| Nextone a întrebat:

As vrea sa va faceti putin timp pentru a citi poveste mea.Am avut o relatie de 3 ani cu un baiat, de cand eram pe clasa a9a.Ne-am despartit de un an deoarece el m-a inselat si nu era pregatit pentru o relatie serioasa.Suntem amandoi tineri daca e sa fim realisti.Ne-am iubit dar asa a fost sa fie.Acum suntem "prieteni cu beneficii" desi eu inca il mai iubesc si el stie asta, dar nu mai vrea sa fim impreuna pentru ca acum vrea sa se distreze.Am avut si alta relatie, la fel si el, dar mi-am dat seama ca el este singurul caruia i-a pasat cu adevarat de mine deoarece m-a cautat in fiecare zi de cand ne-am despartit.In curand liceul se va termina si nu o sa ne mai vedem asa de des, deoarece fiecare o va lua pe alt drum.Mi-e extrem de greu sa ma gandesc la ce va urma, la faptul ca nu o sa il mai vad si probabil el va iubi pe altcineva.Cum sa trec peste aceasta stare? Ce parere aveti despre aceste relatii? Credeti ca tine la mine?

9 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Si nu te doare cand vezi cat a decazut dragostea voastra frumoasa?
Cred ca ar trebui sa-ti faci curat in viata si sa iti cauti prioritatile care te reprezinta,o dragoste apusa nu-ti poate aduce decat tristeti,amaraciuni si umilinta,iubeste-te mai mult pe tine!
Niciodata nu veti mai fi la fel,preferi sa te multumesti cu putinul in care esti folosita,doar in numele fostei iubiri?
Gandeste-te,te rog si lasa in urma tot,dezlipeste-te de trecut,altfel nu vei putea sa ai nici un viitor!
Doar cand te vei vindeca complet si vei incuia cu lacatul amintirile,abia atunci te vei putea gandi la viitor,atunci te vor "vedea" si cei din jur,vei fi libera si frumoasa, fara greutati in suflet sau legate de picioare!
Sa ai grija, in primul rand, de tine, sa te respecti si sa te iubesti!
Te rog.

| Vrajitor a răspuns (pentru greece12):

Bravo mami :*:*, Direct si la subiect big hug Te pup dulce :*

Cum spunea si mami tongue, gandeste-te la tine prima data, apoi lasa-te purtata de valul vietii, caci daca vei ajunge la "mal" prea devreme. s'ar putea sa dai cu funduletzu de "nisip" :*

| aryana1991 a răspuns:

Parerea mea e ca prietenia asta cu beneficii nu face bine la nimeni.Atat de putin te apreciezi tu, nu ai stima de sine deloc?

| Ady93 a răspuns:

Hmm... nu prea ai de ales, daca vrei sa scapi de stare ai doua variante: rupe orice relatie cu el SAU intoarce-te la relatia cu el. Dar ai dreptate, de obicei 18-19 ani este varsta la care oricine cauta sa se distreze. Imi pare rau, cel mai avantajos pentru tine cred ca e sa rupi complet relatia.

| Licurici_2296 a răspuns:

Acum o luna m-am despartit si eu de pr. meu. Am fost impreuna de la 17 ani (4 ani jum.). De ceva timp nu mai funtiona si totusi ne-am mutat impreuna si a fost si mai greu, chiar daca ne minteam in continuare ca ar fi ok. Luna trecuta a hotarat sa plece la inceputul lui mai - ca sa aiba timp sa-si gaseasca unde sa stea. Am fost socata initial si m-am impotrivit - cu orgoliul ranit am insistat sa plece imediat daca tot nu vrea sa mai avem de-a face unul cu celalalt. A fost foarte dureros si totusi avea dreptate - a trecut o luna si ma simt foarte bine, libera si independenta. Chiar daca cel mai recomandat este sa nu mai tinem legatura, din pacate mai ramasesera lucruri neincheiate deci ne-am mai vzt. de cateva ori si ne-am si scris.
Eu am refuzat sa ramanem prieteni pentru ca m-ar fi durut sa aud cat de bine ii merge si ce mai face - chiar daca m-as fi bucurat pentru el, si sa ii fiu lui alaturi ca amica cand eu as fi avut nevoie de mai mult de atat. Si stiu ca si eu ii lipsesc insa asta o sa treaca in timp.
Initial si eu visam cum va trece putin timp si o sa incepem sa ne vedem iar si o sa fim prieteni cu beneficii. insa stiu ca pot mai mult de atat si ca asta nu e ceea ce-mi doresc. Mi-am reorganizat prioritatile: am inceput sa fac sport (el a facut mereu sport insa nu m-a motivat niciodata sa fac cu el), am inceput sa citesc romane si sa ma interesez de lucruri noi, ma concentrez pe munca si viitorul meu, reincep sa petrec timp si cu familia si cu sora-mea pe care am ignorat-o in ultima vreme, incep sa reiau contactul cu oameni cu care nu am mai vbit de f mult timp.

