| 7291946302 a întrebat:

Bună,TPU!
Astăzi am facut un test de sarcină si a iesit negativ. Insa menstruația a întârziat deja o săptămână, ceea ce ma cam sperie.
Sa mai aștept cateva zile si sa mai fac inca un test?
Care ar putea fi alte cauze ale intarzierii?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca testul de sarcina pe baza de urina, a fost efectuat in a 7-a zi de asa zisa ''intarziere'' a pornirii menstruatiei, rezultatul obtinut in proportie de peste 97-98% este VALIDA, VALABILA si CORECTA. In cazurile in care exista anumite dubii in privinta rezultatului obtinut se recomanada ca dupa trecerea a 3-4 zile sa se efectueze inca un test (al 2-lea) al carui scop este cel de a confirma sau infirma primul rezultat. Neinceperea menstruatiei pana in acest moment se poate datora faptului ca ciclul tau menstrual are caracteristica principala de a fi intr-o oarecare masura NEREGULAT sau chiar DEREGLAT, ceea ce NU permite sa se poata stabili lungimea ciclului menstrual ca numar de zile, deci nici data reala la care va porni sangerarea menstruala. Multa sanatate!

1 răspuns:
| Andreeush a răspuns:

Depinde, poate fi vorba de o sarcină sau poate fi vorba de o dereglare hormonală.
https://m.csid.ro/......t-15571143