| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPUhappy
Au trecut deja 46 de zile de la ultima menstruatie.Deja mi-a intarziat 11 zile. Am facut doua teste de sarcina la
7 respectiv 10 zile de la intarzire si la 3 saptamani de la ultimul contatc sexual si 35 de zile de la primul. totusi menstruatia nu mi-a venit si am dureri de burta stomac ca si cand ar trebui sa vina dar nimic.De asemenea am sanii foarte sensibili si ma dor putin la atingere mai ales ce drept, iar de cateva zile am o stare de somnolenta accentuata, as dormi tot timpul. Ar putea fi sarcina iar testele sa nu o depisteze? Am si o secretie galbena care a inceput sa mi vina mai abundent din ziua 26, perioada cand trebuia sa mi vina.

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Întârzierea este MARE, iar dacă ai făcut 2 teste de sarcină CORECTE ( aşa cum explicam anterior ) atunci NU eşti însărcinată ( au "siguranţă" de 98-99 % )!

Să mergi la ginecolog!

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă ( din diverse cauze : răceală, infecţie, medicamente, etc. ) este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă" medicală!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic.

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină menstruaţia.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cred ca nu tb sa te alarmezi. Mai repeta odata testul de sarcina si dc spui ca ai si dureri e posibil sa fie o intarziere din cauza stresului, a unei racelii se poate intampla. Mult succes.

| DinGri77 a răspuns:

O singura lamurire vreau sa aduc. Ciclul ovarian are 28 de zile. Se calculeaza de la prima zi a menstruatiei pana la prima zi a menstruatiei urmatoare. Nu stiu cum ai calculat tu acolo, dar da cu zecimale... 11 zile intarziere ar insemna ca prima zi a menstruatiei trecute sa fi fost acum 39 de zile, nu 46.

| clumsylollipop a răspuns (pentru DinGri77):

11 zile intarzirere din ziua 35 big grin

| DomnisoaraInRoz a răspuns:

Si eu am patit aceeasi chestie ca si tine, nu te speria probabil esti doar racita cel putin in cazul meu asa s-a intamplat, repeta testul de sarcina peste o saptamana daca totusi menstruatia intarzie sa apara