| Ena_Maryo_2000 a întrebat:

Bună TPU!
Aș vrea să îmi dați niște sfaturi în legătură cu niște fete.
Eu în viața scurtă de până acum, am avut de a face cu 4 fete. Una era mai miștocară, și nu prea însemnam nimic în ochii ei... mă vedea ca pe un fraier, adică făcea miștouri mai subtile de care m-am prins, una avea iubit, dar când am întrebat-o în ce clasă e iubitul ei nu prea știa, și e un pic cam dubios să nu știi în ce clasă e iubitul tău, una e de la școală și una e la distanță.
AM STRICAT TOTUL!
Ce vreau să spun este că mereu mă bag cu capul înnainte și stric totul.
Prima nu ma placăcea sigur, a doua și ultima e cu intrebare, iar a treia sigur mă placea.
Deci am avut vreo 3 șanse pe care le am ratat, una mai plauzibila decât cealaltă, aia cu fata de la școală...
În concluzie, vă rog ajutați-mă! Ce ar trebui să fac, având în vedere că știu cam cum ar trebui să reușesc dar nu pot, efectiv, nu sunt bazat, nu stiu... Aștept sfaturi... Ar trebui să fiu mai dur? Ok, să nu mai mă bag cu capul înainte, dar cum
P.S. : Cu toate mai mult am vorbit prin masj, dar față în față... ghioaga! Mai puțin cu a doua, cu aia am vorbit față în față, dar m-am cam bâlbâit când încercam să îmi cer scuze sau când îi explicam câte o chestie. Ea se cam supăra ușor, și eu încercam să fie totul okey, n-a, era prima mea fată cu care "interacționam" prin vorbe și eram paralel cu solul.

Răspuns Câştigător
| Ena_Maryo_2000 explică:

"mie îmi e că mai încolo n-o să fiu în stare să am"
Vrajeala, cu timpul o sa vezi ca prinzi tupeu.
Am avut colegi cand eram de varsta ta, nu vorbeau aproape cu nimeni, peste 2-3 ani cand au mai crescut aveau un tupeu si o incredere in sine incredibila.
Experientele astea nu o sa te ajute aproape deloc, astea sunt mici la 13-14 ani, nu o sa gandeasca ca una de 16-17.
Legat de aia care au relatii din clasa 5-a... daca mai multa lume sustine aceieasi prostie, tot prostie ramane.
Lasa-i pe aia sa faca asa, ai timp pe la 16-17 ani, asteapta sa mai cresti happy.

14 răspunsuri:
| raMLesS a răspuns:

Cati ani ai?

| Ena_Maryo_2000 explică (pentru raMLesS):

Am puțini pot zice, dar de pe acum începe totul, 14, exact, poate vouă vi se pare puțin, dar v am zis, de pe acum începe totul, plus că alții au de prin clasa a cincea si a șasea, nu mai spun de a șaptea. Eu nu mă dau în vânt de pe acum, mie îmi e că mai încolo n-o să fiu în stare să am confused

| Ena_Maryo_2000 explică (pentru Ena_Maryo_2000):

Ok, mersi de sfat;-)

| Ena_Maryo_2000 explică (pentru Ena_Maryo_2000):

"mie îmi e că mai încolo n-o să fiu în stare să am"
Vrajeala, cu timpul o sa vezi ca prinzi tupeu.
Am avut colegi cand eram de varsta ta, nu vorbeau aproape cu nimeni, peste 2-3 ani cand au mai crescut aveau un tupeu si o incredere in sine incredibila.
Experientele astea nu o sa te ajute aproape deloc, astea sunt mici la 13-14 ani, nu o sa gandeasca ca una de 16-17.
Legat de aia care au relatii din clasa 5-a... daca mai multa lume sustine aceieasi prostie, tot prostie ramane.
Lasa-i pe aia sa faca asa, ai timp pe la 16-17 ani, asteapta sa mai cresti happy.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Ea se cam supăra ușor, și eu încercam să fie totul okey"
Dacã vrei ca totul sa fie ok, doar pentru cã vai doamne sa nu se supere esti varzã. Fi relaxat si natural, daca te place asa cum esti bine daca nu pa, dar cam greu sa faci asa ceva când ai doar câteva fete care te bagã in seamã, astfel actionezi cu rusine/frica de pierdere doar pentru ai face pe plac si primesti intotdeauna ignor sau drame.

| Ena_Maryo_2000 explică (pentru anonim_4396):

Ai dreptate că sunt varză, și sunt conștient de asta, doar trebuie să mă redresez, dar acum totul pare fară putință. Eu nu prea știu cum să aplic unele chestii, in cap stiu ce trebuie să fac, aproximativ, dar CUM? Îmi e greu să aplic...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ena_Maryo_2000):

Focuzeazate pe hobbyuri si pe ce iti place sa faci, asta iti oferã un boost la increderea in tine.

| Ena_Maryo_2000 explică (pentru anonim_4396):

Ai dreptate, am să încerc și așa.

| raMLesS a răspuns (pentru anonim_4396):

De acord.

| Laila12Izabela a răspuns:

Nu cred ca la tine e problema, cred ca doar nu ai gasit fata potrivita. Stii cum ...nu tot ce e frumos in viata e usor. Sincer cred ca ar trebui să cauți fete pe placul tau, ar trebui să ai un anumit tipar, care sa iti atraga atentia, dar foarte bine ar putea să te lovească dragostea pe neașteptate.

| Ena_Maryo_2000 explică (pentru Laila12Izabela):

Ai dreptate, dar vina a fost și la mine când am scris s-au spus unele chestii, unde nici acum nu știu unde am greșt, asta i problema. Dar și unele fete sunt nasoale, știu...

| Laila12Izabela a răspuns (pentru Ena_Maryo_2000):

Ei na! Toti greșim! Important e să înveți din greselile astea! Ca scrii, s-au spui unele chestii asta e, nu esti perfect, nimeni nu-i perfect.

| Ena_Maryo_2000 explică (pentru Laila12Izabela):

Ms de încurajări!

| Abhay a răspuns:

Păi primul lucru care trebuie să îl ai pentru a te place o fată este să știi să vorbești cu ele, ca să înveți să vorbești cu ele trebuie să încerci, chiar dacă te bâlbâi, ziceai ca fata de la școală te place dar se supără repede, încearcă să îi vorbești de sentimente sau să îi spui să nu se supere înainte de a îi spune ceva. Sper ca ți-am fost de folos.

| Ena_Maryo_2000 explică (pentru Abhay):

Eu am încercat dar de prea multe ori... Ea se supăra de fiecare dată, deoarece își închipuia anumite chestii, asta cu supărarea și cu insistența mea a dus la nereușită. Vina e și la mine că nu m-am putut controla, dar am exersat de fiecare dată, îmi făceam discursuri. Dar degeaba ca adoua zi nu se întâmpla așa... Ms de răspuns, o să mai încerc, da cu o alta fată. E deja PREA TARZIU.