| DariaAlexandraGrigore a întrebat:

Buna TPU, aseara am facut dragoste cu iubitul meu de 4 ori neprotejat. Dupa fiecare tura s-a spalat. Mie menstruația trebuie sa-mi vina in 5 zile conform aplicației (mereu imi intarzie cu 2-3 zile) oare ar trebui sa iau pastila de a 2 a zi?

5 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Nu te sfatuiesc sa iei pastila de a doua zi, nu e o bomboana, e o bomba hormonala si ca sa-ti aduci organismul la starea lui fiziologica apoi, ai nevoie de cel putin un an...Nu te juca!
Mai bine foloseste prezervativul.Atat timp cat nu-ti doresti copii, nu-ti distruge sanatatea ta!

| Violleta2022 a răspuns:

Arunca aplicatia aia, fiindca nu-i utila la tine odata ce ai ciclul de tip NEREGULAT, mai tare incurcandu-te.
Folositi prezervativul ca nu va musca ori doare, dar va protejeaza impotriva sarcinilor nedorite si a bolilor cu transmitere sexuala.

Acum, spalatul pe penis este o masura de igiena, nu de protectie impotriva unei sarcini.
Sperma dupa ejacularea nu se elimina in totalitate iar cea ramanasa pe teava, se scurge involuntar in vaginul tau, imediat cum penisul este reintrodus la partida urmataore, putand sa te lase gravida, daca esti in perioada fertila.

Cum la tine NU se poate calcula sau aproxima perioada fertila si nici ovulatia, din cauza ciclului de tip neregulat, se poate produce o sarcina, in orice perioada a lunii.

| Emilian65 a răspuns:

Nu, pentru ca aceasta pastila este o bomba pentru sanatatea ta.

| Sofer a răspuns:

Degeaba sa spălat dacă nu a urinat după fiecare ejaculare. Dacă a făcut asta și nu a existat ejaculare înăuntru riscul de sarcina nu ar fi doar dacă ești într-o perioada fertila. Folosește protecție happy asa stai fără griji.

| gogugogugogu a răspuns:

Cel mai sigur, da.