| Ancandf875 a întrebat:

Buna TPU, as vrea sa stiu si eu daca lichidul preejaculator apare de fiecare data sau daca exista posibilitatea ca baiatul sa nu eliminte lichid preejaculator in timpul actului ori in cantități foarte mici.

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Apare intodeauna. Lubrifiaza canalul pentru ca sperma sa poata circula mai repede si sa ajunga unde trebuie.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, lichidul pre-ejaculator apare de fiecare data cand penisul tau intra in erectie, cu scop de lubrefiere a penisului.
Uneori poate contine sperma, cand ai avut recent o masturbare si ejaculare, sau o partida de sex.

| corbulalbrosu a răspuns:

De regula in majoritatea cazurilor, lichidul preejaculator exista/ este prezent, fiindca este produs de catre cele 2 glande Cowper (bulbouretrale), incepand cu momentul in care barbatul se excita si penisul ii intra in starea de erectie. Insa exista si exceptii :
-- in cazul a circa 12 -15% din totalul barbatilor glandele Cowper NU sunt functionale si in cazul lor lichidul preejaculator lipseste cu desavarsire, fiindca NU se produce deloc lichid preejaculator,
-- iar in cazul a circa 20-25% dintre barbati, glandele Cowper pot fi foarte sau chiar hiperactive si barbatii din aceasta categorie se confrunta cu situatia ca din penisul lor sa picure in mod efectiv lichidul preejaculator, din cauza cantitatii foarte/extrem de mari.