Si in cazul meu, el vrea sa se distreze si sa fie liber si toate astea. cred ca e ceva normal. insa atunci cand se va hotari pentru ceva serios eu nu voi mai fi in preajma - si va fi prea tarziu.
Sunt multi de DACA si POATE, regrete si amintiri dureroase - insa adevarul e ca nu ne-am potrivit, visurile si planurile noastre nu mai coincideau. Asta e! Doare, dar mergi inainte si probabil acum, fara el arata totul gri si pustiu insa mai devreme sau mai tarziu o sa reapara soarele si o sa fii fericita iar si nu numai pentru ca ai gasit pe altcineva, ci pentru ca ai invatat din relatia anterioara de ce ai nevoie si cum sa selectez urmatoarea persoana in functie de nevoile tale pentru ca in primul rand tie trebuie sa-ti fie bine.
Gandeste-te la tine in primul rand!

Stiu ca sunt enervante sfaturile astea insa concentreaza-te pe bac, facultate, pune-te pe primul loc si o sa vezi ca orice ai face, diferit si nou, o sa te binedispuna si o sa-ti ia gandul de la el iar in timp amintirile si durerea vor fi lasare in urma, in trecut. Si probabil tine el la tine in vreun fel, insa se pune pe el mai presus, si mai ales ca stie ca il iubesti, te raneste in continuare nevrand o relatie serioasa. Eu nu vad prea bine treaba asta, la un moment dat tot o sa se termine, cum ai si zis: veti porni pe cai diferite (desi as zice ca deja sunteti) si tu vei fi singura care va suferi.

Raspunsul la intrebarea ta e si pentru mine pentru a-mi reaminti ce am de facut mai departe, fara a mai gresi pentru o relatie deja pierduta. Be clever!

| Blacksaber a răspuns:

Naspa...oricum poate nu e el alesul poate cine stie la facultate o sa gasesti pe cineva mai bun, nu ai de unde sa stii...

| AngelGirl5 a răspuns:

Prieteni cu beneficii? Sa'nteleg ca te culci cu el sau?
Draga mea, trebuie sa rupi orice legatura cu el. N-a mai mers isi gata. Crezi ca esti singura care a patit-o? Stai linistita ca o s-o mai patesti. Ideea e sa te stapanesti si sa stii ce cauti.

| alinutza96 a răspuns:

Eu cred ca tine la tine ca la o amica...a incercat sa tina la tine ca o iubita, dar nu a putut, si acum tine la tine ca o amica.mie mi sar parea destul de ok...pentru ca majoritatea cuplurilor cand se despart, se cearta, se injura cand se vad pe strada etc. sunteti un model pentru toti

| numbus a răspuns:

Oricate raspunsuri ai primi sau oricate sfaturi.nu stiu daca o sa te ajute.pentru ca lumea vorbeste,iti da un sfat, cu cele mai bune intentii insa in situatii ca acestea, oricum sfaturile nu o sa te ajute. si eu am patit cv asemanator si stiu ca degeaba ti se spune"nu te mai gandi ca tu esti tanara frumoasa si etc" insa.tu acum ai nevoie de prieteni, multi si amuzantihappycare sa nu te lase singura (timp in care sa te gandesti la el) cum au mai spus si altii, gaseste-ti alte ocupatii, incearca sa faci ceva nou, sa iesi din rutina. poate ca asa ai sa o poti lua de la capat, incetul cu incetul. si intr-adevar daca ai sa continui sa te vezi cu el... nu o sa il uiti prea curand. oricum te doare.si asa mai mult o lungiti.nu stiu eu prea multe dar sincer iti spun ca imi pare rau pentru ca cunosc sentimentul si e oribilstraight face