sa existe si posibile mici dereglari ale lungimii ciclului menstrual fata de un anumit numar FIX de zile, abatere care de regula nu este provocata sau datorata faptului ca ar exista o sarcina instalata in uter. Durata abaterii poate prezenta variatii de la cele mici de doar +/- 3-5 zile la dereglari si mai mari chiar si de 7-10 zile fara sa existe o sarcina. Astfel de dereglari ale lungimii ciclului menstrual apar si se produc destul de frecvent mai ales la varsta adolescentei, dar si pe urma din cauza faptului ca in decursul ciclului menstrual, activitatea hormonala poate fi mai mult sau mai putin dereglata de functionarea incorecta/deficitara a unuia sau a mai multe glande endocrine dintre cele care exista in fiecare organism. Numai daca o astfel de situatie se repeta si in cazul urmatoarelor cicluri menstruale, doar in acel caz este indicat ca orice femeie sa se prezinte la endocrinologie pentru consultatie si efectuarea unui set de analize prin care se stabilesc factorii care influenteaza si provoaca dereglarea activitatii hormonale. Multa sanatate!

1 răspuns:
| Andreeush a răspuns:

Probabil e o simplă întârziere.