| Andreeaandreeasaa a întrebat:

Bună TPU! Astăzi am vorbit la telefon cu prietena mea, ea are 14 ani și are un iubit de 17 ani, parintii ei știu ca ei doi sunt împreună dar ea le-a spus ca nu au făcut nimic.
Ea saptamana trecuta a făcut sex cu el, ea fiind virgina iar mama si tatăl ei i-au spus ca vor sa o ducă la ginecolog.
Sub nici o forma nu le poate spune ce a făcut... si nici nu vrea sa meargă la ginecolog.
Ce ar trebui sa facă?
Ce sfat i-as putea da?
Dau funda!
Mulțumesc anticipat!

6 răspunsuri:
| buldog a răspuns:

Asumare și sinceritate. Crede-mă! Dacă părinții nu blufeaza și chiar o vor duce la ginecolog, va fi mai rău.

| corbulalbrosu a răspuns:

Absolut nimeni, nici cel mai super specialist medic ginecolog, NU poate stabili prin consultatie ginecologica virginitatea unei fete. Simplul fapt care poate fi constatat vizual, o reprezinta starea de deflorare a ''pasaricii'' insa acest lucru NU inseamna in niciun caz ca fata respectiva a intretinut acte sexuale, fiindca deflorarea se poate produce uneori in mod natural si normal prin desfacerea exagerata a picioarelor : gimnastica, balet, catarare/escalada, cilism, catararea intr-un pom/copac, sau ca urmare a practicarii masturbarii intravaginale a ''pasaricii'' cu degetele sau cu diverse obiecte. Din acest motiv niciun medic ginecolog responsabil NU se va pronunta niciodata in privinta virginitatii pacientei pe care o consulta indiferent din ce motiv. In concluzie reiese ca fata se poate prezenta la orice cabinet ginecologic fara nicio retinere. Multa sanatate!

| Freya1 a răspuns:

Uneori trebuie sa iti asumi ceia ce faci.In fond daca o duc la ginecolog nu va mai putea nega, asa ca daca fapta e consumată aia e.
Doar ca nu stiu daca aceasta gândire este tocmai ok.Sa speri un copil cu ginecologul, in loc sa ii fi prieten si sa te poti intelege cu ea.E total aiurea si gresit.
Si in fond, daca o duc la ginecolog si afla ca nu mai e virgină ce ii fac? O cos la loc? Sau ii va impune sa nu mai faca sex de acum? În fond aia e, daca nu i-au explicat din timp ca nu e ok sa faca asta de la o varsta asa mică, nu au fost suficient de apropiați de ea, acum nu au altceva de facut decat sa o învețe sa se protejeze si sa nu umble din băiat în băiat.

| CIaudiu a răspuns:

Niciun test nu poate determina daca esti sau nu virgina. Totusi, in cazul in care himenul i s-a rupt, medicul va vedea asta si va banui ca este un indiciu care indica ca nu o mai are. Prietena ta ar putea sa spuna simplu si usor ca i s-a rupt mai de mult in timp ce se masturba cu o banana sau cu doua degete.

| Dintrebare a răspuns:

Medicii trebuie sa respecte un cod deontologic si sunt obligati sa respecte secretul medical. Prietena ta va intra singura in cabinetul medicului si il va pune in tema ca nu isi doreste ca familia ei sa afle detalii despre consultul medical si asta e tot. Oricum, parintii aia doi sunt idioti. Cine naiba mai face astfel de chestii in ziua de azi. Traumatizezi copilul de pomana.

| Iunicu a răspuns:

Poate merge liniștită la ginecolog.
Nici un ginecolog nu va confirma pierderea virginității.